BEATA PAWLIKOWSKA Bo ja lubię być sama

BEATA PAWLIKOWSKA Bo ja lubię być sama Zdjęcia: Iza Grzybowska/MAKATA

Dziś jest w Peru, potem w Tanzanii, na Cejlonie, w Kolumbii, w Indiach. Wszystko w tym roku. Czego ona tam szuka, wśród szamanów, buszmenów, w dżungli albo na pustyni? Wciąż samej siebie.

GALA: Które zmysły odgrywają największa role, gdy jest się „tam”, daleko, hen, w podróży?

BEATA PAWLIKOWSKA: Wszystkie. Ale trzeba pamiętać, że w dżungli nie ma żadnego elementu z naszego świata, czyli ostrego światła, dźwięku radia, warkotu samochodu. Są za to odgłosy cykad, ptaków, owadów, tajemnicze szurania, szelesty i trzaski… Dlatego tam człowiek używa wszystkich zmysłów najlepiej, jak potrafi, i wtedy odkrywa w sobie nie tylko słynny szósty zmysł, lecz także siódmy, ósmy, dziewiąty i dziesiąty. Więc ja tamten świat odbieram dziesiątym zmysłem.

GALA: A ten?

BEATA PAWLIKOWSKA: Tutaj trzeba tłumić zmysły. Przez cały czas człowieka atakują głosy z radia i z telewizji, z reklam i przemówień, hałas ulicy i wiertarek elektrycznych. Gdyby ktoś chciał usłyszeć wszystko i jeszcze na to reagować, to by zwariował. Dlatego dużo czasu spędzam w ciszy.

GALA: Samiutka?

BEATA PAWLIKOWSKA: Tak, bo ja lubię być sama. Wtedy najlepiej mi się pracuje.

GALA: Bo z przyjacielem nie można pomilczeć?

BEATA PAWLIKOWSKA: Nie chodzi o milczenie, tylko o ciszę. Milczenie potrafi być bardzo głośne. Pełne wykrzykników albo znaków zapytania. A cisza to taki stan, kiedy człowiek zaczyna słyszeć własne myśli, także te, z których nie zdawał sobie sprawy. Taka cisza jest mi potrzebna do pisania. Trzy lata temu przeprowadziłam się pod Warszawę i tutaj mam taką ciszę. Szukałam miejsca z oknami na wschód, zachód i południe, bo nie wyobrażam sobie życia bez słońca i śpiewu ptaków. I tak właśnie tutaj jest – dużo światła i dużo miejsca, bo wyburzyłam prawie wszystkie ściany.

GALA: Jest tu spokojnie i harmonijnie. Czy to jest twoje miejsce na ziemi?

BEATA PAWLIKOWSKA: Moje miejsce na ziemi jest raczej we mnie. W życiu może się zdarzyć wie wiele nieprzewidzianych rzeczy, a ja mam wrażenie, że jeśli los mnie gdzieś rzuci, to wszędzie będę mogła się odnaleźć i dookoła siebie zbudować swój dom, bo to, co najważniejsze, noszę w sobie.

GALA: W swojej książce „Blondynka na Czarnym Ladzie” mówisz: „Podróż jest stanem stopniowego uwalniania duszy”.

BEATA PAWLIKOWSKA: Tak, pod warunkiem, że człowiek nie zabierze ze sobą całego swojego codziennego więzienia. Nie mam nic przeciwko powszedniej pracy, obowiązkom, zdrowym zależnościom i nowoczesnym środkom komunikacji. Ale jednocześnie mam świadomość, że telefony, maile, internet i komunikatory tworzą sieć pewnego uzależnienia, która wciąga człowieka i wymusza na nim gotowość do zaspokajania oczekiwań innych ludzi. To jest rodzaj zniewolenia, szczególnie, jeśli człowiek zapomina o własnych pragnieniach i marzeniach. Podróż to jedna z niewielu możliwości, żeby spędzić czas z samym sobą i pogadać ze sobą o ważnych rzeczach. Chociaż... jest jeszcze jeden warunek.

GALA: Jaki?

BEATA PAWLIKOWSKA: Że nie pojedzie się z grupą przyjaciół i znajomych, bo kiedy ludzie są w grupie, to bez przerwy opowiadają sobie, co widzą i co myślą, bo czują nieustanną potrzebę wymieniania słów. A kiedy jedziesz sam, to nagle zaczynasz słyszeć własne myśli. Same pojawiają się rozwiązania problemów, które wcześniej wydawały się nierozwiązywalne. Uświadamiasz sobie, kim jesteś, o czym marzysz, jak się czujesz z samym sobą, czy jesteś szczęśliwy, a jeśli nie – czego ci do szczęścia brakuje.

GALA: Dlaczego nigdy nie przeprowadziłaś się gdzieś daleko stad?

BEATA PAWLIKOWSKA: Kiedy miałam dwadzieścia lat, przez rok mieszkałam w Londynie i byłam przekonana, że już nigdy nie wrócę do Polski. Pracowałam jako kelnerka, sprzątaczka, w kuchni przy zmywaniu naczyń, jako pokojówka w hotelu dla bezdomnych. Fantastyczna szkoła życia! Ale nagle dostałam z Polski świetną propozycję pracy w radiu, więc wróciłam. I nigdy tego nie żałowałam.

GALA: Nie boisz się w podróży?

BEATA PAWLIKOWSKA: Nie. W małej wiosce w dżungli amazońskiej, w której Indianie mają strzały zatrute kurarą, jest bezpieczniej niż w wielkim mieście, gdzie ludzie są wiecznie nienasyceni. Zawsze chcą mieć więcej. Otaczają się przedmiotami i uważają je za symbol statusu i własnego człowieczeństwa. Posiadanie kojarzy im się ze szczęściem. Dlatego kradną, kłamią, manipulują, zabijają. To taka dziwna zależność: im więcej masz, tym więcej chcesz mieć. A jeśli masz bardzo mało, to uczysz się czerpać z tego radość.

GALA: A może Indianie w dżungli czują instynktownie, ze nie boisz się śmierci i dlatego nie budzą się w nich złe moce?

BEATA PAWLIKOWSKA: Myślę, że tu nie chodzi o strach ani odwagę, tylko o pokrewność duszy. W takich dziewiczych miejscach pierwszy kontakt odbywa się najczęściej bez słów. Z twarzy człowieka, z jego oczu, uśmiechu, gestów można bezbłędnie wyczytać, jakie ma intencje i co mu w duszy gra.

GALA: Ale byłaś bliska śmierci?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze