BEATA PAWLIKOWSKA Wojowniczka wśród leniwców

BEATA PAWLIKOWSKA Wojowniczka wśród leniwców Zdjęcia: Krzysztof Dubiel

Dżungla to dla niej szkoła życia. Tam najlepiej poznaje ludzi. Dzieli ich nie według płci, lecz osobowości – na wojowników i leniwce. Swój pierwszy w życiu dom urządziła tak, by przypominał o podróżach. Właśnie wydała jedenastą książkę „Blondynka wśród łowców tęczy”.

W nocy ma nad sobą gwiazdy, rano budzi ją słońce. I to wcale nie w dżungli, gdy śpi wśród konarów drzewa 40 metrów nad ziemią. Taki widok Beata ma z własnego łóżka, które stoi pod oknem w dachu jej trzypoziomowego mieszkania na przedmieściach Warszawy. Ma je dopiero od dwóch lat. A znalazła z trudem. Bo niewiele jest takich, w których okna wychodzą na trzy strony świata: wschód, zachód i południe.

Mieszkanie urządziła sama. Wiele rzeczy przywiozła ze świata, jak choćby wiosła, które pomagają płynąć we właściwym kierunku, łuk Buszmenów z Afryki z cięciwą ze ścięgna antylopy czy robione na jej oczach przez wojowników strzały z kurarą, które wystrzeliwuje się z wielkiej drewnianej dmuchawki. Na ścianach wiszą ręcznie malowane tkaniny z RPA. Czego nie przywiozła, zapożyczyła. Jak kształt kominka, który przypomina piramidę schodkową Majów, albo meble w kształcie podróżnych kufrów, które wypatrzyła w jakimś sklepie. Na kolejne poziomy prowadzą wąskie schody. Najniżej jest salon połączony z kuchnią, drugi poziom to wielki gabinet, trzeci – sypialnia. Część Afryki jest nawet w łazience – rzeźby nosorożca i żyrafy. „Jestem tu, ale cały czas jestem tam” – podkreśla Beata.

GALA: Kiedyś mówiłaś: „Tam, gdzie jestem, jest mój dom”. To ci przestało wystarczać i kupiłaś mieszkanie?

BEATA PAWLIKOWSKA: Zawsze marzyłam, żeby mieć własne miejsce, gdzie będę mogła powiesić zdjęcia z podróży, amazońskie wiosła, łuki i strzały zdobione piórami papug, maski i inne magiczne przedmioty, które od prawie dwudziestu lat przywożę z podróży. To nie są pamiątki, tylko rzeczy, które są częścią świata. Małe fragmenty życia ludzi, z którymi spędziłam część mojego życia w Ameryce Południowej, Azji czy Afryce. Mając te przedmioty, mam także ich blisko siebie. Ale mój dom nadal noszę w sobie. Urodziłam się i wychowałam w Koszalinie, od kilkunastu lat mieszkam w Warszawie. Moim domem jest też dżungla amazońska. Gdziekolwiek jadę jako podróżnik, staram się poczuć jak tubylec. Zawsze mnie fascynowało, jak wyglądałoby moje życie, gdybym się urodziła jako Indianka w wiosce nad Amazonką, gdzie o świecie wiadomo tyle, że cały jest porośnięty dżunglą. Byłabym innym człowiekiem! Dlatego zaczęłam jeździć po świecie. Chciałam sprawdzić, jak wyglądają te inne miejsca, jak pachną, smakują. Lubię też wracać do Polski i do mojego słonecznego mieszkania. Po przebudzeniu patrzę na rzekę Orinoko. Kiedy pracuję, naprzeciwko biurka mam zdjęcie Indianina wynurzającego się z błękitnej mgły na Amazonce. Jestem tu i tam jednocześnie.

GALA: Rok temu udzielałaś wywiadu „Gali” razem z partnerem Rafałem Jędrzejewskim. W twoim mieszkaniu nie widzę miejsca dla mężczyzny.

BEATA PAWLIKOWSKA: (śmiech) Lubię mieszkać sama, bo dom to jednocześnie moja pracownia. Tu piszę książki i przygotowuję audycje „Świat według blondynki” do Radia ZET. Potrzebuję samotności, żeby się skupić.

GALA: „Łatwiej poradzić sobie z piranią, niż znaleźć sympatycznego mężczyznę” – powiedziałaś kiedyś. Nadal tak uważasz?

BEATA PAWLIKOWSKA: Raczej: mądrego mężczyznę. Nie wieczne dziecko, które chce ciągle coś dostawać od życia w prezencie, tylko człowieka, który jest dojrzały emocjonalnie, panuje nad swoim życiem i odważnie rozwiązuje problemy. Sympatycznych mężczyzn jest mnóstwo. Ja znam ich także z tej ciemniejszej strony, bo co roku zabieram ich na wyprawy do Amazonii. Na początku muszą przełknąć to, że kobieta jest ich przewodnikiem, ale po pierwszych spotkaniach z pająkami, skorpionami i wężami ta kwestia przestaje być dla nich problemem. W dżungli trzeba być silnym. Nie mam na myśli bicepsów, tylko siłę charakteru. W otoczeniu groźnej dziewiczej puszczy turyści szybko tracą pewność siebie i nie są w stanie zapanować nad strachem, zmęczeniem, słabością. Te wyprawy dużo mówią o ludziach.

GALA: Czego nowego się dowiedziałaś?

BEATA PAWLIKOWSKA: Nie dzielę ludzi na kobiety i mężczyzn, tylko na wojowników i leniwców. Ci ostatni pozornie mogą być aktywni: biegać, jeździć na snowboardzie, prowadzić własny biznes. Wydaje im się, że skoro przez 30 lat radzili sobie w życiu, są dojrzali. Ale tak nie jest. Dojrzałość emocjonalna nie rośnie z człowiekiem, tak jak jego stopy. Jeżeli ktoś nie pracuje nad swoim charakterem, nie będzie dojrzały emocjonalnie, czyli nie stanie się wojownikiem. Bo wojownik zwalcza słabości, które ograniczają go w działaniu, nie odsuwa problemów, tylko je rozwiązuje. Zna swoje wady i stara się ich pozbyć. Jest odważny i konstruktywny. Ma siłę wewnętrzną, a poza tym może mieć też siłę mięśni. Większość uczestników moich wypraw do dżungli to mężczyźni. W trudnych sytuacjach, a jest ich tam wiele, czasem po prostu pękają. Kobieta mówi: „Może jednak spróbuję” albo „Ciężko mi, ale dam radę”. A facet: „To wy wiosłujcie dalej, a ja się przesiądę do łodzi z silnikiem”.

GALA: Mogłabyś mieć za partnera leniwca?

Polecamy
Komentarze