BORYS SZYC Żyję, kocham, kocham się

BORYS SZYC Żyję, kocham, kocham się Zdjęcia: ITI CINEMA

Mówią o nim: „aktorskie zwierzę”. I potwierdza to swoją nową rolą w „Wojnie polsko-ruskiej” Xawerego Żuławskiego. Nie jest amantem, a wzbudza pożądanie. „Gali” Borys Szyc opowiada, dlaczego lubi się rozbierać, czemu nie pije i kiedy ma poczucie, że „odlatuje”. Uwaga – wywiad tylko dla dorosłych!

GALA: Borys, czy ty w ogóle istniejesz?

BORYS SZYC: Że niby mnie też ktoś wymyślił, jak Silnego, którego gram w „Wojnie polsko-ruskiej”? Zdarzają mi się takie dziwne stany. Jak ktoś ma tendencje do rozdwojenia jaźni, to wykonując ten zawód, może się rozdwoić. Każdy aktor nosi w sobie ten strach. Boi się, że nie wróci z roli, jak się czasami nie wraca z narkotycznego odjazdu.

GALA: Kto wymyśla życie Borysa Szyca?

BORYS SZYC: Kiedyś powiedziałbym – sam Borys Szyc. Ale teraz, po nakręceniu „Wojny”, już nie jestem tego tak bardzo pewny... Od kiedy człowiek zaczął się zajmować filozofią i zastanawiać nad sobą, istnieje podejrzenie, że jesteśmy po prostu żartem i ktoś tam daleko, daleko na górze dobrze się bawi, obserwując nas...

GALA: Silny po śmierci trafia do tandetnego talk-show. A jak wygląda piekło według Szyca?

BORYS SZYC: Piekło jest tu. Żyjemy w czasach, kiedy z każdej dziwacznej czy wręcz chorej psychicznie osoby można zrobić gwiazdę. Można, będąc szaleńcem, stać się ikoną, kimś, kogo się oklaskuje i podziwia. To śmieszne i straszne zarazem. Piekło to być oklaskiwanym, wypowiadać się na różne tematy i wiedzieć, że nie ma się nic do powiedzenia.

GALA: To jest piekło celebrytów? To jest twoje piekło?

BORYS SZYC: Nie. Ja już jestem z tym oswojony. Dla mnie piekłem jest samotność i brak miłości.

GALA: A może najgorszym piekłem są nasze wady?

BORYS SZYC: Wady też nie są złe. Rainer Maria Rilke powiedział: „Nie pozbywaj się swoich wad, bo cię nie poznam”. Tak jak konie, tak i my jesteśmy w jakiś sposób oznakowani.

GALA: Jakie swoje wady lubisz i nie chcesz się z nimi rozstać?

BORYS SZYC: Z wadami i zaletami jest tak – zależnie od sytuacji zmieniają swoje funkcje.

GALA: Och, to są takie ogólniki.

BORYS SZYC: To proszę. Pierwsze z brzegu. Energia i potrzeba zabawy, za które jestem często krytykowany, tak naprawdę dają mi też napęd zawodowy.

GALA: A twoja potrzeba wolności, brak potrzeby stałego związku – to wada czy zaleta?

BORYS SZYC: Ależ ja mam potrzebę stałego związku! Tylko może, he, he, jestem zbyt wybredny?

GALA: Ale pyszałek z ciebie...

BORYS SZYC: Masz rację – to źle zabrzmiało. Jak się już decyduję kimś zainteresować, to robi się z tego taki szum medialny, że cała sprawa zamiera. Ostatnio poszedłem z moją znajomą Nadine na spacer i na imprezę. I już media zrobiły z niej moją dziewczynę. To jest kompletny wymysł i nieprawda. W mojej sytuacji jest ogromna presja stałego związku. To jest frustrujące.

GALA: Ale na pewno masz jakąś wadę, której chcesz się pozbyć.

BORYS SZYC: Żadnej się nie chcę pozbyć! Weźmy lenistwo. Moja mama przeżywa wszystko i za mnie, i za siebie, i za świat, a ja się w ogóle tym nie przejmuję. Dlatego jestem postrzegany jak ktoś, komu nie zależy. Ale pogarda i lekceważenie to mój sposób obrony. To jest właśnie taka wado-zaleta.

GALA: Można się jednak zgubić w tym lekceważeniu...

BORYS SZYC: Po prostu ja nie biorę wszystkiego na poważnie. To czasami może wkurzać. I tak teraz jestem poważniejszy, niż byłem, ale postać błazna była mi zawsze bardzo bliska. Myślałem, że to jest dobra postawa w życiu. Nigdy nie pokazywałem, że jest mi źle. Jak jestem chory, to chcę być sam. Zamykam się i siedzę cicho. Cierpię w samotności.

GALA: Błazen więcej widzi, ponieważ ma dystans.

BORYS SZYC: Ale też jest postacią tragiczną.

GALA: Bo mu nikt nie współczuje, bo nikt go nie bierze na poważnie.

BORYS SZYC: I najczęściej jest samotny.

GALA: To ty?

BORYS SZYC: Powiedzmy...

GALA: Dla roli Silnego dużo dałeś z siebie. Poza słynnym schudnięciem ufarbowałeś brwi, przyciąłeś rzęsy. Po co takie poświęcenie? Jesteś w zakonie sztuki?

BORYS SZYC: Raczej w sekcie. W sekcie Doroty Masłowskiej i Xawerego Żuławskiego. Dlatego ten film nie może być normalny. Nie da się go zaszufladkować. Bo co to jest? Komedia, dramat, thriller? Według mnie to jest poemat menelski.

GALA: Myślisz, że Polacy są gotowi na tak psychodeliczny film?

BORYS SZYC: Polska jest psychodeliczna. Ale tu rzeczywiście może być problem. Bo ci, którzy zobaczą się w tym filmie, mogą się oburzyć: „Tacy jesteśmy? Nacjonalistyczni? Małomiasteczkowi? Znarkotyzowani?”. I nie przyjmą tego. Ten film pokazuje, jak się zmieniły czasy. W moim dzieciństwie piło się tanie wina, a teraz bierze się narkotyki. Człowiek chce zawsze uciec od siebie. Teraz ucieka w taki właśnie sposób.

GALA: A ty jak uciekasz?

BORYS SZYC: Ostatnio przyłapałem się na czymś takim, że chociaż teraz już w ogóle nie piję, kiedy idę gdzieś z ekipą, która pije, to po chwili sam czuję się nietrzeźwy. Wchodzę w trans, bo mi się udziela ogólny nastrój.

GALA: Jaka oszczędność! A dlaczego nie pijesz?

BORYS SZYC: Tyle osadów zostawiła we mnie rzeka alkoholu, że teraz już tylko wody potrzebuję.

GALA: Trudno ci się grało w filmie Żuławskiego?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze