BOŻENA DYKIEL Chciałam się pokazać jako ładna kobieta

BOŻENA DYKIEL Chciałam się pokazać jako ładna kobieta Zdjęcia: East News, Polfilm, Patrycja Soltan/Fotonova/Reporter

Pasztety na Wielkanoc ma upieczone kilka tygodni wcześniej, żeby nie robić nic na ostatnią chwilę. Sama zawsze perfekcyjnie przygotowana, na planie filmowym nie toleruje aktorów, którzy nie nauczyli się swojego tekstu. Zorganizowana, wiecznie uśmiechnięta. Skąd ma tyle energii? Zapewnia, że u niej to rodzinne.

GALA: Prawdą jest informacja, że odchodzi pani z serialu „Na Wspólnej”?

BOŻENA DYKIEL: To nieprawda. I cieszę się, że udało mi się namówić moją stację matkę, czyli TVN, abym mogła wystąpić w programie „Jak oni śpiewają”.

GALA : Jakich argumentów pani użyła?

BOŻENA DYKIEL: Powiedziałam: „Od siedmiu lat robię wciąż to samo. Potrzebuję odskoczni. Pozwólcie mi wystąpić w stacji konkurencyjnej. Serial na tym nie ucierpi, a może nawet zyska na popularności”.

GALA : Program „Jak oni śpiewają” jest właśnie tym, czego pani potrzebowała?

BOŻENA DYKIEL: To jest kolejny krok w moim rozwoju, a wychodzę z założenia, że człowiek powinien uczyć się do końca życia. Poza tym wreszcie mogę się pokazać jako ładna kobieta, a nie „babon” do zasuwania. No i przypomnieć ludziom, że Dykiel to Dykiel, a nie tylko Ziębowa z „Na Wspólnej”. Bo widzowie naprawdę bardzo utożsamiają aktorów z odgrywanymi przez nich bohaterami. Gdy Henryk Talar grał Niemców, nienawidzono go. A gdy Maria Zięba miała wylew, a ja zostałam przewodniczącą jury na jednym z festiwali kulinarnych, wszyscy pytali, czy na pewno dam sobie radę. Przecież jestem po wylewie! Wracając jednak do „JOŚ”, nie od razu się zgodziłam – najpierw cztery razy odmawiałam, bo chociaż w swoim życiu śpiewałam i w teatrze, i w Babskim Kabarecie, myślałam, że ten program jest fantastyczną trampoliną dla młodych ludzi. Ja jej nie potrzebuję, bo jestem znaną osobą. Poza tym wystawiać się w moim wieku na ocenę po prostu nie wypada. Producentka jednak nie odpuszczała i mnie cisnęła. No i wreszcie dopięła swego. Postanowiłam spróbować.

GALA: Pierwsze wrażenia?

BOŻENA DYKIEL: Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak ogromny jest to stres. Gdy po pierwszym odcinku mój świetny nauczyciel śpiewu Piotr Hajduk powiedział: „Wszystko było dobrze, nie zafałszowałaś, ale nie było luziku”, odparłam: „Piotruś, był taki stres, że zapomnij o luziku” (śmiech). Jestem pod wrażeniem ćwiczeń, które z nim wykonuję. Przypominają mi się warsztaty, które miałam przez dwa tygodnie jako studentka z Jerzym Grotowskim. On wyrabiał z nami niesamowite rzeczy. Żeby głos się nam otworzył, kazał na przykład stawać na... uchu. Pamiętam, że udało się to Jurkowi Bogajewiczowi.

GALA: Jak odnajduje się pani wśród pozostałych, przeważnie dużo młodszych uczestników show?

BOŻENA DYKIEL: Ci młodzi ludzie, z którymi występuję, są bardzo sympatyczni. Pierwszego dnia zażartowałam, że babcia Dykiel prosi wszystkich, żeby mówili do niej po imieniu, bo wtedy będzie nam się lepiej pracowało. Uprzedziłam ich również, że jestem jak Hanuszkiewicz, który jest cwany i całe życie otacza się tylko młodymi ludźmi. Wie pani, dlaczego to robi? Żeby wysysać z nich energię.

GALA: Niektórzy jednak kręcą nosem, że pani, aktorka Adama Hanuszkiewicza, która ma na swoim koncie ponad siedemdziesiąt wspaniałych ról, występuje w tego typu programie…

BOŻENA DYKIEL: Niech kręcą. Przyznam szczerze, że jednym z powodów, dla których się na to zgodziłam, było także pokazanie ludziom, że kobieta w moim wieku może być w dobrej formie. Nie tylko Tina Turner się trzyma! U nas panuje przekonanie, że kobieta, która skończyła trzydzieści lat, w zasadzie stoi na progu starości. I jest „out” od wielu rzeczy. A jeśli chodzi o pani zarzut, ja do tego programu podchodzę poważnie, zresztą jak do każdej pracy, bo taki mam charakter. I nawet jak coś mi nie wychodzi, próbuję do skutku. Bo to jest tak jak z ćwiczeniami fizycznymi. Nie udaje się coś raz, drugi, trzeci, a za dziesiątym się udaje. Wiem, co mówię, bo odkąd kilka lat temu zaczęłam mieć problemy ze stawami, ćwiczę codziennie po 20–30 minut. To wymaga systematyczności.

GALA: Wiele kobiet idzie po linii najmniejszego oporu i woli sobie odessać tłuszcz tu i ówdzie, zamiast ćwiczyć. Nie korciło pani, żeby pójść na łatwiznę?

BOŻENA DYKIEL: Żadna operacja nie załatwiłaby mi tego, że mogę wysoko podnieść nogę, nosić ciężkie rzeczy, schylać się, nie mam problemów z kręgosłupem itd. Poza tym swego czasu oglądałam dosyć dużo filmów na temat nieudanych operacji plastycznych, także twarzy. Ale najgorsze jest to, że po nich wszystkie twarze stają się jednakowe, bez wyrazu. Trzeba umieć starzeć się z godnością.

GALA: Łatwo powiedzieć...

BOŻENA DYKIEL: Oczywiście, że jest to trudne. Ale można. Trzeba tylko o siebie dbać. Przede wszystkim nie jeść byle czego. Warto też systematycznie chodzić do kosmetyczki, stosować dobre kremy, niekoniecznie te za 500 złotych.

GALA: Ale żadne kremy nie przegonią ponurych myśli związanych z przemijaniem...

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze