CLIVE OWEN Lepszy od Bonda

CLIVE OWEN Lepszy od Bonda Zdjęcia: Dan Macmedan/Contourphotos.com/East News, be&w, bulls, east news, ons.pl

Konsekwentnie wspina się po szczeblach kariery. Należy już do aktorskiej pierwszej ligi, mimo że nie mieszka w Hollywood, tylko w Londynie. Popularność nie zmieniła Clive’a Owena. Wciąż jest normalnym facetem. Po pracy na planie z Julią Roberts czy Naomi Watts zawsze wraca do ukochanej żony. „Gali” zdradza sekret udanego związku.

GALA: Dobrze spałeś?

CLIVE OWEN: Nie bardzo, właśnie wróciłem z Australii, gdzie przez kilka miesięcy kręciliśmy „The Boys Are Back in Town” Scotta Hicksa. Próbuję poradzić sobie ze zmianą czasu.

GALA: Film skończony?

CLIVE OWEN: Prawie, został nam jeszcze tydzień zdjęć w Londynie.

GALA: Przegrałeś rolę Bonda z Danielem Craigiem. A poza tym grałeś już wszystkich możliwych szpiegów i agentów. W najnowszych filmach „Gra dla dwojga” i „The International” też. Nie masz czasem dość?

CLIVE OWEN: Zasadniczo jestem zadowolony z tego, że robię takie filmy, jakie robię. Byłem tak zapracowany, że jeszcze nie widziałem ostatniego 007, ale i tak myślę, że „International” to standard sam w sobie. Od początku podobał mi się scenariusz. Przypomniał mi paranoidalne polityczne thrillery z lat 80.

GALA: Jakie filmy masz na myśli?

CLIVE OWEN: „Syndykat zbrodni”, „Francuski łącznik”, „Wszyscy ludzie prezydenta”, no wiesz, ten typ filmów.

GALA:W „International” próbujesz doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości władze jednego z najpotężniejszych banków świata. Teraz to temat bardzo na czasie...

CLIVE OWEN: Nie tylko teraz. Pamiętam, kiedyś przyłączyłem się do strajku górników w Wielkiej Brytanii. W tamtym czasie byłem bezrobotny, a mój przyjaciel pracował jako górnik. On i jego koledzy z kopalni byli dobrze opłacani, zawsze mieli kredyty w bankach. Jednak w momencie, kiedy przekraczali swój debet choćby o grosze, banki wstrzymywały wszystko, blokowały im pieniądze. Dlatego wtedy strajkowali. Byłem bardzo zszokowany tym, jak dobrze traktuje cię bank, kiedy masz pieniądze, i jak to się drastycznie zmienia, kiedy ci ich, choćby chwilowo, zabraknie.

GALA: Teraz ludzie są ostrożniejsi w kwestii pieniędzy.

CLIVE OWEN: Myślę, że zwłaszcza w ciągu ostatniego roku sporo się zmieniło. Do niedawna wpłacaliśmy pieniądze na konto i zazwyczaj ufaliśmy, że są tam dostatecznie bezpieczne i dobrze zarządzane. Ale po tych wszystkich niezwykłych wydarzeniach w ostatnich miesiącach ludzie zaczęli się zastanawiać, gdzie właściwie są ich oszczędności, kto i do czego ich używa. Dużo mówi się teraz o tym, ile broni jest na świecie, ale przecież tę broń ktoś kupuje i sprzedaje. Film „The International” opowiada o sytuacji, gdy zaczynasz zadawać sobie pytania, co dzieje się z twoimi pieniędzmi.

GALA: Idealny czas na premierę...

CLIVE OWEN: Niesamowicie! Od czasu, kiedy go kręciliśmy rok temu, zyskał niesłychanie na aktualności. W kontekście tego, co się wydarzyło na świecie, można pomyśleć, że maczaliśmy w tym palce.

GALA: Skoro mowa o pieniądzach, ty dorabiasz sobie w reklamach.

CLIVE OWEN: Nie zrobiłem ich znowu tak wiele... Te, w których wystąpiłem, były naprawdę z klasą. Unikam też akcji promocyjnych. Dałem się przekonać tylko raz przez ludzi z BMW osiem lat temu. To był niesamowity projekt dzięki reżyserom Angowi Lee, Wong Kar-Waiowi, Johnowi Frankenheimerowi. Zrobiłem też reklamy dla Lancôme (aktor jest twarzą perfum i męskiej linii kremów – przyp. red.). Też wyreżyserował je Wong Kar-Wai. Świetnie się bawiłem.

GALA: W „Grze dla dwojga” znów grasz z Julią Roberts. Pięć lat temu spotkaliście się na planie filmu „Bliżej”. Jak było?

CLIVE OWEN: Uwielbiam z nią pracować. Wtedy to było jak sen. Totalnie wsiąkłem, czytając scenariusz „Bliżej”, i pomyślałem, że muszę zagrać z Julią. Nie marzyłem nawet, że się zgodzi. Wtedy spodziewała się dziecka. Tym razem też wiedziałem, że żadna aktorka nie będzie od niej lepsza. Szczerze mówiąc, w całej mojej karierze z nikim nie pracowało mi się tak dobrze jak z Julią. Naprawdę ją lubię. Prywatnie jest niesamowicie inteligentną, miłą i ciepłą osobą. Jest także świetną aktorką i wiem, że mogę się od niej wiele nauczyć. Podnosi poprzeczkę, bo ma umiejętności, o których ja mogę tylko pomarzyć – naturalne wewnętrzne światło czy niebywałą lekkość dowcipu.

GALA: W „Grze dla dwojga” rozmawiacie ze sobą z prędkością karabinu maszynowego.

CLIVE OWEN: Tylko upewniałem się, gdzie zaczyna się moja linijka tekstu. Scenariusz jest aż ciężki od dialogów i trzeba być piekielnie szybkim, żeby za nimi nadążyć. Wymagał maksymalnej koncentracji.

GALA: Miałeś kłopoty, żeby się w tym wszystkim połapać?

CLIVE OWEN: Scenariusz pochłonął mnie całkowicie od pierwszego momentu. Zastanawiałem się tylko, jak ja to zrobię, ale z każdą kolejną przeczytaną stroną te wątpliwości były coraz mniejsze. A kiedy odwróciłem ostatnią kartkę, wiedziałem dokładnie, co i jak mam zagrać. Zadzwoniłem do agenta i rozemocjonowany powiedziałem mu: „Przeczytałem, to jest to!”. Dużo czasu zajęło nam podopinanie terminów, ale myślę, że było warto. Właśnie dla dialogów. Ich ilość przypomina trochę spektakl w teatrze.

GALA: Brakuje ci sceny?

CLIVE OWEN: Nie, nie brakuje mi gry na żywo. Szukam tylko dobrych dialogów. Kiedy robisz świetny film, czujesz to gdzieś pod skórą. Czujesz ten właściwy rytm. Wtedy chodzenie do pracy staje się prawdziwą przyjemnością.

GALA: „Gra dla dwojga” jest o zaufaniu. Ty ufasz ludziom?

CLIVE OWEN: Myślę, że tak.

GALA: Czego potrzeba, żebyś mógł komuś w pełni zaufać?

CLIVE OWEN: Mam doskonałe wyczucie, czy powinienem brać kogoś na poważnie, czy też nie. Wiem, kiedy ktoś mi próbuje wcisnąć kit.

GALA: W „International” się nie poddajesz. W życiu też jesteś taki uparty?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze