DANUTA HÜBNER Pani Europa

DANUTA HÜBNER Pani Europa Zdjęcia: Andrzej Wiktor, ONS

Najważniejsza Polka w Parlamencie Europejskim. Nie wyobraża sobie życia bez pracy. „Wstyd się przyznać, ale najszczęśliwsza jestem, gdy mam dużo do zrobienia” – mówi. Wyborcy cenią ją za wiedzę, dokładność i profesjonalizm. Przyjaciele za lojalność, dyskrecję i wielką klasę. Pani profesor Danuta Hübner, kilka tygodni po wygranych wyborach parlamentarnych, „Galę” jako pierwszą zaprosiła do Brukseli. „Teraz to już moje miasto” – powiedziała przy powitaniu.

Budynek Parlamentu Europejskiego nie wygląda przyjaźnie. Oszklony, nowoczesny wieżowiec. Na każdym piętrze sieć identycznych korytarzy, szara wykładzina, obrazki na ścianie. Łatwo się tu zgubić. Gabinet Danuty Hübner mieści się wysoko, na 14. piętrze. Żeby do niego trafić, trzeba z windy kierować się najpierw w prawo, a potem dłuższy odcinek w lewo. Aż do końca korytarza. Po lewej stronie niepozorne drzwi, obok nich na ścianie biała tabliczka: D. Hübner. Nic więcej. Żadnych funkcji, tytułów. Gabinet za to jest przestronny, duży, z łazienką. Z okien widać dachy brukselskich kamienic, park. Pani profesor wprowadziła się tu zaledwie kilka dni temu. Po wygranych wyborach do Parlamentu Europejskiego musiała opuścić pokój, który zajmowała od 2004 roku jako unijny komisarz. W jej nowym gabinecie spotykamy się dzień po tym, jak jednogłośnie została wybrana na przewodniczącą Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim. Teraz planuje, jak urządzi wnętrze. Najbardziej brakuje jej tu książek. W tamtym gabinecie miała ich mnóstwo. Teraz pochowane w pudłach czekają na przewiezienie. No i jeszcze ważne są pamiątki. Szczególnie te, które dostała, podróżując po regionach europejskich jako komisarz. Które z nich ceni najbardziej? Kapelusze góralskie z Milówki, rzeźby, lalkę z Azorów, elementarz kaszubski. A na ścianach niedługo zawisną fotografie Mazowsza. Wszyscy się nimi zachwycali. Nie każdy ze współpracowników pani profesor mógł na własne oczy zobaczyć mazowieckie równiny w śniegu. Dzięki fotografiom nie musi o nich opowiadać, wystarczy pokazać. Na biurku niedługo pojawi się też fotografia córek: Karoliny i Ewy. Zdjęcie zrobione przed laty drażni już córki pani profesor. Proszą, żeby znalazła jakieś inne, bardziej aktualne. Ale ona nie chce. Ta fotografia jest symbolem ciągłości w jej życiu. Zmienia miejsca zamieszkania, kraje, kontynenty, a zdjęcie pozostaje nietknięte, zawsze to samo.

GALA: Nie jest Pani trochę zmęczona?

DANUTA HÜBNER: A wyglądam?

GALA: Ale przecież po kampanii do europarlamentu nie miała Pani wakacji. Odespała już Pani tamte nerwy?

DANUTA HÜBNER: Rzeczywiście stresów było dużo. Jestem przyzwyczajona do pracy, czasem bywam tak zmęczona, że nie pamiętam drogi do łóżka, bo chyba zasypiam w międzyczasie, ale ostatnie miesiące były nowym, innym wyzwaniem. Dotąd nigdy nie uczestniczyłam w takich wyborach, nie poddawałam się tego rodzaju ocenie. Chociaż referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej, wygrane ogromną większością, chyba mogę potraktować jako moje pierwsze wybory.

GALA: Bała się Pani wyniku?

DANUTA HÜBNER: Startowałam z listy warszawskiej, a przecież od 2004 roku więcej czasu spędzałam w Brukseli, a nie w Warszawie. Wystarczyło jednak kilka spotkań z wyborcami i zrozumiałam, jak bardzo dla Polaków ważny jest kontakt ze mną, jak bardzo interesują się Europą. Rozmawialiśmy tylko o Europie. Silne poparcie, jakie dostałam od wyborców w Warszawie i okolicach, dało mi niezwykłą satysfakcję.

GALA: Tydzień temu przewodniczącym Parlamentu Europejskiego został Jerzy Buzek. Jak Pani to przyjęła?

DANUTA HÜBNER: Ogromnie się ucieszyłam. To dowód na to, że Unia jest już jedna, zjednoczona, nie ma już nowych i starych państw członkowskich. Okazało się, że nie jesteśmy, jak wielu myślało, jedynie krajem, który od Unii żąda rozmaitych świadczeń. Jako Polacy możemy też być za Unię odpowiedzialni, piastując najwyższe stanowiska. To bardzo budujące. Teraz mam tylko nadzieję, że Jerzy Buzek przez dwa i pół roku swojej kadencji zasłynie jako przewodniczący, który może dokonać wielkich rzeczy, i że nikt go szybko nie zapomni. Bardzo mu tego życzę.

GALA: Przed laty Jerzy Buzek zwolnił Panią z pracy. Kiedy w 1997 roku został premierem, pani szefowała Komitetowi Integracji Europejskiej. Pierwszego dnia swojej pracy premier po prostu przyszedł do Pani i powiedział, że musicie się rozstać.

DANUTA HÜBNER: To prawda. Premier Buzek zrobił to bez zarzutu. Przyszedł z kwiatami i powiedział, że bardzo ceni moją pracę i wszystko, co zrobiłam dla polskiego członkostwa w Unii, ale po prostu musi mnie zastąpić kimś z nowej koalicji, która powstała po wyborach. Trudno mi było wtedy to zrozumieć. Uważałam, że wejście Polski do Unii Europejskiej jest ponadpartyjnym polskim interesem. Nie miałam jednak wyjścia. Zabrałam z biurka zdjęcie córek i wyszłam. Ale nigdy nie miałam żalu do Jerzego Buzka.

GALA: A nie jest Pani trochę smutno, że teraz już nie Pani będzie najważniejszą Polką w Komisji Europejskiej?

DANUTA HÜBNER: Ale teraz mogę być najważniejszą Polką w Parlamencie Europejskim (śmiech). Podejmuję wyzwania, które los przynosi. Ucieszyłam się ogromnie z wyboru na przewodniczącą Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim. Będę mogła zajmować się tym, na czym naprawdę się znam, czyli polityką regionalną. Tym razem nie jako członek Komisji Europejskiej, ale jako członek Parlamentu Europejskiego. Dodatkowo wzrusza mnie to, że jestem jedynym parlamentarzystą z nowych państw członkowskich, który został wybrany na szefa komisji, i to tak ważnej.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze