DANUTA STENKA Flirt pięknie odmładza

Kiedyś byłam pozamykana, usztywniona. Wszystkim się przejmowałam, dużo było we mnie lęku, strachu. Dostawałam pochwały, nagrody, a wciąż byłam z siebie niezadowolona. Tamtej Danki już nie ma...

Skończyła 47 lat i bez żadnych oporów przyznaje się do wieku. Na co dzień chodzi bez makijażu, w dżinsach i płaskich butach. Tylko na premierach jest kobietą glamour. Teraz możemy ją oglądać w podwójnej roli sióstr bliźniaczek w komedii „Idealny facet dla mojej dziewczyny”. A jesienią zobaczymy ją w filmie o Irenie Sendlerowej „Dzieci pani Ireny”. Wcześniej, bo już 19 kwietnia – w rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie – film wyemituje telewizja CBS. Koprodukcję polsko-amerykańską reżyserował John Kent Harrison, autor filmu „Jan Paweł II” z Jonem Voightem. Danuta Stenka zagrała tam postać Haliny Rosenfeld, żony rabina, która mieszka z rodziną „za murami”. Z mężem i córką muszą podjąć dramatyczną decyzję o powierzeniu dziecka Sendlerowej. Ta rola może być początkiem międzynarodowej kariery Stenki. Beata Pisula, polska producentka, twierdzi, że reżyser filmu był zachwycony jej grą, porównał ją nawet do Meryl Streep.

GALA: Obchodziła pani niedawno dwudziestą rocznicę ślubu...

DANUTA STENKA: Zaraz policzę... W sierpniu ’88 braliśmy ślub cywilny, a w październiku ’89 kościelny. Czyli jedna dwudziestka już była. Oboje z mężem zapomnieliśmy o rocznicy cywilnego. Przypomnieliśmy sobie po trzech, czterech dniach. Spędziliśmy miły wieczór, napiliśmy się wina, pogadaliśmy.

GALA: Powiedzieliście sobie, że to były dobre lata?

DANUTA STENKA: Lata były i lepsze, i gorsze, ale nasze wspólne. To, że chcemy iść nadal razem, mówi samo za siebie. Rzadko używamy wielkich słów. Na ogół o uczuciach mówimy w lekkiej, nawet żartobliwej formie. A jeśli serio, to krótko. Zdarzają się tarcia, spory, wydeptujemy sobie własne terytoria, ale w gruncie rzeczy pielęgnujemy nasz związek. Mam tylko nadzieję, że żaden kamyk w te tryby nie wpadnie i maszyna się nie zatrzyma ani nie popsuje. Wierzę, że zostaliśmy wymyśleni dla siebie. Dwie połówki jabłka, które miały się spotkać.

GALA: Przypadek sprawił, że się poznaliście. Była pani aktorką teatru w Szczecinie i przyjechała na festiwal do Torunia. Weszła pani do pubu, pan Janusz już tam siedział.

DANUTA STENKA: Kolega, z którym przyszłam, przedstawił nas sobie. Janusz po 15 minutach zaproponował mi wspólny wyjazd na wakacje. Wyglądał jak chłopię z 10 lat ode mnie młodsze. Pomyślałam: „I cóż ty, synku, sobie wyobrażasz, że tak zarządzasz moim życiem ?!”. Drażniła mnie ta jego natarczywość. Krępowała. Wpadł mi w oko, dlatego mnie wkurzał, że tak sobie swobodnie poczyna. A do tego byłam piekielnie zdenerwowana spektaklem, który mnie czekał następnego dnia.

GALA: Spotkaliście się jeszcze raz w Toruniu?

DANUTA STENKA: Następnego dnia rano wpadł do teatru na naszą próbę, żeby zaprosić nas po spektaklu do siebie. Urwaliśmy się z jego własnej imprezy i przywitaliśmy świt nad Wisłą. Później przyjechał do mnie w wakacje i pojawiła się, po raz pierwszy w życiu, dziwna pewność, że będzie moim mężem.

GALA: Strach pomyśleć, przecież mogła pani w ogóle nie przyjść do tego pubu.

DANUTA STENKA: Głęboko wierzę, że wszystko, co dzieje się w moim życiu, dzieje się po coś, i to, co mnie spotyka, musiało się wydarzyć, bo zostało dla mnie wymyślone.

GALA: Czyli nie przypadek, ale przeznaczenie?

DANUTA STENKA: Tak, zdecydowanie przeznaczenie. Kiedy patrzę na swoje życie z lotu ptaka, widzę, że wszystko, co się w nim wydarzyło, było konieczne. Również złe, trudne momenty. Życie układa się w przedziwną całość.

GALA: Po maturze przez rok uczyła pani rosyjskiego w rodzinnym Gowidlinie. Jak mogłoby wyglądać teraz pani życie na Kaszubach?

DANUTA STENKA: Wiele razy o tym myślałam. Lubię zastanawiać się nad różnymi wariantami życia, snuć alternatywne historie. Jak w filmie Kieślowskiego „Przypadek”, gdzie wszystko zależy od pięciu sekund na peronie. Czy główny bohater zdąży wsiąść do pociągu, czy nie? Gdybym została w Gowidlinie, dziś byłabym nauczycielką, tak jak moja mama. Tylko nie tak dobrą. Chciałam iść w jej ślady. Nie marzyłam, by zostać aktorką.

GALA: To byłoby gorsze życie?

DANUTA STENKA: Pewnie nie, choć nie miałabym takich możliwości wewnętrznego dojrzewania i odnalezienia siebie. W tym pomógł mi mój zawód. Lubię tę robotę, to dłubanie w człowieku.

GALA: Ma pani piękne życie: kochający mąż, dwie wspaniałe córki, ważne role, kariera, pieniądze. Szczęściara z pani.

DANUTA STENKA: Szczęściara, ale już odpukuję. Los niewątpliwie mi sprzyja. Lubię swoje życie, ze wszystkim, co mi przyniosło, z jego jasnymi i ciemnymi stronami. Mówię o tym głośno, od lat, drukowanymi literami i z wykrzyknikiem na końcu. Czasem nawet się zastanawiam, czy aby nie zaciągam jakiegoś długu, który kiedyś będę musiała spłacić. Nie wiem...

GALA: Pani ukochane chwile?

DANUTA STENKA: Najprostsze, żadne tam wyjazdy do egzotycznych krajów, narty na lodowcu czy zdobywanie Mount Everestów. Kocham po prostu wolny wieczór z całą moją rodziną. A najlepiej, gdy są co najmniej ze trzy wolne dni. Lubimy być ze sobą. Siedzimy, gadamy z córkami do nocy, oglądamy filmy, wygłupiamy się, kłócimy. Cieszę się, że z moimi dziewczynami można już tak dojrzale rozmawiać.

GALA: Co pani szczególnie lubi w swoich córkach?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze