DOMINIKA OSTAŁOWSKA A jak tupnę nogą...

Zmieniła wizerunek - z blondynki stała się brunetką. To za sprawą roli w serialu "Regina" w TV 4, gdzie gra kobietę podejrzaną o zbrodnię. To przeciwieństwo Marty Mostowiak z "M jak miłość". Prywatnie Dominika Ostałowska trenuje asertywność. Bardziej polubiała samą siebie, świetnie opowiada dowcipy. Ale wciąż ma wątpliwości, czy wrażliwość daje jej siłę, czy przeciwnie - osłabia.

Spotykamy się w jednym z centrów handlowych. W molochu, w którym mijają nas dziesiątki ludzi, aktorka wydaje się nieco zagubiona. W trakcie dwugodzinnej rozmowy przekonuję się, że Dominika łączy w sobie wiele sprzeczności. Jest silna i krucha, dowcipna i refleksyjna, przebojowa i nieśmiała. Mówi o rzeczach, o które nie podejrzewałam jej ani ja, ani większość widzów.

GALA: Postać Reginy jest strasznie mroczna. Jakoś trzeba odreagować?

DOMINIKA OSTAŁOWSKA: Zastanawiałam się, jak zniosę to, że codziennie będę się musiała zmierzyć z jej mrocznymi przeżyciami, cierpieniem i chęcią zemsty. Ale zniosłam to nadspodziewanie dobrze. Ta rola sprawiła mi niebywałą przyjemność (śmiech). Choć pewne rzeczy jednak się odkładają. Moje serce na planie serialu rozpędziło się straszliwie. Za bardzo. Złożyło się na to niewyspanie, ciężka praca. Może rzeczywiście powinnam odreagować?

GALA: Ma pani jakiś pomysł? Kiedyś odgrażała się pani, że zacznie uprawiać sporty ekstremalne albo latać balonem...

DOMINIKA OSTAŁOWSKA: Żartowałam, ale dziś... Niewykluczone. Może wiek średni się odzywa i głupieję? Nagle poczułam, że nie wolno mi marnować czasu, że trzeba go maksymalnie wykorzystać.

GALA: Co się ważnego wydarzyło? Kiedy zaczęła pani o tym myśleć?

DOMINIKA OSTAŁOWSKA: Kiedy pojawiło się dziecko. Zaczęłam myśleć na przykład, żebyśmy podróżowali wszyscy razem, a nie osobno. Na wszelki wypadek... Wierzę, że myśl ma moc sprawczą. I gdy dopada mnie melancholia, to się tym nie zachłystuję. Zastanawiam się, jak najszybciej wydobyć się z dołka. Bo nie chciałabym zmarnować życia. Dlatego marzę, by spróbować jak najwięcej i mniej się bać niż do tej pory.

GALA: Co oprócz sportów ekstremalnych chodzi pani po głowie?

DOMINIKA OSTAŁOWSKA: Wróżki mi chodzą po głowie. Jestem ciekawa takiej wizyty i nie boję się już, że potraktuję czyjeś słowa zbyt serio. Pociągają mnie też podróże. Zawsze lubiłam podróżować, ale zazwyczaj wybierałam miejsca cywilizowane.

GALA: A teraz? Marzy się pani Amazonka i dzikie węże?

DOMINIKA OSTAŁOWSKA: Tak. Węże mnie nie przerażają. Za to mam fobię dotyczącą owadów. Byłabym w stanie wytępić wszystkie na świecie. To pewnie podpowiada mi mroczna strona osobowości (śmiech).

GALA: Zaburzyłaby pani harmonię. Natura rządzi się swoimi prawami...

DOMINIKA OSTAŁOWSKA: Wiem. Jakoś to nie powstrzymuje moich morderczych zapędów.

GALA: Co jeszcze jest na pani liście do zrobienia?

DOMINIKA OSTAŁOWSKA: To nie jest tak, że zrobiłam jakąś listę. Ale potrzebuję zmian.

GALA: I szaleństw?

DOMINIKA OSTAŁOWSKA: Otwarcia. Przez całe lata byłam na wiele rzeczy zamknięta. Czułam się z tym dobrze i bezpiecznie. Teraz chcę to zmienić. W dużej mierze ze względu na dziecko.

GALA: Pani synek ma 5,5 roku i podobno jest bardzo radosny.

DOMINIKA OSTAŁOWSKA: Tak. I świetnie wyczuwa ludzi. Im ktoś jest słabszy, tym Hubert otacza go większą opieką.

GALA: O panią też się troszczy...

DOMINIKA OSTAŁOWSKA: To prawda. Jakiś czas temu, gdy jeszcze nie miał trzech lat, oglądaliśmy film, w którym główny bohater umiera. Od tej chwili coraz częściej pytał, jak to się dzieje, że ktoś odchodzi. Wiadomo, dzieciom mówi się prawdę. Ale tutaj miałam opory. Znam jego wrażliwość. Zaczęłam tłumaczyć, że ludzie się z wiekiem starzeją, a jak już są staruszkami, to umierają. Widziałam po jego minie, że nie podoba mu się to, co słyszy. Zaczęłam go uspokajać, że to naprawdę jeszcze bardzo długo potrwa. Nie zadziałało. Pomyślałam, że trzeba się z tego jakoś wycofać. Medycyna bardzo idzie naprzód i naukowcy każdego dnia wynajdują nowe lekarstwa - mówiłam. Poza tym ja mam specjalne kremy, by nie mieć zmarszczek, więc nie tak szybko stanę się staruszką. Potem codziennie, gdy już się wieczorem kładliśmy do łóżka, on rączką sprawdzał, czy jestem tym kremem posmarowana. Pytał, czy tata też się smaruje. Teraz mówi, że jak dorośnie, to się ze mną ożeni i założy rodzinę. I już nie może się tego doczekać.

GALA: Tata jest brany pod uwagę?

DOMINIKA OSTAŁOWSKA: Tata będzie... dziadkiem. Proste rozwiązanie? Synek pyta też często, czy jak już będzie duży i będzie mógł nosić mnie na rękach, czy ja nadal będę młodą kobietą. Myślałam, że chodzi o urodę, ale nie. Okazało się, że dla niego ładny jest nie ten, kto młody, ale ten, kto miły.

GALA: Macierzyństwo to najważniejsza sprawa w pani życiu?

DOMINIKA OSTAŁOWSKA: Trudno powiedzieć. Zawsze jednak było dla mnie dość oczywistą rzeczą, że będę miała dziecko. Byłam typem dziewczynki, która na wszystkich wakacjach miała młodszych podopiecznych. Im byli młodsi, tym lepiej.

GALA: Teraz pani pozwala się zaopiekować?

DOMINIKA OSTAŁOWSKA: To ja wolę się opiekować. Zawsze mi się wydaje, że gdyby było odwrotnie, kogoś bym w ten sposób wykorzystała. Może to wynika z tego, że jestem mniejsza niż większa, słabsza niż' silniejsza? Przynajmniej na pierwszy rzut oka (śmiech). Na każdym kroku muszę udowadniać, że jestem inna, niż na to wyglądam. Ale jednocześnie przyznaję, że chyba jak każda kobieta tak naprawdę chciałabym, żeby ktoś się mną zaopiekował. Choć gdy tak się już dzieje, to czuję się, jakbym się poddawała.

GALA: Wie pani, dlaczego tak się dzieje?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze