DOROTA WELLMAN Nie zamierzam kochać synowej

Uważa, że im jest starsza, tym fajniejsza. Bo kiedyś była brzydka i pusta... Teraz coraz bardziej się sobie podoba. W rankingach najpopularniejszych prezenterek TV wciąż na szczycie. Mistrzyni celnych pytań i ostrej puenty. Panie, panowie: oto Dorota Wellman w roli zaborczej matki, fanatyczki modlitw w tynieckim klasztorze i... surykatki!

Kiedy była małą dziewczynką, zamiast lalek wolała piłkę nożną. Dlatego jest w niej coś z chłopczycy. Jednocześnie jest gejzerem ciepła. Od dzieciństwa marzyła, by pracować w radiu – jak jej mama. W końcu jednak trafiła do telewizji i stała się medialną osobowością. Jedyne, co ją przeraża, to nuda. Boi się rutyny. Dlatego jest nieprzewidywalna. Dla siebie samej też. Do restauracji wpada punktualnie i oczywiście zziajana. Pod pachą książki (z czego jedna jej własna – „Arytmia uczuć”, wywiady z Januszem L. Wiśniewskim). Świetny makijaż, czerwone paznokcie, dżinsy i kozaki na bardzo wysokim obcasie. Przyciąga wzrok, wzbudza ciepłe uśmiechy. Oznajmia, że nie znosi owoców morza, gdyż frustruje ją spoglądanie czerwonej krewetce w czarne oczka. Zamawia więc sałatę.

GALA: Co to jest piękno?

DOROTA WELLMAN: Piękno ma na imię Jakub i jest moim synem. A tak na serio nie ma żadnego wzorca piękna. Piękne są chwile. Umiem zachwycać się chwilą. Jest to pewnego rodzaju zboczenie, bo ono powoduje, że się zagapiam. Ostatnio na przykład zachwyciłam się wystawą w budce warzywnej. Wokoło tak brzydko, mokro, a ja kontemplowałam idealnie ułożone mandarynki, pomarańcze, limonki, cytryny i myślałam, ile jest wspaniałych kolorów w naturze! Potrafię zatrzymać się przy psie przywiązanym przed sklepem, bo wydał mi się piękny.

GALA: Pies piękny, ale czy sklep?

DOROTA WELLMAN: Warszawska architektura jest przepiękna. Ponieważ chodzimy z głowami zwieszonymi w dół albo wpatrzeni w superluksusowe butiki, w ogóle nie widzimy tego, co nad nami. Jak się idzie ulicą Mokotowską, można zobaczyć nad głową ogromnego anioła w formie pięknego nagiego mężczyzny. Na barkach dźwiga balkon, a skrzydłami obejmuje tych, którzy są na dole.

GALA: Nie onieśmiela cię przechodzenie pod nim?

DOROTA WELLMAN: Pamiętaj, że to anioł! Poza tym organ nieużywany zanika i on ma TO właśnie w zaniku... Dolinka Szwajcarska jest piękna ze starszymi ludźmi siedzącymi tam na ławkach w południe. Piękne są łąki na Ursynowie, gdzie bażanty wyskakują spod nóg i można dostać zawału na ich widok. Warszawska Praga, wraz z fioletowymi twarzami jej mieszkańców, też jest piękna, tylko trzeba się jej bardzo uważnie przyjrzeć. Jest mnóstwo pięknych miejsc dookoła, a my pędzimy do przodu bez opamiętania i dlatego tego nie widzimy.

GALA: To pięknoduchostwo. Normalny człowiek o 12 w południe pracuje, a nie podziwia starców na ławeczkach.

DOROTA WELLMAN: Nie mam samochodu, więc dużo chodzę i patrzę.

GALA: Na pytanie o piękno bez zastanowienia odpowiedziałaś, że to twój syn. Kolejna mama zakochana w swoim synku?

DOROTA WELLMAN: Uważam, że nie ma nic piękniejszego niż miłość matki do dziecka i nie ma co się z tym ukrywać. Wszystko, co robię w życiu, robię dla niego.

GALA: Oj, chyba skończysz jak toksyczna matka?

DOROTA WELLMAN: Ja toksyczna?! Nie!

GALA: Skoro tak bardzo kochasz syna, możesz być upiorną teściową.

DOROTA WELLMAN: Nie zamierzam wyjątkowo kochać mojej synowej, bo ma ją kochać mój syn.

GALA: Rozpieszczasz Kubę?

DOROTA WELLMAN: Nie uważam, że dzieci trzeba krótko trzymać. Nie biegam za nim, gdacząc, i nie zagarniam skrzydełkami do zagrody. To, co mnie w środku rozpiera i jest miłością do dziecka, to jedno, a zasady, które w naszym domu obowiązują, to inna sprawa. Potrafię się z moim synem pokłócić, powiedzieć mu, co o nim myślę, i żądać od niego rzeczy, które powinien zrobić. On też wymaga ode mnie pewnych zachowań, porozumienia. To już jest właściwie dorosła relacja. Kuba skończył 15 lat i ma swoje zdanie.

GALA: Jesteś przygotowana na bunt nastolatka?

DOROTA WELLMAN: Jeszcze nie dojechaliśmy do tego przystanku, ale już mamy słowne potyczki. My z mężem o coś Kubę prosimy, a on w bardzo inteligentny i interesujący sposób uzasadnia, dlaczego tego nie zrobi. I nie należy się wtedy wkurzać. Uważam, że pępowinę należy powoli odcinać. Może będzie mniej bolało niż raptowne rozerwanie?

GALA: Kuba uprawia japońską sztukę walki kendo. Nie boisz się o niego?

DOROTA WELLMAN: Że mam w domu groźnego samuraja?! Nie. Fajnie, że wybrał sobie własną pasję. Kuba i tak jest już przez nas zakażony. Czyta gazetę codzienną, namiętnie ogląda wiadomości. U nas są zawody, kto pierwszy dopadnie porannej prasy. Komandosi rzucają się na gazety codziennie przed śniadaniem! Mój syn zarażony jest miłością do kina. Myślę, że te pasje, które mieliśmy mu przekazać, już przekazaliśmy. Fajnie, że ma coś swojego. Skupił się na poznawaniu obyczajowości innego narodu. Poznając Japonię, uczy się czegoś ważnego – tolerancji. Kuba już wie, że jeśli czegoś nie rozumie, to nie znaczy, że musi to nienawidzić. Kendo uczy także zasad postępowania z przeciwnikiem i posłuszeństwa wobec przełożonego – sensei. Piękne jest to, że uczy się nie tylko postawy, ale i honorowych zachowań, np. że nie wolno uderzać kogoś w plecy. Prawdziwy samuraj walczy, patrząc przeciwnikowi w oczy.

GALA: Co myślisz, słysząc określenie „piękni inaczej”?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze