DYGANT I DRESCHER Dlaczego tak pociągamy mężczyzn?

Bo jesteśmy trochę niegrzeczne! Zobaczyły się po raz pierwszy. Na żywo. Fran Drescher, oryginalna amerykańska niania Frania, sama wymyśliła tę postać i – wspólnie z mężem – wyprodukowała serial, który okazał się hitem w kilkudziesięciu krajach świata. Z kolei Agnieszka Dygant, która odtwarza tę postać w polskiej wersji filmu, dwa lata temu została uznana przez dystrybutora sitcomu, Sony Pictures, za najlepszą nianię świata. Sporo je łączy, jeszcze więcej – dzieli.

GALA: Miałaś nianię?

AGNIESZKA DYGANT: Miałam przyszywaną babcię. Prawdziwa mieszkała daleko, więc na co dzień zastępowała ją nasza sąsiadka zza płotu – babcia Adamczykowa. Byłam mała, kiedy wybuchł stan wojenny, do tego nałożyły się kłopoty rodzinne. Mama dużo pracowała, miałyśmy problemy, bywała smutna. Babcia Adamczykowa wycierała mi nos, gotowała, szyła sukienki na przedszkolne bale. Jedną pamiętam szczególnie: czerwona w białe grochy, z bufkami. Była krótka, natychmiast z niej wyrosłam, ale nie chciałam z niej zrezygnować. Zakładałam ją przez trzy lata z rzędu, kiedy się tylko dało. Mam dość groteskowe zdjęcie z tamtego okresu: stoję obok Świętego Mikołaja, całe rajstopy na wierzchu, widać mi pół tyłka, ale minę mam szczęśliwą.

GALA: Babcia Adamczykowa niewiele miała wspólnego z dzisiejszym modelem niani – ambitnej, znającej języki obce, energicznej, z dyplomem...

AGNIESZKA DYGANT: Były inne czasy, inne możliwości, a właściwie ich nie było. Mniej było do stracenia, przez co ludzie być może byli bardziej otwarci. W dzieciństwie wokół mnie, naszego domu, mojej mamy było mnóstwo życzliwych osób. Mieszkaliśmy pod Warszawą, tworzyliśmy taką zamkniętą, samowystarczalną enklawę. Co roku przed Dniem Matki chodziło się watahą chłopaków i dziewczyn główną drogą, zaglądając do ogrodów sąsiadów z pytaniem, czy możemy narwać kwiatów dla mamy. Zgadzali się, chowaliśmy potem te ogromne bukiety po piwnicach, żeby rano każdy z nas mógł zrobić swojej mamie niespodziankę. Dziś, jak to wspominam, mam wrażenie, że wychowałam się w świecie bezinteresownej pomocy. Choć pewnie tak to już jest, że swoje dzieciństwo trochę się gloryfikuje.

GALA: Fran, a jak ty wspominasz swoją opiekunkę?

FRAN DRESCHER: Pochodzę z bardzo skromnej rodziny. Tato pracował na dwa etaty, żeby nas utrzymać, a domem, mną i moją siostrą zajmowała się mama. W tamtych czasach to była norma. Nie pamiętam, żeby któraś z moich przyjaciółek miała nianię. Bardzo żałowałam, że nie ma przy mnie babci, którą kochałam. W Stanach rodziny często się przemieszczają, zazwyczaj mieszkają z dala od siebie, nie mają ze sobą bliskiego kontaktu. Zawsze zazdrościłam tym nielicznym znajomym, których rodziny trzymały się razem, w jednym mieście: mogli urządzać sobie w sobotę barbecue, chodzić na wspólne zakupy, wpaść na kawę do Starbucksa, pogadać o kłopotach. Moi rodzice mieszkają na Florydzie, siostra w Nowym Jorku, ja w Kalifornii, trudno nas było zebrać. Byliśmy zdani sami na siebie.

GALA: Za pomoc w wychowywaniu dzieci trzeba teraz dobrze płacić. Ale czy przywiązanie i uczucie można kupić?

FRAN DRESCHER: Myślę, że dziś młode kobiety są bardziej świadome tego, czego dla siebie w życiu pragną. Nadal istnieją takie, które postanawiają zostać w domu, poświęcić się rodzinie, ale jest to ich własny, niewymuszony wybór. Uważają po prostu, że tak jest lepiej dla ich dzieci i to im daje szczęście. Są kobiety ambitne, które chcą pracować i mogą sobie pozwolić na profesjonalną nianię z dyplomem i z wielkim sercem. Są i takie, które muszą iść do pracy, ponieważ życie ich nie rozpieszczało i stały się jedynymi żywicielkami rodziny. One nie mają wyboru ani pieniędzy, więc ich dzieci muszą korzystać z opieki różnych instystucji, a te, jak wiadomo, często świadczą usługi na kiepskim poziomie. Nie zazdroszę tym kobietom. Sama miałabym wielki dylemat, komu powierzyć moje dziecko. To chyba jedna z najtrudniejszych decyzji dla każdej matki.

GALA: Czasy naszego dzieciństwa w Polsce to odległa epoka. Dziś żyjemy w innej rzeczywistości.

AGNIESZKA DYGANT: Z jednej strony mamy większe możliwości, za to żyjemy pod większą presją. W razie niepowodzeń trudniej nam się przyznać do porażek. Może dlatego jesteśmy bardziej introwertyczni, a ta tzw. otwartość i „happy smile” jest trochę na pokaz. Co nie znaczy, że nie podoba mi się dzisiejszy świat, a dzieciństwo uważam za „raj utracony”. Tęsknię za konkretnymi osobami, jak każdy z nas, ale nie mam poczucia, że żyję w bezwzględnych czasach. Nadal wokół mnie są dobrzy, bezinteresowni ludzie, którym mogę zaufać. Nie mam na razie dzieci, ale gdy będę je miała, pewnie będę potrzebowała niani, której oczywiście będę musiała zapłacić (śmiech).

GALA: Jaka powinna być idealna niania?

Polecamy
Komentarze