EDWARD DWURNIK Seks jest nagrodą za fajny obraz

„Gdy podrywałem dziewczynę, miałem u niej większe szanse, jeśli wiedziała, że jestem malarzem” – przyznaje. I wyjawia, że zdarzyło mu się podniecić na widok portretu kobiety. Głośny polski malarz mówi też „Gali”, dlaczego po 35 latach rozstał się z żoną.

GALA: Obrazy Dwurnika zawsze się podobają?

EDWARD DWURNIK: Ostatnio miałem stresującą sytuację. Klientka nie zaakceptowała portretu, który jej namalowałem. Powiedziała, że jest straszny. Krzyczała: „Jak można przedstawić kobietę w taki sposób?!”. Okropnie się zdenerwowałem. Mam taką markę, że ona powinna zaakceptować mój obraz, nawet gdybym namalował ją z wąsami, fajką i bez oka.

GALA: Najbardziej zdumiewający model?

EDWARD DWURNIK: Artur Sandauer. Kiedy mi pozował, zasłonił twarz książką. Ale ja znałem go z telewizji, więc i tak go namalowałem.

GALA: Kiedy pan ogląda obrazy innych malarzy, to co pan czuje?

EDWARD DWURNIK: Zdarzyło mi się kiedyś podniecić przed obrazem. W Muzeum Narodowym są dwa portrety kobiet, które – chociaż nie są to akty, tylko postaci ubrane – mają w sobie taką magię, że nie mogę się im oprzeć.

GALA: I przychodzi pan do nich jak do realnych kobiet?

EDWARD DWURNIK: Wpadałem do muzeum trochę tak jak do kochanek. Odwiedzałem te niewiasty, kiedy byłem w liceum, ale także później, na studiach. One są w stałej ekspozycji. W ogóle nie byłem zainteresowany, kto to namalował, tak mnie te kobiety przyciągały.

GALA: A płakał pan przed obrazem tylko dlatego, że jest piękny?

EDWARD DWURNIK: Zdarzyło mi się płakać, gdy oglądałem wspaniałe sale w Luwrze, gdzie jest Tintoretto i Tycjan. Nawet nie wiem, o co w tych obrazach chodziło. Magia koloru mnie rozklejała.

GALA: A płacz z zazdrości, że to nie pan namalował?

EDWARD DWURNIK: Kiedy oglądam dobrą wystawę, dobre malarstwo, to nie tyle jestem zazdrosny, co się mobilizuję. Dostaję napęd do pracy. Wtedy rzucam wszystko, idę do domu i maluję.

GALA: Największa cena, jaką zapłacił pan za swoje malarstwo?

EDWARD DWURNIK: Starałem się unikać sytuacji, które by mnie wmanewrowały w zaułek bez wyjścia. Nie popadłem nigdy w krańcowy alkoholizm, w uzależnienia czy nawet pracoholizm. Ratuje mnie to, że bardzo dbam o spłacanie rachunków. W życiu nie wziąłem zaliczki. Mam dwie karty kredytowe, ale są cały czas w szufladzie. Przy moich 65 latach jestem szczęśliwy z moją Elunią i mogę wciąż dużo pracować.

GALA: Ale przecież malarz musi cierpieć i być szalony!

EDWARD DWURNIK: Nie wchodzę w mroczne sytuacje. Dlatego rozstałem się z żoną, z którą byłem 35 lat. Staram się obracać wśród ludzi pozytywnych. Jak wyczuwam, że dzieje się coś niedobrego, to od razu się wycofuję i uciekam.

GALA: A może gdyby pana życie było dramatyczniejsze, malowałby pan jeszcze lepsze obrazy?

EDWARD DWURNIK: Nieee, to są mity. Niektórzy twierdzą, że po narkotykach pisze się lepszy wiersz. Robiłem takie eksperymenty i wiem, że nie jest to prawda.

GALA: Ale eksperymenty z dragami to jest zupełnie coś innego niż przejście przez wewnętrzne piekło.

EDWARD DWURNIK: Wewnętrzne piekło na pewno istnieje, ale ja przed nim uciekam. Każdy chciałby być piękny, zdrowy, bogaty i sławny. Ale niestety, zęby się psują. Jest jaskra czy reumatyzm. I to wystarczy za całe piekło.

GALA: Odszedł pan od swojej żony, żeby uratować swoje malarstwo i siebie?

EDWARD DWURNIK: Można tak powiedzieć. Musiałem zmienić otoczenie i pokolenie. Ela, moja obecna towarzyszka życia, poznała mnie z zupełnie innymi ludźmi, miejscami.

GALA: Nie ma pan z tego powodu wyrzutów sumienia?

EDWARD DWURNIK: Dlaczego? Nie mam. Ja nie mogłem iść za tą „piękną panią”…

GALA: Za kostuchą?

EDWARD DWURNIK: Za kostuchą, która mnie wołała.

GALA: To zdanie brzmi strasznie cynicznie.

EDWARD DWURNIK: Może jestem cyniczny. Wziąłem przykład z Picassa. Kiedy on już miał pełen dom, wtedy go opuszczał.

GALA: Zostawia pan kogoś, z kim szedł przez całe życie, bo zaczyna panu przeszkadzać? To okrutne!

EDWARD DWURNIK: Przeszkadzać to złe słowo, raczej wstrzymywać, ograniczać. Stanąłem przed ścianą i musiałem coś zmienić. Nie miałem wsparcia, za to dostawałem coraz więcej krytyki.

GALA: Każdy, kto się decyduje na życie z artystą, musi brać pod uwagę, że w jakiś sposób będzie wykorzystywany?

EDWARD DWURNIK: Myślę, że tak. Twórczość jest strasznie zaborcza. Artyści podporządkowują sobie wszystko i są w tym okropni, beznadziejni. Niszczą wszystkich dookoła. Ja jednak aż tak bardzo nie wykorzystuję. Zauważyłem też, że po naszym rozstaniu moja była żona – rzeźbiarka – znalazła siłę, żeby funkcjonować jako artysta. Zajęła się fotografią.

GALA: Czym różnią się facecimalarze od malarek? Jaka powinna być malarka?

EDWARD DWURNIK: Najlepiej jak ma zrośnięte brwi i lekki wąsik. Zaborcza i odważna kobieta jest dobrą malarką. Najlepiej, żeby była z karabinem i fiutem.

GALA: Pana córka, Pola, która również maluje, też ma karabin?

EDWARD DWURNIK: Oczywiście! I to widać w jej twórczości.

GALA: Czuje się pan lepszym facetem, bo jest pan malarzem?

EDWARD DWURNIK: Jak podrywałem dziewczynę, to zawsze miałem więcej szans, gdy wiedziała, że maluję.

GALA: Są obrazy, których pan nie znosi?

EDWARD DWURNIK: Namalowałem bardzo dużo obrazów, które mi nic nie dały, na przykład cały cykl „Robotnicy”. To są okropne obrazy, które powstały w strasznych czasach depresji komunistycznej.

GALA: Ależ one ekscytowały Polaków! Były dla polskiej inteligencji bardzo ważne!

EDWARD DWURNIK: Ludzie to lubili, ale ja nie. To te sentymentalne czasy, kiedy nie było szynki.

GALA: Kocha pan Polskę?

Polecamy
Komentarze