EDYTA HERBUŚ Jak mnie zdobyć?

Gorąca i zmysłowa jak brazylijska samba. I wymagająca. Wobec siebie, życia i mężczyzn. Urażona, dostaje na przeprosiny dwa tysiące tulipanów. Co musi zrobić ten jedyny, którego pokochała Edyta Herbuś?

Obok niej od pół roku pojawia się naprawdę potężny mężczyzna – mistrz karate, współtwórca formuły Konfrontacji Sztuk Walki – Maciej Kawulski. Edyta – krucha, drobna i delikatna – niemal cała skrywa się w jego objęciach. Widać, że między nimi rodzi się uczucie. Poznali się w trudnym dla niej momencie, kiedy tancerka dowiedziała się, że jej wygrana w konkursie Tanecznej Eurowizji w Glasgow poszła na marne. Choć zwyciężyła w tych zawodach razem z Marcinem Mroczkiem i w ten sposób dała Polsce możliwość zorganizowania następnego konkursu, TVP zaprzepaściła tę szansę. Dla Edyty to był cios.

GALA: Co czułaś, kiedy się dowiedziałaś, że to nie my, ale Azerbejdżan zorganizuje finał konkursu Tanecznej Eurowizji?

EDYTA HERBUŚ: Bardzo żałuję , że tak się stało. Trzy miesiące trenowaliśmy z Marcinem przed tym konkursem. Długo dopieszczaliśmy każdy szczegół choreografii, muzyki i stroju. Dla nas Eurowizja była wówczas najważniejsza. I udało się, zwyciężyliśmy w Glasgow. Dla mnie to bardzo ważny sukces zarówno osobisty, jak i zawodowy. Przekonałam się zresztą, że nie tylko dla mnie. Euforia ludzi witających nas na lotnisku, gratulacje, wyrazy uznania i te podziękowania… Wyobrażasz sobie, jakie to uczucie, kiedy ktoś ze łzami w oczach mówi, że dzięki tobie jest dumny, że jest Polakiem? Jestem zawiedziona, że konkursu nie będzie u nas. Nie przyszło mi nawet do głowy, że moglibyśmy nie wykorzystać takiej szansy. Tak bardzo byliśmy spragnieni sukcesu na arenie międzynarodowej. Dlaczego, kiedy go osiągamy, nie potrafimy z tego skorzystać?

GALA: Rozmawiałaś z Marcinem po tym, kiedy się okazało, że Taneczna Eurowizja odjechała nam sprzed nosa?

EDYTA HERBUŚ: Już wracając do Polski, pełni entuzjazmu obmyślaliśmy plan tego, jak powinny wyglądać eliminacje do następnej Eurowizji, naszej polskiej Eurowizji. Chcieliśmy, żeby to widzowie wybrali swoją ulubioną parę, którą chcą wysłać na ten konkurs. Mieliśmy w sobie bardzo dużo zapału i energii. Rzeczywistość sprowadziła nas szybko na ziemię. Ale co mogę zrobić? Przecież sama tego konkursu nie zorganizuję.

GALA: Dlaczego marnujemy kolejną szansę i nie wykorzystujemy potencjału tych, którzy zakochali się w tańcu?

EDYTA HERBUŚ: Dla mnie to cudowne, że to, co odkryłam w tańcu 18 lat temu, Polacy odkrywają teraz. Wyzwalają w sobie energię, której na co dzień brakuje. Wydaje mi się, że to z racji położenia geograficznego i naszej historii mamy czasem problemy z otwartością i okazywaniem emocji. Taniec pozwala się przełamać, pozbyć wewnętrznych blokad, otwiera ludzi, uwalnia ich emocje, daje wolność. Przyjaciele z Kielc opowiadali mi, jak bardzo wszyscy przeżywali moment, gdy ogłaszane były wyniki głosowania widzów. Zza niebieskich od telewizorów szyb dobiegały okrzyki radości, które dotychczas towarzyszyły jedynie meczom piłki nożnej. Tym razem to właśnie taniec był powodem tych emocji. Nigdy o tym nie zapomnę. Choć te słowa zazwyczaj słyszę od innych.

GALA: Z ,,Tancerzami” było podobnie jak z Eurowizją. Miałaś zastąpić w tym serialu Kasię Cichopek, która zaszła w ciążę, a ostatecznie w ogóle nie ma cię w obsadzie. Dlaczego?

EDYTA HERBUŚ: Wiele osób zostało przesłuchanych do tej roli. W tym m.in. ja. Ale mnie w tym serialu nie było. Co tu jeszcze wyjaśniać? Wychodzę z założenia, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Jeśli coś mnie w życiu omija, to tylko po to, by spotkało mnie coś jeszcze ważniejszego.

GALA: Co ważnego cię spotkało?

EDYTA HERBUŚ: Gram w teatrze. Zadebiutowałam na scenie warszawskiego Teatru Capitol, gdzie wystawiamy ,,Lady Fosse”. Każdą wolną chwilę między zdjęciami do serialu ,,Samo życie” spędzam na treningach i próbach. Taki spektakl umożliwia mi łączenie dwóch pasji – tańca i aktorstwa. Daje mi to ogromną satysfakcję. Mam potrzebę tworzenia.

GALA: Spektakl, o którym mówisz, powstał z inicjatywy twojej i m.in. Ewy Szabatin oraz Rafała Maseraka. Najpierw stworzyliście przedstawienie, a później Teatr Capitol udostępnił wam scenę?

EDYTA HERBUŚ: Wszystko zaczęło się tak naprawdę za oceanem, w Ameryce Północnej. Wraz z grupą DEP przygotowaliśmy spektakl taneczny, z którym wystąpiliśmy przed chicagowską publicznością. Po premierze w Copernicus Center dostaliśmy owacje na stojąco. Wtedy pomyśleliśmy, że warto przenieść ,,Lady...” do Polski.

GALA: Praca w teatrze jest dużo trudniejsza niż w serialu.

EDYTA HERBUŚ: To mój debiut na takiej scenie. Mam do tego wielki szacunek i bardzo to przeżywam! Teatr jest bliższy tańca, dlatego tak mnie pociąga. Jednocześnie za każdym razem towarzyszy mi ogromna trema, zupełnie inna niż podczas pokazów tańca…

GALA: Zapominasz choreografii?

EDYTA HERBUŚ: Przedstawienie rozpoczyna się moim solowym wyjściem na scenę. Gram na scenie z długą różową fifką. Zdarzyło się, że moja ręka tak drżała, że fifka, zamiast dumnie tkwić w miejscu, dygotała razem z ręką, to do góry, to na dół. Nie mogłam w żaden sposób jej opanować. Dopiero oparcie łokcia o stolik trochę pomogło. W teatrze widzowie mają aktora jak na widelcu. Ciekawe, czy to dostrzegli.

GALA:  Reżyser filmu ,,Zamiana” Konrad Aksinowicz powiedział mi, że tak bardzo spodobała mu się twoja rola dziennikarki, że postanowił ją rozwinąć. Taniec przegrywa z aktorstwem.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze