ELISABETH DUDA Natura zwycięzcy

Ta kariera nabiera rozpędu. Po „Europa da się lubić” i „Tańcu z gwiazdami” doskonale radzi sobie w „Projekcie Plaża”. Niebawem będzie miała autorski program w telewizji i wystąpi w filmie u boku Kurta Russella. „Wróciłam do Francji. Odnalazłam ją zmęczoną. Bez chęci do życia. A ja jestem kobietą, która rozkwita. Intuicja podpowiada mi, że powinnam być teraz w Polsce” – mówi „Gali”.

Urodziła się i wychowała we Francji. Jej mama pochodzi ze Świebodzina, a dziadek ze strony ojca z Makowa Podhalańskiego. Do Polski przyjechała na studia w łódzkiej Filmówce. Wcześniej zaliczyła drugi rok na wydziale stosunków międzynarodowych w Paryżu. Do egzaminów w Polsce przygotowywała się u babci w Świebodzinie. Przez półtora miesiąca brała lekcje polskiego, uczyła się tańczyć. Na aktorskie konsultacje jeździła do zielonogórskiego teatru. Egzaminy zdała bez problemu, a studia ukończyła jako najlepsza na roku.

GALA: Przedstawiłaś się jako Elżbieta, SMS-y podpisujesz Elisabeth, a na pytania o narodowość odpowiadasz: europejska. Kim się właściwie czujesz?

ELISABETH DUDA: Jestem Europejką i chciałabym, żeby tak mnie traktowano. Ale w dyskusjach o polityce reaguję jak Francuzka, czyli zdecydowanie. We Francji przyjęło się, że kobiety mają zdanie na każdy temat. Emancypacja rozwinęła się tam o wiele bardziej niż w Polsce. Ale pod względem wrażliwości i kobiecości czuję się Polką.

GALA: Co to znaczy?

ELISABETH DUDA: Tu już nawet nie chodzi o przyjaźnie czy przywiązanie do miejsca, ale o podejście do mody. Francja – elegancja? Ten mit jest ostatnio nadszarpnięty. Kobiety we Francji nie stroją się już tak jak kiedyś. Najlepiej czują się w dżinsach, niechlujnej bluzce i butach na małym obcasie. A Polki dbają o szczegóły czasem do przesady. Wszystko jest dopasowane – strój, biżuteria, obuwie, lakier na paznokciach. Elegancja przeniosła się na wschód Europy, a do Francji wkroczył amerykański luz.

GALA: I dlatego jako kobieta elegancka mieszkasz w Polsce?

ELISABETH DUDA: Powodów jest dużo. Pierwszy wiąże się z moim ukochanym aktorstwem. Czekam na nową falę w polskim kinie. Jako aktorka chcę być jej świadkiem w Polsce. A najprostszy powód jest taki, że tu czuję się świetnie. W ostatnim roku próbowałam wrócić do Francji, ale odnalazłam ją zmęczoną, bez chęci do życia, dynamiki. Również w sztuce. Jestem w wieku, w którym – jak mówi Almodóvar – kobieta rozkwita. Intuicja podpowiada mi, że powinnam być w Polsce.

GALA: To za jej podszeptem pozowałaś nago do „Playboya”? Co ci to dało?

ELISABETH DUDA: Chciałam pokazać siebie inną. W Polsce nagość wciąż jest tabu. A mamy XXI wiek! Nie widzę nic złego w wyrażaniu siebie przez akt. Ciało to rekwizyt dla fotografii. Ale postawiłam warunki. Powstały zdjęcia zmysłowe, z klasą, bez niepotrzebnej wulgarności. Redakcja naciskała, żebym pokazała więcej. Nie zgodziłam się.

GALA: Twoja kariera nabiera rozpędu. Zagrasz ognistą Hiszpankę w amerykańskim filmie o Erneście Hemingwayu u boku Kurta Russella. Jak tam trafiłaś?

ELISABETH DUDA: Rok temu jako miłośniczka Hemingwaya poszłam na Uniwersytet Warszawski na promocję książki „Hemingway for Cuba”. Poznałam tam jej autora, Giuseppe Recchię. Na promocji była obecna jedna z córek Hemingwaya, której przypominałam Hiszpankę z kręgu przyjaciółek jej ojca. I tak zaproponowano mi tę rolę. Zdjęcia rozpoczną się w listopadzie. Ale już w sierpniu jadę do Turynu na konferencję prasową. Powstanie tam spektakl teatralny, będący adaptacją scenariusza. Zagramy go po włosku, w języku, który poznałam dzięki swojej byłej miłości. Zdjęcia będąkręcone we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i na Kubie.

GALA: Jesteś miłośniczką Hemingwaya, Almodóvara, ale też fanką Zidane’a i Kubicy. Fascynują cię zwycięzcy?

ELISABETH DUDA: Pociągają mnie mężczyźni, którzy zaczynali od niczego i zostali kimś dzięki ciężkiej pracy, ale są skromni i ambitni. Zizou (pseudonim piłkarza Zinedine’a Zidane’a – przyp. red.) ma świetne poczucie humoru. Założył fundację pomagającą dzieciom. Kiedy był w Warszawie, udało mi się z nim porozmawiać i dostać jego autograf. Z kolei Robert to nowy typ polskiego sportowca: za granicą uczył się profesjonalizmu i konsekwencji. Jestem pewna, że będzie mistrzem świata. Imponuje mi ich spokój i wiara w siłę. Mają mądrość w oczach, moc pod kontrolą, a do tego męską wrażliwość.

GALA: Na swojej stronie w internecie deklarujesz, że twoje serce należy do sztuki. To dlatego, że silni mężczyźni wydają ci się nieosiągalni?

ELISABETH DUDA: Na pewno są w mniejszości. Częściej można się spotkać z egoizmem, chamstwem, ksenofobią, nietolerancją i bezgraniczną miłością do pieniędzy. Zapominamy o pięknie uczuć, lojalności i niemodnej metafizyce. Jestem monogamistką. Krótkie romanse, które ostatnio są modne w Polsce, to nie dla mnie. Polki są łatwiejsze od Francuzek. Widzę to po Francuzach, którzy przyjeżdżają tu dla rozrywki...

GALA: Mit obcokrajowca działa?

ELISABETH DUDA: O, tak! Także na mężczyzn. We Francji obcokrajowców traktuje się naturalnie, a w Polsce ciągle słyszę: „Ach, to pani jest tą… Francuzką!”, takim tonem, jakby to mówił Gustaw Holoubek. Francuzki są trudne do zdobycia. Analizują każdy szczegół: jak się mężczyzna ubiera, zachowuje, czym się interesuje i czy odchodząc z restauracji, zostawi napiwek. Ważne jest, żeby był sobą.

GALA: Spotkałaś Polaka, który spełnia te ostre kryteria?

ELISABETH DUDA: Prawie, ale musieliśmy się rozejść. Od dwóch lat skupiam się wyłącznie na sobie. Poświęcam się pracy. Dzięki temu nie spalam się w miłości fizycznej. Będąc w Indiach, odkryłam, ile wart jest spokój.

GALA: To dlatego po odejściu z programu „Europa da się lubić” wróciłaś do Paryża?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze