ELŻBIETA ZAPENDOWSKA Matka chrzestna gwiazd

Udzielała lekcji śpiewu m.in. Edycie Górniak i Dodzie. „Gdyby Edyta urodziła się na Zachodzie, dziś byłaby światową gwiazdą” – mówi. Przeraża ją bylejakość rynku muzycznego. „Wszystko się skundliło. Wytwórnie potrzebują Zosi, która zakręci tyłkiem, pomacha cyckami. Za rok wypadnie. Na jej miejsce przyjdzie jakaś Kasia i tak to się kręci”.

GALA: W jednym z odcinków „Tańca z gwiazdami” jurorzy tańczyli. Pani zaśpiewałaby w „Jak oni śpiewają”?

ELŻBIETA ZAPENDOWSKA: Na pewno nie. Drażni mnie mój głos. Nie uważam, że jest tak interesujący, żeby się z nim publicznie obnosić.

GALA: W szkole śpiewała pani podczas eliminacji do Festiwalu Piosenki Radzieckiej.

ELŻBIETA ZAPENDOWSKA: Festiwal miał 700 etapów. Mnie wypchnęli na pierwszy. Pamiętam, że nie nauczyłam się dobrze tekstu, potraktowałam swój występ jak szczery wygłup. Strasznie mnie śmieszyło, że koleżanki tak bardzo się starały i przejmowały. Dostałam wtedy ikebanę, która służyła mi długie lata, wreszcie się zbiła, a z nią moje wspomnienie o festiwalu. To była moja jedyna przygoda ze śpiewaniem.

GALA: A uroczystości rodzinne?

ELŻBIETA ZAPENDOWSKA: Czasem śpiewamy grupowo, ale tak naprawdę nie lubię wspólnych zabaw, wręcz nie umiem się bawić, kiwać się, podśpiewywać. To nie dla mnie. Zawsze bałam się tłumu, staram się uciekać w jakieś ciche miejsca. Teraz rozglądam się za małym domkiem na wsi, tak do stu kilometrów od Warszawy. Marzę o kompletnym odludziu, bez żadnych sąsiadów w promieniu dziesięciu kilometrów.

GALA: Ze wszystkich edycji „JOŚ” ktoś naprawdę panią zachwycił?

ELŻBIETA ZAPENDOWSKA: Tak, żebym oniemiała z wrażenia? To chyba nie. Zdarzyło się kilka dobrych występów, których nie powstydziłaby się zawodowa estrada: Piotra Polka, Asi Liszowskiej, Nataszy Urbańskiej, Agnieszki Włodarczyk. Śpiewali piosenki bardzo dobrze dobrane do swojej osobowości. Lubiłam Ankę Muchę, coś prowokowała, burzyła, dawała show. Wolę to od poprawnego, nudnego wyśpiewywania dźwięków, których się nie rozumie. W tym programie najtrudniejsze jest zmierzenie się z repertuarem przypadkowym, często zupełnie nie swoim. Gdyby wziąć dobrego piosenkarza i kazać mu zaistnieć w repertuarze rockandrollowym, dance czy balladach, to wiadomo, że Agnieszka Chylińska nie sprawdziłaby się w balladzie poetyckiej, a Staszek Sojka w dance.

GALA: Bardzo podoba mi się pani powiedzenie: „Śpiewać to ty może śpiewasz, tylko nie wiadomo po co”.

ELŻBIETA ZAPENDOWSKA: Często tak mówię, nie tylko zresztą do gwiazd w programie. Przesłuchuję ogromną ilość ludzi. Trynd do śpiewania stał się teraz obowiązujący w środowiskach młodzieżowych. Zwłaszcza dziewczyny marzą, żeby zostać piosenkarkami. Kojarzy im się to z wywiadami okładkami kolorowych gazet. Myślą, że wystarczy mieć od Bozi ładny głos i za pół roku będą zarabiać masę pieniędzy, jeździć dobrym samochodem, rozdawać autografy. Starają się śpiewać jak Whitney Houston i w dodatku myślą, że są od niej lepsze. Czasem przychodzi piętnastolatka, mówi cieniutkim, słabiutkim głosikiem, jak pani Gienia ze sklepu, i chce śpiewać rock and rolla. A do tego wygląda jak Barbie, tylko jest sto razy brzydsza i głupsza.

GALA: I pani sprowadza ją na ziemię.

ELŻBIETA ZAPENDOWSKA: Bo znam realia i nie chcę jej zrobić krzywdy. Po paru dźwiękach potrafię powiedzieć, czy ktoś umie śpiewać. Zawsze patrzę ludziom w oczy, ponieważ w nich odbija się prawda. Oczy nie oszukują. Puste oko zawsze jest pustym dźwiękiem, bez treści, emocji, dreszczu. Piszę wtedy w swoich notatkach: „Nawet zdolna, ale bezmyślna”. Często widzę, że wychodzi człowiek i zastanawia się, jak ma ustawić krtań, całe jego myślenie skupione jest na technice: czy wezmę ten dźwięk, czy nie. W ogóle nie myśli, o czym śpiewa, ale ma ambicję, żeby szybko zostać gwiazdą.

GALA: Kto dla pani jest gwiazdą?

ELŻBIETA ZAPENDOWSKA: Na pewno Maryla Rodowicz, Edyta Górniak. Edyta Bartosiewicz to prawdziwa artystka, geniusz muzyczny, do tego pisze świetne teksty. Nie do końca umie sobie dać radę w tym naszym show- -biznesie, prawie nie ma jej w radiu. Grażyna Łobaszewska, Staszek Sojka zawsze robią na mnie kolosalne wrażenie. Staszek daje z siebie wszystko, pisze piękną muzykę, teksty. Nawet jak czasem jest zapluty, spocony, czy zdarza mu się być pijanym albo naćpanym, bo i taki koncert widziałam, to zawsze jest genialny. Gwiazda może robić błędy, może być zmanierowana, bo ma to coś nie do określenia.

GALA: Widzi pani następczynie Maryli?

ELŻBIETA ZAPENDOWSKA: Na razie nie. Dziewczyny się teraz szufladkują. Ania Dąbrowska, która bardzo mi się podoba, jest mroczna i tajemnicza. Nie zaśpiewałaby „Przybyli ułani pod okienko”. A Maryla jest uniwersalna. Zaśpiewa balladę z bardzo dramatycznym tekstem, ale też piosenkę do tańca czy coś soulowego. Kilka dni temu opowiadała mi o koncercie Tiny Turner w Pradze. Żałuję, że tego nie widziałam. Sześćdziesięciokilkuletnia kobieta potrafiła porwać, wręcz zaczarować wielotysięczną publiczność.

GALA: Co by pani poradziła młodym ludziom, którzy marzą o karierze?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze