EWA BŁASZCZYK I MANIA JANCZARSKA Dajemy sobie siłę

EWA BŁASZCZYK I MANIA JANCZARSKA Dajemy sobie siłę Zdjęcia: Wojciech Drozdowicz, Andrzej Wiktor, Ewa Całka

Ponad osiem lat żyją w wielkiej niepewności. Każdy nowy dzień to nadzieja, że Ola – dla jednej córka, dla drugiej siostra bliźniaczka – się obudzi. Po raz pierwszy obie opowiadają o tym, jak bardzo są sobie bliskie.

GALA: Znamy się od siedmiu lat, po raz pierwszy od dawna widzę, że masz szczęśliwe oczy...

EWA BŁASZCZYK: Cieszę się, że to widzisz. Wierzę, że zaczął się dobry czas. Jestem spokojniejsza. Czuję to w sobie. Przyzwyczaiłam się do sytuacji, dużo pracuję i mam jeszcze nadzieję na coś w tym życiu... Nie chcę tego nazywać.

GALA: Maniu, mama jest radośniejsza?

MANIA JANCZARSKA: Ostatnio to... rzadko się widujemy (śmiech).

GALA: Brakuje ci mamy na co dzień?

MANIA JANCZARSKA: Nie chcę, żeby to zabrzmiało niemiło. Ale czasem... Idę rano do szkoły, potem wracam do domu, jem obiad, mam jakieś zajęcia, angielski, tenis. Nie jest tak, że siedzę sama i się nudzę. Na co dzień nie myślę tak intensywnie, że mamy nie ma ze mną w domu. Wiem, że robi w tym czasie tysiące rzeczy i nie może być inaczej.

EWA BŁASZCZYK: Przez całą jesień poświęcałam Mani totalnie za mało czasu. Fundacja, budowa „Budzika”, a jeszcze pracowałam nad nową sztuką „Rok magicznego myślenia”. Nie miałyśmy swojego czasu, tylko dla nas. We wrześniu byłyśmy tydzień na Majorce i mówiłyśmy, że jesień będzie bardzo ciężka.

GALA: Ewo, masz czasem wyrzuty wobec Mani?

EWA BŁASZCZYK: Mam, zdecydowanie.

MANIA JANCZARSKA: To niepotrzebnie.

GALA: Mania często przychodzi z tobą do teatru.

EWA BŁASZCZYK: Kiedy grałam w „Więzi”, Mania nie chciała sama zostawać w domu, brała zeszyty i odrabiała lekcje w garderobie.

MANIA JANCZARSKA: Spodobała mi się „Więź” i zaprzyjaźniłam się z Agnieszką Grochowską. Przyjemnie było.

EWA BŁASZCZYK: Kiedy występowałam gościnnie w spektaklu Jacka Kleyffa, Mania poznała córeczkę inspicjentki. Olga nie miała co zrobić z małą, więc przychodziły razem. Mania zadomowiła się na zapleczu teatru i w którymś momencie wpadłam na pomysł, że pracę i dom da się połączyć.

GALA: Występujecie razem w recitalu „Nawet gdy wichura”. Mania śpiewa i gra na gitarze.

EWA BŁASZCZYK: Pomyślałam, że fajnie byłoby, gdyby do piosenki „A ile” wszedł jeszcze młodziutki głos. Wtedy piosenka jest głębsza, rozszerza się na wszystkie pokolenia.

MANIA JANCZARSKA: Pamiętam, że byłam kiedyś z mamą na próbie. Powiedziała: „Chodź, zaśpiewasz z nami”. No to zaśpiewałam i tak już zostało.

EWA BŁASZCZYK: Z recitalem byłyśmy w Londynie, Los Angeles i San Diego. Przekroczyłyśmy na piechotę granicę z Meksykiem, w drodze do Tijuany. Wiele godzin razem. Rozmowy w samolotach, hotelach. Oglądamy nowe miasta, poznajemy nowych ludzi, możemy coś razem przeżyć. Kradniemy czas. To dla nas obu bardzo ważne.

GALA: Maniu, odkryłaś w sobie pasję? Wiesz już, że chcesz być piosenkarką albo aktorką?

MANIA JANCZARSKA: Piosenkarką na pewno nie, nie śpiewam aż tak dobrze. A aktorką, kto wie... Boję się o tym mówić... Szczerze, do końca jeszcze nie wiem, kim chcę być.

EWA BŁASZCZYK: Mania gra na gitarze, pianinie. Ma zdecydowanie uzdolnienia humanistyczne. Chcę, żeby zetknęła się ze sceną, zobaczyła, czym jest teatr, plan filmowy, śpiewanie. Poczuła stres, ośmieliła się.

GALA: Ale to nie jest tak, że ty ją pchasz na scenę?

EWA BŁASZCZYK: Absolutnie nie. Chodzi mi o to, żeby zobaczyła, czym to wszystko pachnie i mogła kiedyś świadomie wybrać, co chce w życiu robić.

GALA: Kiedyś w soboty chodziłyście razem na basen. Nadal wam się udaje?

EWA BŁASZCZYK: Teraz to jest bardzo trudne. Mam nadzieję, że wkrótce wrócimy do naszych sobót.

MANIA JANCZARSKA: A ja nie lubię takiej regularności. Ustaleń, że właśnie w sobotę o 11 ma być basen. To nudne.

EWA BŁASZCZYK: Obie przyzwyczaiłyśmy się już, że od ponad ośmiu lat żyjemy w wielkiej niepewności. Nigdy do końca nie wiemy, czy uda nam się razem pójść na zaplanowany rower czy wspólne zakupy.

GALA: Pamiętam, kiedy w lutym wyjechałyście na kilka dni do Bukowiny, a Ola nagle znalazła się na OIOM-ie. Dramatyczny wybór: zostać z Manią czy wracać do Oli...

EWA BŁASZCZYK: To były wspólne narty, dawno obiecane Mani... Tylko pierwszy dzień był spokojny. A potem byłam koszmarnie rozdarta. Obłędny niepokój o Olę, a jednocześnie pamiętałam, że te sześć dni miało być tylko dla Mani. Przy żadnej z nich nikt mnie nie mógł zastąpić.

MANIA JANCZARSKA: Byłyśmy z mamą na basenie i zobaczyłam, że jest taka marna... Czułam, że jest jej źle, smutno.

EWA BŁASZCZYK: Wtedy Mania bardzo dużo mi dała...

MANIA JANCZARSKA: Co?

EWA BŁASZCZYK: Powiedziałaś, że rano pójdziemy na narty i że wszystko będzie dobrze. A ja byłam na krawędzi obłędu, nie potrafiłam przywrócić wewnętrznej harmonii. Zaczęły mi się szklić oczy. I po raz pierwszy poczułam, że Mania bierze to na siebie, akceptuje sytuację i się mną opiekuje. Dała mi ogromną siłę. Była ze mną, spała obok na łóżku... Nie było w tym słów.

MANIA JANCZARSKA: Ja tylko starałam się podnieść cię na duchu...

EWA BŁASZCZYK: Wtedy zobaczyłam, że Mania stała się dorosłą osobą. Zostałam z nią w Bukowinie. Przypomniałam sobie słowa austriackiego profesora Franza Gerstenbrandta: „Proszę się skupić na zdrowym dziecku”. Mój przyjazd do Warszawy nie pomógłby Oli, a zaszkodził Mani.

GALA: Powiedziałaś kiedyś, że jesteście z Manią jak naczynia połączone...

Polecamy
Komentarze