EWA KASPRZYK Gorzki śmiech moherówek

Ciągle się w niej gotuje. Kipi emocjami. Pewnie dlatego po mistrzowsku wciela się w gwiazdy porno i skrajne dewotki. Co robi, kiedy na ulicy oglądają się za nią młodsi mężczyźni? „No, bardzo dobrze się czuję” – mówi Ewa Kasprzyk.

GALA: Widziałem, że kiedy była pani w łazience, to wszedł tam również mężczyzna.

EWA KASPRZYK: Byłam przekonana, że znowu pomyliłam damską toaletę z męską i nie wiedziałam w rezultacie, do jakiej weszłam. Kółko i trójkącik... wciąż nie mogę się tego nauczyć.

GALA: O czym pani teraz pomyślała?

EWA KASPRZYK: Czy toaleta jest męska, czy damska, to coraz bardziej umowna kwestia. W warszawskim klubie La Madame, gdzie występowałam, była jedna toaleta, żadnego rozróżnienia. Znaczenie płci słabnie. To, co mogą kobiety, mogą również mężczyźni – i na odwrót.

GALA: W związku z tym zmieniłaby pani płeć?

EWA KASPRZYK: Ale w jakim celu?

GALA: Żeby wejść w środek tej umowności. Mogę usiąść bliżej?

EWA KASPRZYK: Może pan. Żebym się nie darła?

GALA: Lepiej mi się teraz z panią rozmawia. Wracając do płci...

EWA KASPRZYK: Właśnie... Uważam, że to, jacy jesteśmy, wcale nie zależy od płci.

GALA: Rewolucyjne. Czyli nie determinuje ona jaźni.

EWA KASPRZYK: Determinuje. Mówię tylko o pewnych stereotypach myślenia, pewnych zachowaniach, które analizujemy w kategoriach: mężczyzna i kobieta, że coś jest niemęskie, a coś niekobiece. „Mężczyzna nigdy nie płacze” – przecież to jest od czapy, to stereotyp. Jeśli jest sprzyjająca ku temu sytuacja, to niech sobie płacze.

GALA: Pani mąż płacze?

EWA KASPRZYK: Mój? Nie widziałam go nigdy płaczącego, tak jak nie widziałam go chorego. Mówię o nim, że jest jednym z ostatnich bastionów, który nie padł, bastionów tego, co przyjęło się określać jako męskie. Powściągliwy, nie wpada w stany skrajne, załamania nerwowe. Co nie jest charakterystyczne dla facetów, których teraz spotykam, z zupełnie innego pokolenia.

GALA: A które pokolenie pani woli?

EWA KASPRZYK: Mówi pan o seksie?

GALA: O tym również.

EWA KASPRZYK: Chciałabym to połączyć. Tego, nazwijmy to, stereotypowego mężczyznę, tego starszego, ten archetyp, z fizycznością, z tymi atrybutami faceta młodszego, niedojrzałego. W tym drugim wypadku jest ten kaloryfer, są wspaniałe mięśnie, ale nie ma tego, co w tym pierwszym typie faceta. No bo skąd? Można się zachwycić tą naiwnością, pięknem, ale to szybko się nudzi.

GALA: Pani się kiedyś znudziło?

EWA KASPRZYK: Tylko teoretyzuję!

GALA: Oglądają się za panią młodsi mężczyźni?

EWA KASPRZYK: Ha! To już jest ich broszka, że się interesują ,,starszymi” kobietami.

GALA: Albo dojrzałymi.

EWA KASPRZYK: W Sopocie widziałam niedawno taką parę. Wieczni rockandrollowcy. Ona była w moim wieku, on miał jakieś dwadzieścia parę lat. Tworzyli malowniczą parę. On nosił taki dół ubrania, jak ona górę. Sama spotykam młodszych facetów, którzy dają mi odczuć, że im się podobam.

GALA: I co wtedy?

EWA KASPRZYK: No, bardzo dobrze się czuję.

GALA: Lepiej?

EWA KASPRZYK: Niż normalnie? Nie, bo normalnie też się dobrze czuję. Ale to jest podejrzane.

GALA: Co jest podejrzane?

EWA KASPRZYK: Że taki chłopak zainteresowany jest kobietą, która mogłaby być jego matką.

GALA: Chce się ogrzać w jej blasku?

EWA KASPRZYK: Często tak bywa wśród aktorów – chce się podźwignąć na czyimś nazwisku. Poza tym niektórzy mają taki styl bycia, że chcą być w związku i nie ponosić żadnej odpowiedzialności. Zachowują się jak rozkapryszone dzieci. Nie mam w stosunku do takich mężczyzn uczuć macierzyńskich.

GALA: Żeby się takimi opiekować, gotować im.

EWA KASPRZYK: Gotować?! A po co? Prasować? Absolutnie nie. Są takie, które robią to lepiej ode mnie.

GALA: To co by pani robiła z takim mężczyzną?

EWA KASPRZYK: Uczyła go życia. Kręcił się kiedyś wokół mnie taki młody fotograf...

GALA: Wreszcie doszliśmy do sedna sprawy.

EWA KASPRZYK: To było dawno temu. W gruncie rzeczy to nie wiedziałam, o co mu chodzi. Komplementował mnie, chodziliśmy razem do restauracji, było coraz przyjemniej. Ale bardzo szybko wyczuwam ludzi, którzy mają nieczyste intencje.

GALA: Powiedziała mi pani, że nie ma znajomych wśród równolatków. Dlaczego?

EWA KASPRZYK: Przyciągam młodych ludzi. Podobno daję im, jak sami mówią, energię, dobrą aurę. Zdumiewa mnie, kiedy słyszę, że po czterdziestce zaczyna się druga połowa życia. Nie zostawiajmy życia na starość. Kompletnie nie rozumiem, jak ktoś do mnie mówi: „Starzej się z godnością”. Co to znaczy?

GALA: Może mówią tak po reklamie kosmetyków. Pokazała pani w niej pokaźny fragment ciała.

EWA KASPRZYK: Niektórzy mieli nam, aktorkom, które wystąpiły w tej reklamie, za złe, że pokazałyśmy gołe ramiona i nagie uda. ,,Jesteśmy za stare, żeby to robić” – przeczytałam kiedyś na blogu. Bo teraz ,,stara” to jest taka, co skończy trzydzieści lat. A co ja takiego niegodnego robię? Tańczę na rurze w nocnym klubie?

GALA: Byłoby ciekawie.

EWA KASPRZYK: Pamiętam, jak rozmawiałam w obecności jednej mojej koleżanki o wibratorach. Już zapomniałam, z jakiego powodu. Usłyszałam od niej: ,,Kasprzyk, nie przystoi”. No tak, a co w moim wieku przystoi?

GALA: Dlaczego w naszym kraju tak trudno być innym, zachować swoją inność – uczuciową, seksualną czy religijną?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze