EWAN MCGREGOR Easy rider

W karierze nie zaszkodziła mu nawet rola Obi-Wana Kenobiego w kontynuacji „Gwiezdnych wojen”. Ewan McGregor znany jest głównie z ambitnego kina. Jak sam przyznaje, stawia na aktorstwo, a nie efekty specjalne. „Gali” opowiada o współpracy z Woodym Allenem przy „Śnie Kasandry”, motocyklowych wyprawach i sekrecie udanego związku.

W niczym nie przypomina gwiazdy. Z sympatią uśmiecha się do dziennikarzy, patrzy im w oczy. A przede wszystkim nie traktuje wywiadów jak przykrej konieczności. Spotkałam się z nim podczas promocji filmu „Sen Kasandry” w reżyserii Woody’ego Allena. Mimo wielu zajęć szkocki aktor był w świetnym nastroju. Wręcz nie mógł usiedzieć w miejscu.

GALA: Zawsze masz w sobie tyle energii?

EWAN MCGREGOR: Zawsze. Nie wiem, skąd się bierze. Ale to mój pierwszy dzień wywiadów. Może gdybyśmy spotkali się później, nie wyglądałbym tak dobrze.

GALA: Wyglądasz świetnie. Czas jest dla ciebie łaskawy czy masz jakiś sekret?

EWAN MCGREGOR: Bardzo dobry chirurg. Najdroższa klinika w Beverly Hills. Mogę ci dać namiary.

GALA: A tak serio.

EWAN MCGREGOR: Może to geny? Lubię sport, ale nie jestem w stanie zajmować się nim regularnie. Czasem trochę biegam, czasem jeżdżę na rowerze. To wszystko.

GALA: Wielu aktorów twierdzi, że praca z Woodym Allenem całkowicie zmieniła ich podejście do filmu. Twoje też?

EWAN MCGREGOR: Nie dziwię się. On ma niesamowity styl pracy. Szybki i wydajny, rzadko spotykany w tym światku. Większość scen kręci w jednym, dosyć długim ujęciu kamery. Nie lubi powtórek. Żeby pracować w ten sposób, trzeba naprawdę „być w filmie”, zaangażować się, wejść w rolę. Szczególnie że jego bohaterowie prowadzą mnóstwo dialogów. Nie ma szans, żeby ot tak sobie przyjść na plan i zagrać. Rolę, którą dał ci Allen, musisz zaatakować, wgryźć się w nią. To nadaje pracy zupełnie nową energię i doskonale widać to potem na ekranie. Kto dzisiaj kręci sceny, które mają 5–10 minut długości w jednym ujęciu? I mają dwie, góra trzy powtórki?

GALA: Czy to prawda, że Allen kończy pracę o 16?

EWAN MCGREGOR: Czasem nawet wcześniej, jeśli stwierdzi, że wykonał założony plan dzienny. Nie masz pojęcia, co to znaczy być w domu przed 16, kiedy pracujesz w filmie! Najczęściej ten czas jest stracony, jesteś na planie od rana do nocy i nie ma szans na nic innego. Przychodzisz o 6 rano, kończysz o 12 w nocy i przez cały dzień kręcisz tylko jedną scenę w 15 ujęciach. Po pracy z Allenem zaczynasz myśleć, że to kompletna strata czasu. Już wiesz, że można inaczej. Oczywiście taki styl nie sprawdza się przy każdym filmie, ale mnie się spodobało.

GALA: Bałeś się tej współpracy? O Allenie krążą najdziwniejsze historie...

EWAN MCGREGOR: Pewnie, że tak. Plotek jest mnóstwo. Że w ogóle z tobą nie rozmawia, nie mówi do ciebie po imieniu, nie reżyseruje, że jesteś na planie jak ślepiec, bo nie możesz liczyć na jego rady. Ale to wszystko bzdury. W każdym razie ja nie miałem takich problemów. Jego uwagi wydały mi się jasne i konkretne. Czasem robiliśmy dwa ujęcia – jedno po mojemu, drugie tak, jak on chciał, i sprawdzaliśmy, które wypadnie lepiej.

GALA: Z Colinem Farrellem też znalazłeś wspólny język.

EWAN MCGREGOR: Dobrze nam się razem pracowało. Mamy podobną energię, podobne podejście do wielu spraw zawodowych. Właściwie cały czas byliśmy w tym filmie. Nawet podczas przerw czy make-upu przerzucaliśmy się tekstami. Bardzo dobra wibracja.

GALA: Imprezowaliście razem?

EWAN MCGREGOR: Nie mieliśmy na to czasu. Allen pracuje bardzo szybko. Kończy zdjęcia wcześnie, ale dużo zadaje na następny dzień. Kilka stron dialogów, których trzeba się nauczyć. Nie ma czasu na zabawę.

GALA: Masz za sobą dwie wielkie wyprawy. Jedną dookoła świata, drugą poprzez Afrykę. Po co ci one? Chciałeś coś komuś udowodnić?

EWAN MCGREGOR: Pierwsza była tylko dla mnie i mojego kumpla. O podróży motorem z Londynu do Nowego Jorku marzyliśmy przez lata. Ona dosłownie rosła w naszych głowach, aż w końcu musiała się zrealizować. Zdecydowaliśmy się ją sfilmować tylko po to, żeby ktoś inny wziął odpowiedzialność za tak przyziemne sprawy jak np. wizy. Gdybyśmy mieli się tym zająć sami, zajęłoby nam to pewnie kilka lat. Wyprawa była trudna, ale niesamowita. Walka z naturą i własnymi słabościami daje prawdziwą satysfakcję. Zaraz po jej zakończeniu wymyśliliśmy następną, przez Afrykę. Ta była zupełnie inna.

GALA: Ludzie mówią, że jeśli byłeś w Afryce, twoje życie już nigdy nie będzie takie same.

EWAN MCGREGOR: To chyba najlepiej oddaje stan, w jakim byłem tuż po powrocie. Tam człowiek na nowo odkrywa swoją przynależność do ziemi, tam rzeczywiście czuć, że stamtąd wywodzi się człowiek. Doświadczyłem tego. Wszystko, co ludzie mówią o Afryce, to prawda. Najgorsze, że nie można tego tak po prostu wytłumaczyć. To się rozgrywa na zupełnie innym poziomie odczuwania. Były takie miejsca w Etiopii, Tanzanii czy Kenii, gdzie czuliśmy się, jakbyśmy byli u siebie, a przecież do domu mieliśmy tysiące kilometrów. Niesamowite uczucie.

GALA: Nie grałeś w wielu hollywoodzkich filmach. Unikasz ich czy nie miałeś okazji?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze