GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA Luksus to miłość

To najbardziej kobieca kobieta w Polsce! – pisała o niej Agnieszka Osiecka. W stanie wojennym jeździła po kraju jaguarem. Kocha grać w pokera. I być... nago. Niedościgniona w rolach uwodzicielek. Niedługo zobaczymy ją w nowej komedii romantycznej „Nie kłam, kochanie”. Rozmawiamy o tym, co jest luksusem. Dla niej jest nim miłość i przyjaźń.

Uliczka w Wilanowie. Spotykamy się w domu Grażyny Szapołowskiej późnym wieczorem. Rozmawiamy, popijając herbatę cynamonową. Wnuczka, siedmioletnia Karolina, już śpi. „Dzisiaj zostają u mnie z Kasią na noc” – mówi Grażyna. Córka Kasia Jungowska skończyła aktorstwo w Warszawskiej Szkole Filmowej Bogusława Lindy. Teraz studiuje reżyserię. Razem z mamą napisały scenariusz do filmu o Poli Negri. Grażyna wie, że zrobi ten film, ale na razie nie chce o nim mówić, żeby nie zapeszyć. „Porozmawiamy, jak już film zacznie powstawać. Teraz zajmuję się znalezieniem pieniędzy, to ciężka praca”. Grażyna jest ciepła i naturalna. Doskonale wygląda w dżinsach, kaszmirowej marynarce i mokasynach. Czerwona szminka, czerwony lakier na paznokciach, piękny uśmiech. Klasa w każdym słowie i geście. Krzysztof Kieślowski powiedział kiedyś o niej, że ma talent do bycia na ekranie, że grają jej dłonie, stopy, włosy. Agnieszka Osiecka napisała o Grażynie w „Rozmowach w tańcu”: „To najbardziej kobieca kobieta w Polsce”. Kasia Jungowska przez moment popija z nami herbatę: „Mama jest elegantką, ja nie przywiązuję do siebie wagi aż tak bardzo”.

GALA: Lubi pani komedie romantyczne?

GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA: Jak gram główną rolę, to tak (śmiech). Kocham komedie, na których naprawdę można się pośmiać. Uwielbiam „Pół żartem, pół serio” z Marilyn Monroe. Lubię filmy Stanisława Barei, „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka. To już klasyka. Czasami historyjki w komediach romantycznych są bardzo proste, ale dobry reżyser i aktorzy potrafią zrobić z nich małe arcydzieła, które przyjemnie się ogląda. Ludzie lubią historie miłosne, gdzie po wielu perypetiach wszystko dobrze się kończy.

GALA: Brakuje nam romantyzmu?

GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA: Brakuje nam śmiechu, dystansu do siebie, poczucia humoru. Gdzieś to głęboko skrywamy. Dobra komedia romantyczna przenosi nas w ładny świat, w którym spełniają się marzenia. Po wyjściu z kina możemy się uśmiechnąć, troszeczkę lżej popatrzeć na swoje życie. Brakuje nam takich filmów, programów. Proszę zobaczyć, jak ludzie pokochali „Taniec z gwiazdami”. Cała Polska zaczęła tańczyć. Może będziemy weselsi, milsi, może to się uda poprzez taniec. Przez słońce nie może, bo go nie mamy. Przez muzykę też nie, nie mamy tradycji wodewili, musicali.

GALA: Zatańczyłaby pani w „Tańcu z gwiazdami”?

GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA: Oczywiście, nawet jutro (śmiech).

GALA: Czyli jest szansa, że zobaczymy panią w następnej edycji?

GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA: Jest... Trochę się waham. Krępujące byłoby dla mnie słuchanie uwag starszych kolegów, ich ocen. Ale z drugiej strony to tylko zabawa, więc kto wie. Zobaczymy...

GALA: W filmie „Nie kłam, kochanie” gra pani mamę mężczyzny, który unika związków i notorycznie kłamie. Jaką jest pani mamą?

GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA: Jestem taką krakowską mieszczką, tradycjonalistką. Prowadzę dom z zasadami, w którym o określonych godzinach są obiady, kolacje, wyjścia. Moja bohaterka koniecznie chce zorganizować małżeństwo syna. Po to, żeby zdobyć majątek od cioci, która przyjeżdża z Anglii. Bardzo prosta historia, ale ładnie opowiedziana. Myślę, że ludzie na to pójdą, bo po pierwsze gra Piotr Adamczyk, po drugie Beata Tyszkiewicz, po trzecie ja (śmiech) i jeszcze kilka wspaniałych, młodych osób. Mam nadzieję, że w Polsce zacznie się chodzić na aktorów.

GALA: Brakuje nam gwiazd?

GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA: Bardzo. Dziś wystarczy pokazać się w telewizji dziesięć razy w dobrym czasie oglądalności, pojeździć na łyżwach i następnego dnia jest się gwiazdą. Ale to złudne. Gwiazdy serialowe nie są gwiazdami autentycznymi. Gra w serialu kompletnie rozleniwia potencjał twórczy aktorów. Potem w prawdziwym kinie są dla publiczności niewiarygodni, bo już się opatrzyli w serialach. Nie nabieramy się na to. Gwiazda musi nasycać fi lm swoją osobowością, fascynować widzów, być pewną tajemnicą.

GALA: W Hollywood musi też żyć w luksusie i pozwalać sobie na ekstrawagancje. Pola Negri wynajmowała w Londynie skrzydło hotelu Claridge, mówiła: Potrzebuję więcej pokoi dla moich kwiatów.

GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA: Luksusowa kobieta kocha kwiaty.

GALA: Czym dla pani jest luksus?

GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA: Umiejętnością wsłuchiwania się w drugą osobę, bycia samemu. Dla mnie jest nim też ciągła ciekawość świata i poznawanie siebie. Wolność wyborów, a to już wiąże się z niezależnością materialną.

GALA: A piękne przedmioty?

GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA: Też. Ale nie są w moim zasięgu materialnym. Myślę, że nie powinno się mieć zbyt wielu luksusowych rzeczy. Wystarczy jedna, dwie. Dopiero wtedy docenia się luksus. Co może być luksusowe z przedmiotów...?

GALA: Co dla pani?

GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA: Na pewno dobry samochód. Wygodny, szybki, ładnie, szlachetnie zaprojektowany.

GALA: Ma pani taki?

G.S.: Niestety, nie do końca. Jest troszeczkę za mały... (śmiech).

GALA: Piękna biżuteria?

GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA: Zawsze, ale to chyba bardziej luksus dla mężczyzn, kiedy kupują ją swoim kobietom. Myślę, że wtedy bardziej się tym bawią i cieszą niż my.

GALA: Ma pani taki wyjątkowy prezent od mężczyzny?

GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA: Dostałam piękny pierścionek z brylantem z okazji 50. urodzin. Lubię go.

GALA: Luksusowe miejsca?

Polecamy
Komentarze