GRZEGORZ I ANTONINA TURNAUOWIE Biologiczny zew

On ma dwa razy więcej lat niż ona. Lubią przekomarzać się ze sobą. On zwraca się do niej: „Antosiu”. Ona, kiedy jest na niego zła, mówi: „Bardzo ci dziękuję, tatusiu”. Sławny krakowski artysta i jego córka studentka opowiadają o tym, co ich dzieli i łączy.

GALA: Zanim usiedliśmy przy stole, powiedział pan: ,,Córka robi wszystko, czego nienawidziłem”. Mocno powiedziane.

GRZEGORZ TURNAU: Może „nienawidziłem” to za mocne słowo, ale robi rzeczy, na które ja zwykle nie miałem czasu ani ochoty. Na przykład Antosia studiuje. Ja nie miałem na studia ochoty, ale przede wszystkim nie miałem czasu. Jak studiowałem, to już wtedy moje życie miało drugi tor i musiałem wybrać – albo udaję studenta, albo biorę byka za rogi i próbuję zrobić z tego, co mnie cieszy, zawód. A to polegało na śpiewaniu piosenek i uczestniczeniu w kabarecie (Piwnica pod Baranami – przyp. red.). A to, o czym mówiłem pani przed sekundą, to jest po prostu zdrowy tryb życia, na który nie było mnie nigdy stać, a moje dziecko – tak.

ANTONINA TURNAU: Bez przesady.

GRZEGORZ TURNAU: Ona od początku była dzieckiem sportowym, dzięki czemu nauczyłem się jeździć na nartach albo znacznie częściej sięgałem po rower. Uruchamiałem się fizycznie, chociaż mnie to wcześniej okropnie nudziło i męczyło. Wolałem coś poczytać, zagrać...

ANTONINA TURNAU: Bardzo ci dziękuję, tatusiu! Teraz wyjdę na debila, który nic nie czyta, skacze i męczy się na siłowni od rana, a ty to intelektualista, który czyta książki i słucha klasyki.

GRZEGORZ TURNAU: Chodzi o to, że Antosia pięknie stosuje starą zasadę ,,Mens sana in corpore sano” („W zdrowym ciele zdrowy duch” – przyp. red.). Dzieciństwo spędziła na obozach sportowych, na potwornym wysiłku fizycznym: łyżwy, narty, rowery, pływanie albo tenis.

ANTONINA TURNAU: W liceum mi kompletnie przeszło.

GRZEGORZ TURNAU: W liceum paliłaś papierosy jak każdy licealista.

ANTONINA TURNAU: Wróciło mi, jak zaczęliśmy czytać to samo, np. Andrzeja Bobkowskiego, wyrywając sobie książki.

GALA: Myśli pan, że córka, wychowana w wolnej Polsce, dostała bonus od losu?

GRZEGORZ TURNAU: To naiwne i trochę infantylne myślenie, że nam jest dobrze, rodzicom było źle, a dziadkom jeszcze gorzej. To nieporozumienie, bo oceniać możemy tylko wstecz, czyli patrząc historycznie. A skąd ja wiem, czym skończy się jej życie? Nie mam pojęcia, co się zdarzy, nie mogę ocenić przyszłości. Ostatnio, będąc z żoną na urlopie, czytaliśmy w prasie taki niby-horoskop polityczny dla świata na najbliższe 50 lat. Wyszło temu panu, jakiś Amerykanin to napisał, że w 2050 roku będzie totalna wojna. Pierwsze, o co twoja mama zapytała, to: ,,Ile Antosia będzie miała wtedy lat?”. Wyszło, że zaledwie 62.

ANTONINA TURNAU: Nie, ja umrę młodo.

GRZEGORZ TURNAU: Młodo umierają wybrańcy bogów, jak mówi poeta, więc uważaj. Antosia jest pierwszym pokoleniem po komunizmie. My, moje pokolenie, niby mieliśmy trudniej, ale z drugiej strony łatwiej. Oni mają łatwiej, a przez to trudniej. Jest w tym paradoks i strasznie łatwo popaść w banał, mówiąc, że im trudniej za młodu, tym lepiej. A niby dlaczego młodym ludziom ma być trudniej? Chodzi raczej o to, żeby było mądrzej.

ANTONINA TURNAU: Myślę, że różnica między nami a wami jest przede wszystkim taka, że my nie mamy wspólnego wroga.

GRZEGORZ TURNAU: Za to macie więcej kolorów. Dużo więcej możliwości, niż myśmy mieli, ale to nie znaczy, że od razu to pokolenie staje się swobodniejsze i ma mniejszy problem ze znakiem zapytania, po co to wszystko. Oni też szukają i potrzebują jakiejś pomocy, autorytetu.

GALA: Krzysztof Zanussi na jednym ze spotkań z młodymi ludźmi powiedział pocieszająco: ,,Młodość to najgorszy moment w życiu. Już potem nigdy nie będzie wam tak źle”.

ANTONINA TURNAU: Nie mam poczucia, że to jest jakiś straszny czas, ale na pewno nie jest najprostszy. Z jednej strony wydaje mi się, że to bardzo ciekawy moment mojego życia, z drugiej nie wiem, co mnie spotka.

GALA: W wieku Antosi podjął pan jedną z najważniejszych decyzji życia.

GRZEGORZ TURNAU: To nie był żaden wybór, tylko właściwie zaniechanie. Myślę, że człowiekowi z wiekiem ubywa wstydu, a rośnie strach. To, o czym mówi Antosia, też przeżywałem. W tym wieku nie podejmuje się decyzji, tylko korzysta z rozmaitych okazji, często przypadkowych. Mam takie wspomnienie z czasów, gdy Antosia była bardzo mała, że nie wiedziałem, co ja mam właściwie dalej robić. Żyć ze śpiewania nie za bardzo się dało, ciągle coś tam pożyczaliśmy, ja jeszcze udawałem studenta. To było przerażające, a żyliśmy jak w bajce. Jak pomyślę, że dziś mógłbym być w takiej sytuacji, ogarnia mnie paniczny strach.

ANTONINA TURNAU: Dziś zostałbyś kierowcą autobusu.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze