HILARY SWANK Osaczam miłością

Jest jedną z najbardziej utytułowanych aktorek młodego pokolenia Hollywood. Mimo że w jej salonie stoją już dwie statuetki Oscarów, Hilary Swank wcale nie zwalnia tempa. W walentynki do polskich kin wchodzi komedia romantyczna „PS Kocham Cię”, w której gra główną rolę. Nam opowiada o swoich sposobach na chandrę, najnowszych planach biznesowych i listach miłosnych.

Dwukrotna zdobywczyni Oscara niepewnie wchodzi do pokoju. Wygląda na trochę zawstydzoną. Gdyby nie jej rzeczniczka, Hilary Swank pewnie od razu uciekłaby z hotelu. „Nie lubisz wywiadów?” – pytam. „Dziś mam fatalny dzień. Śniło mi się, że ktoś bardzo mi bliski zmarł. Kompletnie mnie to rozbiło” – mówi. Tłumaczy, że takie sny miewa regularnie, odkąd przeczytała scenariusz filmu „PS Kocham Cię”. Dostaje w nim listy od zmarłego męża. „Musiałam wczuć się w rolę. Teraz dużo się zastanawiam nad ludzkimi uczuciami. Wszystko jest takie kruche”. Kiedy próbuję się dowiedzieć, kto jej się śnił tej nocy, szybko zmienia temat. „Te czekoladowe babeczki wyglądają wspaniale” – mówi, łakomie zerkając na talerz pełen słodyczy. „Nie będziesz miał nic przeciwko, jak się poczęstuję?”.

GALA: Nie liczysz kalorii?

HILARY SWANK: W taki dzień jak ten nie. Czasem trzeba wyjść z rutyny, codzienności. Kiedy jestem w złym nastroju, staram się trochę porozpieszczać. Słodkie śniadanie zjedzone w łóżku, leniwe zakupy, odwołanie spotkań z całego dnia. Dziś nie mogłam zrobić tego ostatniego, moja agentka chybaby mnie zabiła. Skoro musiałam przyjechać tutaj, mogę też zapomnieć o zakupach. Co mi pozostało?

GALA: Słodycze. Często miewasz takie dni?

HILARY SWANK: Na szczęście nie. Zazwyczaj jestem radosna, roześmiana. Tak jak teraz po pysznej czekoladowej babeczce. Widzisz, jak to szybko działa? Kiedy kręciliśmy „PS Kocham Cię”, miałam trudne momenty. Na plan jechałam w świetnym nastroju, a na miejscu okazywało się, że muszę przez cały dzień płakać. Przecież mój mąż nie żyje. Po kilku godzinach takiego myślenia byłam na skraju depresji. Ciężko mi się było otrząsnąć. To nie była typowa komediowa rola. Podczas pokazów przedpremierowych, kiedy widzowie mogą mieć wpływ na ostateczny kształt filmu, ktoś w ankiecie napisał, że śmiał się przez łzy. Mimo że znałam scenariusz dużo wcześniej, też się rozklejałam.

GALA: Ale ty lubisz dramatyczne role.

HILARY SWANK: Nawet sobie nie zdajesz sprawy, jak wiele pracy kosztował mnie ten film. Do roli Holly Kennedy nie musiałam przejść morderczego treningu jak przed filmem „Za wszelką cenę”, gdzie przytyłam prawie 10 kilogramów. Moje ciało składało się wtedy z samych REKLAMA mięśni. W „PS...” chodziło o wyzwanie emocjonalne. Holly, mimo śmierci ukochanego męża, wciąż o nim myśli. Sprawiają to listy, które dostaje od niego zza grobu.

GALA: Za „Nie czas na łzy” i „Za wszelką cenę” dostałaś Oscary.

HILARY SWANK: To były świetne filmy. Mocne, wyraziste postaci, ale oglądając „PS...”, też można doświadczyć wspaniałych emocji. Od radości, przez smutek i zwątpienie, aż po spokój i pogodzenie z losem. Przyznam, że kiedy zaczynaliśmy pracę, myślałam, że czeka mnie dużo łatwiejsze zadanie.

GALA: Czy teraz inaczej okazujesz uczucia? Holly nie wiedziała, że może stracić męża. Żałowała, że nie powiedziała mu tak wielu rzeczy.

HILARY SWANK: Dużo się zmieniło. Teraz dwa razy się zastanowię, zanim odmówię spotkania z rodziną czy przyjaciółmi. Przecież nie znamy dnia ani godziny. Dlatego uczę się bardziej doceniać ludzi, chwile, które z nimi spędzam. Przed „PS...” zdarzało się, że nie odpisywałam tygodniami na maile od najbliższych przyjaciółek. Wiedziały, że nie mam czasu, i były mi to w stanie wybaczyć. Teraz wolę napisać zdawkową odpowiedź, niż czekać na wolną chwilę, w której będę mogła napisać dłuższy list.

GALA: Zauważyły to?

HILARY SWANK: Były zaskoczone. Kiedy zabrałam je na film, zrozumiały, dlaczego to robię. Umówiłyśmy się, że od tej chwili jesteśmy dla siebie o każdej porze dnia i nocy. Nieważne, co się będzie działo.

GALA: A twój partner?

HILARY SWANK: Chyba ma mnie już dość. Jestem osobą, która nie lubi dystansu. Osaczam miłością, bliskością. A teraz, kiedy potrafię sobie wyobrazić, jak się czuje kobieta, która straciła męża, prawie zwariowałam. Dzwonię co pięć minut, piszę SMS-y, maile. Przerażam samą siebie. Na dłuższą metę to może być okropnie uciążliwe.

GALA : Wysyłasz mu listy?

HILARY SWANK: Niestety nie. Przez internet i telefony komórkowe zapomnieliśmy, jak wiele radości może sprawić kawałek zapisanego papieru znaleziony w skrzynce pocztowej. Mimo że lubię maile, to chciałabym zacząć znowu pisać listy i dostawać je od najbliższych.

GALA : Wierzysz, że prawdziwa miłość może spotkać człowieka tylko raz?

HILARY SWANK: Wydaje mi się, że nie. Zresztą zależy, jak się na to spojrzy. Kiedy się kogoś kocha, zawsze myśli się o tej osobie jak o największym szczęściu, jakie mogło nas spotkać. Ale zdarzają się przecież zdrady, rozwody czy inne złe chwile. Po rozstaniu znajdujemy sobie nowych partnerów i znowu traktujemy ich jak miłość życia. Myślę, że każde uczucie daje coś nowego, niepowtarzalnego. Coś, co pozwala myśleć, że było wyjątkowe, nawet gdy się skończy.

GALA : Małżeństwo Holly przerwała śmierć jej męża. Nie mogła nic zrobić.

HILARY SWANK: Wiem, jak ciężko jest otrząsnąć się z takiego dramatu. Ale najważniejsze to pogodzić się ze stratą i spróbować iść dalej. Właśnie to Gerry starał się przekazać w listach do żony.

GALA : Miałaś ułatwioną sytuację. Tragedia, dzięki której uświadomiłaś sobie to wszystko, była tylko filmową fikcją.

Polecamy
Komentarze