HUBERT URBAŃSKI Nauczyłem się odpuszczać

Do tej pory Hubert Urbański dyplomatycznie milczał o kulisach rozstania z TVN tuż przed szóstą edycją „Tańca z gwiazdami”. Podobno zażądał niebotycznego honorarium. Dziś wraca do „Milionerów”. Gdzie był i co robił przez ostatnie pięć miesięcy? I dlaczego naprawdę odszedł z telewizji, której zawdzięcza karierę?

Jeszcze niedawno na spotkanie przyjechałby na motorze. To jego pasja. Na pierwszy – małą hałaśliwą WFM 125 – wsiadł, kiedy miał 14 lat. Potem nazbierał na poważniejszą SHL 175. Ostatnio jeździł na pięknym BMW, które sprzedał przed zimą. Nowy motor sprawi sobie dopiero na wiosnę. „Kiedy jeździsz motorem, jesteś dużo bliżej natury” – przekonuje. – Oczywiście liczy się też adrenalina. Musisz być bardzo czujnym i mieć oczy dookoła głowy”. Sam jest bardzo czujny w sprawach rodziny. Ostrożny, cedzi słowa. Przyznaje, że był toksycznym ojcem, dziś stara się to naprawić. Córki Marianna i Krystyna to najważniejsze, obok mamy, kobiety w jego życiu. W czasie naszej rozmowy tylko od nich odbierał telefony.

GALA: Gdzie pan był przez ostatnie kilka miesięcy?

HUBERT URBAŃSKI: W domu.

GALA: I co pan robił?

HUBERT URBAŃSKI: Dużo telewizji oglądałem.

GALA: To jest żart?

HUBERT URBAŃSKI: Nie. Mógłbym swobodnie spędzić przed telewizorem cały 2008 rok. Mówię poważnie (śmiech). Mam masę płyt DVD z serialami, które kupiłem w ciągu ostatniego roku, kiedy jeździłem za granicę. Na przykład w Holandii mają świetny wybór. Wydają na płytach najlepsze seriale z całego świata. Nie można ich zdobyć nigdzie indziej. I co najważniejsze, są w wersji oryginalnej, z napisami po angielsku. Seriale czytane przez lektora albo z dubbingiem uważam za bezsensowne. Szkoda, że nie ma w Polsce żadnej telewizji, która uwierzyłaby w inteligencję widza. U nas prowadzi się go za rączkę, zakładając, że jak dostanie napisy – nawet po polsku – to za nimi nie nadąży! Ostatnio kupiłem w empiku serial „Heroes” z polskim lektorem, którego nie można było wyłączyć. To paranoja!

GALA: Co pana tak pociąga w oglądaniu seriali na DVD? Fakt, że można np. obejrzeć 10 odcinków naraz i poczuć, że uczestniczy się w czyimś życiu?

HUBERT URBAŃSKI: Ekskluzywność takiej sytuacji. Nie lubię, kiedy mi się coś narzuca. Np. redaktor telewizyjnej stacji wymyśla, że drugą serię „Sześciu stóp pod ziemią” będę oglądał w środę, o godzinie 20, kiedy zmęczony po pracy naród odpoczywa w domach. Następny odcinek dopiero w poniedziałek, bo w weekendy lepiej „idą” programy rozrywkowe. A ja mam akurat ochotę obejrzeć ten serial w czwartek o 9 rano, cztery odcinki naraz. I oglądam. Lubię sam sobie dyktować warunki.

GALA: To daleko posunięty indywidualizm. Posiada pan może „do oglądania” ulubiony szlafrok, kubek do herbaty, fotel...?

HUBERT URBAŃSKI: W szlafroku rzadko oglądam telewizję. Mam za to ulubiony, bardzo wygodny fotel. Kupiłem go niedawno. Jest specjalnie wyprofi lowany, lekko wychylony. Tak w nim siedzę, oglądam, gibam się miękko do tyłu i jest mi dobrze. Ostatnio, jak pani wie, miałem dużo wolnego czasu i zauważyłem, że coraz bardziej lubię być w domu. Kiedyś raczej z niego uciekałem: najważniejsza była praca, a jak miałem trochę wolnego, kombinowałem, żeby gdzieś wyjść. Było mi obojętne, co jem, gdzie jem, co piję. Teraz doceniam dobre rzeczy. Zdarza mi się samemu coś ugotować i bardzo mi to odpowiada.

GALA: Kwestia wieku?

HUBERT URBAŃSKI: Nie wiem, czy u mnie to kwestia wieku. Ja właściwie zawsze byłem ostrożny, rzadko się zapominałem, choćby właśnie w jedzeniu i piciu. Mam w domu dużo dobrego alkoholu: koniaki, brandy, whisky, wina. Długo mógłbym nie wychodzić „na miasto” (śmiech). Zawsze jak jestem za granicą, wynajduję coś ciekawego, o czym słyszałem, co mi ktoś polecił. Taszczę potem te butelki w walizkach, wypijam kieliszek, drugi i po roku nadal na półce stoi pół butelki. Teraz dociera do mnie, że można pozwolić sobie na większą swobodę.

GALA: Czuje się pan osadzony w życiu?

HUBERT URBAŃSKI: W życiu jeszcze nie. Ale wreszcie czuję, że jestem u siebie. Mieszkanie jest małe, ale zupełnie mi wystarcza. Kupiłem je kilka lat temu, ale dopiero teraz mam poczucie, jakbym wreszcie je oswoił. Myślałem, że potrzebuję więcej metrów, więcej pokoi. Dziś wolę się ograniczać, niż rozbudowywać. Lepiej się czuję, jak mam mniej: mniej bagażu na lotnisku, mniejsze mieszkanie, mniej przedmiotów w domu. Inaczej człowiek się na tym rozsiada i tego pilnuje, co ogranicza. Mój znajomy marzył o domku letniskowym. Uroczym miejscu na krótkie wypady. Najpierw wymienił okna, potem kupił nowy hydrofor, następnie trzeba było przekopać studnię. Ciągle inwestował. Jak przychodziły wakacje, czuł, że skoro już włożył w dom tyle pieniędzy, to powinien tam pojechać. Ja mam więcej swobody. Jadę tam, gdzie chcę. To miłe uczucie, kiedy ma się niedużo. Tak w sam raz.

GALA: Nie wątpię. Ale z drugiej strony należy pan – jak ja – do pokolenia wychowanego w małym mieszkaniu w bloku. Pamięta pan, jak się człowiek tam dusił?

HUBERT URBAŃSKI: Doskonale to pamiętam: 37 mkw., dwa miniaturowe pokoje i ślepa kuchnia. Na tej przestrzeni żyliśmy we czwórkę: mama, tata, ja i dziadek. Dziadek sam zajmował jeden pokój, bo był po zawale.

GALA: Dziś już by się pan tam nie zmieścił.

HUBERT URBAŃSKI: (śmiech) Wie pani, jakie dane boksera podaje się przed walką?

GALA: Jakie?

Polecamy
Komentarze