ILONA OSTROWSKA Być, śnić, budzić się obok

Lucy z „Rancza”: zadziorna, lubi wyzwania, walczy o miłość. Ilona Ostrowska: krucha, ceni spokój, pielęgnuje miłość. Z ostatniej chwili: Ilona dystansuje Lucy.

W kinach poza „Ranczem” zobaczymy ją w „Drodze do raju” i komedii „Ile waży koń trojański?”. Komu zawdzięcza dobrą passę?

Drobna, bardzo dziewczęca. Spod wełnianej czapki głęboko zaciągniętej na twarz patrzą roześmiane oczy. Jest 10 rano, w kawiarni tylko ona i ja. Barman, lekko zaspany, zawieszony na ladzie, wodzi za nią wzrokiem jak zahipnotyzowany. Ilona cały czas się wierci, macha rękami, przekłada nogi, zwija się na krześle, a za chwilę lekko unosi nad stołem. Czasami mam wrażenie, jakby chciała ode mnie uciec, ale wtedy wysyła mi szelmowski uśmiech. Jest rozbrajająca. Kiedy reżyser Wojciech Adamczyk zobaczył ją na castingu do serialu „Ranczo” (siedem milionów widzów!), powiedział sam do siebie: „Mam Lucy, to jest ona”. Nie znał Ilony, jej ról, charakteru. Spotkali się po raz pierwszy. Widział jedno – jej wdzięk.

GALA: Masz 33 lata, męża, córeczkę, wprowadziłaś się do pięknego, nowego mieszkania, w kolejnym filmie grasz główną rolę... Z rozsądkiem weszłaś w dorosłe życie.

ILONA OSTROWSKA: Małżeństwo, dziecko, własne mieszkanie – to wszystko przydarzyło mi się dość późno jak na polskie standardy. Choć dla mnie to był odpowiedni moment. Wcześniej chciałam zobaczyć kawałek świata, m.in. ukochaną Azję: Indonezję, Tajlandię, Malezję. Poznać kilka fajnych osób, zabawić się, poszaleć. Przeczytać wszystkie książki, na których mi zależało. Kiedy miałam 20 lat, wiedziałam, że to jest mój czas i chciałam go wykorzystać. Nie było w tym żadnego wyrachowania. Może dzięki temu jestem dziś szczęśliwą żoną i mamą.

GALA: Skąd w tobie taka wewnętrzna niezależność?

ILONA OSTROWSKA: Z dzieciństwa. Było jak w filmie „Marzyciel” z Johnnym Deppem. Czysta radość. Po prostu życie. Wolność, beztroska i stuprocentowa spontaniczność.

GALA: W twoim życiorysie jest kilka miejsc. To tak, jakby było kilka Ilon. Które miejsca są najważniejsze?

ILONA OSTROWSKA: Kołobrzeg, Zamojszczyzna, Wrocław, Warszawa, w takiej kolejności. W Kołobrzegu wychowałam się, to moje miasto. Tato marynarz, mama zajmowała się mną i siostrą. Rodzice byli trochę hipisami: kolorowi, wolni, robili, co chcieli. Nie gonili tak jak my. Z każdego rejsu tato przywoził prezenty: mamie piękne jedwabne tkaniny z Indii, kolorowe suknie z Chin, dla mnie zabawki i słodycze. Byłam rozrabiaką. Razem z kolegami z bloku Jackiem i Anką zawiązaliśmy trzyosobową bandę. Straszyliśmy starszych ludzi w windach. Anka wykręcała żarówkę, Jacek zacinał windę do połowy drzwi. Ja jako ta najodważniejsza podkradałam się do szybki, robiłam groźne „uaaah”, a starsza pani mdlała. Raz nas złapano. Kary przyjmowałam godnie. Po męsku, z zaciśniętymi ustami i pięściami – proszę, jestem gotowa. Byłam pamiętliwa, obrażalska. Dopiero kiedy dorosłam, odpuściłam.

GALA: Kary były dotkliwe?

ILONA OSTROWSKA: Standard; stanie w kącie, przepisywanie zeszytu, zakaz oglądania telewizji. Raz tata kazał mi powyrywać wszystkie chwasty z ogródka. Środek wakacji, świeci słońce, koledzy szaleją na podwórku, a ja z motyczką zasuwam po grządkach. Byłam zła, nie mogłam pojąć, jak tato dopuścił do tego, że w jego ukochanym ogrodzie wyrosły kolorowe chaszcze na dwa metry, gęste jak choinka. Wyjaśniło się, kiedy wrócił do domu. Tylko jęknął: „Jezus Maria, dziecko”. Wykarczowałam mu egzotyczne krzaczki, które specjalnie przywiózł z jakiegoś rejsu, żeby zasadzić koło altanki nazwanej na moją cześć „Ilonka”. Pamiętam ten dzień szczególnie. Po południu, kiedy już szalałam z moją bandą na wrotkach, przybiegł jakiś dzieciak i powiedział, że na sąsiednim podwórku obcy pan rozdaje słodycze. I faktycznie „obcy pan”: długie włosy, spodnie dzwony, bardzo sympatyczny, stał przy samochodzie. W otwartym bagażniku miał pełno kartonowych pudełek ze słodyczami: cukierki, czekoladki, batony. Każdy dzieciak dostał po równo. Dwa dni później zobaczyłam w telewizji, jak „pan” śpiewa. Mama powiedziała, że to jest Czesław Niemen.

GALA: Zamojszczyzna?

ILONA OSTROWSKA: Wylądowaliśmy tam, gdy kończyłam podstawówkę. Rodzice wybudowali wielki dom. Wokół piękny Park Roztoczański, ogromne, pachnące łąki i pola. I frustracja, że nie mam się do kogo odezwać. Tylko drzewa, do których się przytulałam, wylewając łzy na korę (śmiech) Do dziś mam 300 listów i kilometry taśmy magnetofonowej z nagranymi monologami. Wymienialiśmy je z moją bandą z Kołobrzegu, żeby nie zapomnieć swoich głosów i nie umrzeć z tęsknoty. Potem, w liceum w Szczebrzeszynie, było już trochę lepiej, ale dopiero we Wrocławiu poczułam, że rozpoczynam życie na nowo.

GALA: No tak, szkoła teatralna, pierwsza rola, pierwsza miłość, samodzielność.

ILONA OSTROWSKA: Najpierw był zgrzebny pokoik na obrzeżach Wrocławia, bida z nędzą. Rodzice pomagali, jak mogli. Tęskniłam za nimi. Pomogło mi to, że dosyć szybko dostałam stypendia, mogłam się sama utrzymać i poczułam się pewnie. Poznałam niesamowicie życzliwych ludzi. Zaczęło się szaleństwo i imprezy do 5 nad ranem. Wtedy odkryłam, że mam wewnętrzną kontrolkę: rodzina daleko, trzeba się pilnować. Jak zbliżałam się za bardzo do niebezpiecznej granicy, zapalało się czerwone światło. To była błoga beztroska. Potem dostałam teatralne mieszkanie na samym rynku, małe ale samodzielne. Romantyczne, urządziłam je jak panienka z okienka. Codziennie brałam rower i jechałam na Ostrów Tumski.

GALA: Jednocześnie to we Wrocławiu zaliczyłaś pierwsze, trudne doświadczenie zawodowe.

Polecamy
Komentarze