IZA MIKO Idzie jak burza

IZA MIKO Idzie jak burza Zdjęcie: ons.pl, East News

Nasz człowiek w Hollywood. Tak można powiedzieć o drobniutkiej Izie Miko. Jej kariera nabiera rozpędu. Kupuje dom w Los Angeles, zagra Atenę u boku Liama Neesona i Ralpha Fiennesa. O mały włos nie została żoną wnuka Chaplina. Sekret jej sukcesu to... ,,Ciężko pracuję i dużo się uśmiecham” – wykrzykuje aktorka.

GALA: Podobno kupujesz w Ameryce dom za milion dolarów.

IZA MIKO: Kupuję. W Los Angeles. Złożyłam trzy oferty. Jedna z nich przeszła mi koło nosa, bo ktoś mnie przebił. Z drugiej sama zrezygnowałam. Teraz licytuję trzeci dom w Hollywood Hills.

GALA: Po co ci dom?

IZA MIKO: Chcę mieć coś swojego i ekologicznego. Dom będzie zasilany energią słoneczną. Cała hydraulika zostanie zrobiona w taki sposób, żeby zużywać jak najmniej wody. W ogródku nie będzie normalnej trawy, lecz sztuczna, z recyklingu, żeby nie musieć jej podlewać, bo w Los Angeles obecnie jest straszny problem z wodą. Wszystkie kafelki, płytki będą z materiałów recyklingowych. Farby nietoksyczne, podłogi bambusowe, bo bambus rośnie szybko, jak grzyby po deszczu. Meble będą używane albo znalezione – zgodnie z filozofią recyklingu.

GALA: Kryzys, a ty kupujesz dom. Czy to rozsądne?

IZA MIKO: W Hollwood, tak jak wszędzie, kryzys też jest odczuwalny. Stawki spadły o 30 proc., nie ma też pola do negocjacji. Dobra strona medalu jest taka, że ceny domów też spadły. Powoli zaczyna się akceptować ten stan rzeczy. To, że Obama jest prezydentem, wszystkich podniosło na duchu.

GALA: Zagrasz boginię Atenę w remake’u „Zmierzchu tytanów”, u boku takich gwiazd jak Liam Neeson, Ralph Fiennes, Sam Worthington. Jak ty to robisz, że wygrywasz takie castingi?

IZA MIKO: Ciężko pracuję i dużo się uśmiecham! Mam nadzieję, że jest w tym także trochę talentu. Ale tak naprawdę to cały czas pracuję nad warsztatem.

GALA: Masz jakiś sposób na castingi?

IZA MIKO: W aktorstwie nie ma sposobów, ale godziny przygotowań. Nie boję się grać pod prąd. Ryzykować. Jak scena jest dramatyczna, wprowadzam element humoru i odwrotnie. Albo to kupią, albo nie...

GALA: Masz już uszyty kostium Ateny?

IZA MIKO: Na razie latam na przymiarki do Londynu. Mierzymy peruki, próbujemy make-up. Nie wiedziałam, że aż taki sztab ludzi musi pracować, by przeobrazić kogoś w boginię. Więcej nie powiem, bo w umowie mam zastrzeżone, że nie mogę mówić o szczegółach produkcji.

GALA: Atena jest boginią wojny. A ty jakie wojny prowadzisz, Izo?

IZA MIKO: Wypowiedziałam wojnę pesymizmowi, koncentrowaniu się na tym, co jest złe.

GALA: A wojna w show-biznesie?

IZA MIKO: Sama sobie taki zawód wybrałam i nie kojarzy mi się on z wojną. Jest dla mnie pasją, nie walką.

GALA: Atena jest boginią mądrości i sztuki. To, co robisz, to jeszcze sztuka czy już tylko rozrywka?

IZA MIKO: Czy chcemy tego, czy nie, show- -biznes jest gałęzią przemysłu. Pcha ekonomię i to jest realny pieniądz dla każdego państwa. To, co robię, może nie jest wysoką sztuką, ale jest bardzo profesjonalną rozrywką. Robiąc kolejne filmy, mam wpływ na pewne sprawy. W „Kochaj i tańcz” dopisałam do scenariusza zdanie: „Nie dziedziczymy ziemi po rodzicach, tylko pożyczamy ją od naszych dzieci”.

GALA: Atena słynęła z hartu ducha, była bardzo silna psychicznie.

IZA MIKO: Tego nie będę musiała grać. Nie spotkałam jeszcze osoby, która by mnie złamała.

GALA: Nikt ci nigdy nie złamał serca?

IZA MIKO: Serce mam bardzo miękkie, parę razy już zszywane. Może dlatego, że w sprawach miłosnych jestem trochę naiwna.

GALA: Cierpiałaś z powodu złamanego serca?

IZA MIKO: Oj, cierpiałam. Ale każde moje cierpienie było lekcją pokory. Tą najważniejszą lekcją

GALA: Atena nie myślała o małżeństwie ani o miłości.

IZA MIKO: Tu się bardzo różnimy. Nie mogę żyć bez miłości, romansu, dzielenia się wszystkim, czym mogę, z drugą osobą. Miłość mnie karmi, inspiruje.

GALA: Masz na szyi medalion z napisem: ,,Nie oglądaj się wstecz”. Założyłaś go po rozstaniu z Maćkiem Zakościelnym?

IZA MIKO: Mam kilka medalionów, m.in. z napisem: ,,Tańcz, jakby nikt cię nie oglądał” oraz ,,Prawdziwi przyjaciele są jak gwiazdy, nawet jeżeli ich nie widzisz, wiesz, że gdzieś tam są”. Moja przyjaciółka projektuje tę biżuterię.

GALA: Rozstaliście się z Maćkiem rok temu. Co dał ci ten związek?

IZA MIKO: Gdyby to było lekkie uczucie, tobym mogła o tym rozmawiać, ale to nie było ani lekkie uczucie, ani lekkie rozstanie.

GALA: Musiałaś wypełnić lukę po tej miłości. Zaczęłaś bardzo dużo pracować.

IZA MIKO: Można tak to podsumować.

GALA: Odebrałaś niedawno Nagrodę im. Poli Negri. Co, poza karierą w Stanach, cię z nią łączy?

IZA MIKO: Tak jak ona zmieniłam moje nazwisko. Taniec był bardzo ważny w karierze Poli Negri. Też zaczynałam jako baletnica. Obie jesteśmy bardzo ekspresyjne i mamy wariackie, wręcz szaleńcze podejście do życia. Uważam, że w życiu trzeba się dobrze bawić. Praca powinna być przyjemnością, dlatego do każdej roli dodaję swoją iskierkę. Negri, kiedy nie dostawała propozycji, sama pisała scenariusze, potem je produkowała i w nich grała. Też taka jestem. Kiedy nie otwierają mi drzwi, to pukam w okno. Jest jeszcze jedno, trochę dziwne podobieństwo: nadmierna gestykulacja. Szczególnie w Polsce mi się za to dostaje. W Ameryce jest większa tolerancja na bycie ekspresyjnym. Tam się cieszą, gdy ktoś jest inny. W Polsce już tyle razy słyszałam nieprzyjemne komentarze na swój temat, że dużo np. chichoczę.

Polecamy
Komentarze