IZABELLA MIKO I MATEUSZ DAMIĘCKI Kochaj i tańcz

W filmie „Kochaj i tańcz” stworzyli jeden z najciekawszych aktorskich duetów ostatnich lat. Kreacje Wojtka i Hani wymagały nie tylko talentu aktorskiego, ale też ogromnego zaangażowania i świetnej kondycji. Mateusz Damięcki, niczym kiedyś Robert De Niro, na potrzeby produkcji bardzo zmężniał. Izabella Miko wróciła do swojej wielkiej miłości z dzieciństwa...

GALA: Pamiętasz, jak zareagowałeś, gdy dowiedziałeś się, że zagrasz rolę Wojtka w „Kochaj i tańcz”?

MATEUSZ DAMIĘCKI: Czasem, gdy bardzo mi zależy, rolę dostaje inny, ktoś, komu też bardzo zależy. Innym razem dostaję rolę ja, ale to właśnie wtedy zdaję sobie sprawę, że tak naprawdę nic nie zależy ode mnie. Nie jestem pewien, na jakim etapie castingu wybrano właśnie mnie, ale zdarzyło mi się nawet usłyszeć, że rolę tę dostałem dawno, gdy startowałem jeszcze w „Tańcu z gwiazdami”. W związku z tym filmem mam swój mały, osobisty sukces, bo udało mi się wywalczyć dodatkowy miesiąc przygotowań. Inaczej nie dałbym rady, nie podołałbym roli.

GALA: W „Przedwiośniu” też tańczyłeś...

MATEUSZ DAMIĘCKI: Tak, ale niezbyt wiele, tylko shimmy, kozaka i walca. A Wojtek jest ukierunkowany tanecznie.

GALA: Fanatyczny street dancer, jak go opisuje scenariusz.

MATEUSZ DAMIĘCKI: Zupełnie inny niż ja prywatnie. Nawet gdy biega po rusztowaniach, rzuca cegły na stos, robi to zgodnie z rytmem, w takt muzyki. I marzy o Broadwayu. To było trudne, bo choć naprawdę lubię tańczyć, nie jestem zawodowym tancerzem. Gdybym jednak miał wskazać tę jedną pasję, pewnie wymieniłbym jazdę konną. Nie zmienia to jednak oceny tego kwartału, kiedy miałem okazję wcielić się w Wojtka. Taka szansa zdarza się w życiu raz i to jest piękne w tym zawodzie!

GALA: Twoja filmowa partnerka Iza Miko tak opowiedziała o twoich przemianach na planie: „W trakcie zdjęć Mateusz zmienił się, »rozrósł«, bo przez wiele godzin dziennie musiał mnie podnosić. I miał za darmo codzienny trening, jak na najlepszej siłowni”. Chyba musiałeś być niezmiernie szczęśliwy, że Iza jest filigranową dziewczyną?

MATEUSZ DAMIĘCKI: Już na pierwszej próbie było to powodem mojej wielkiej radości. Z reżyserem Bruce’em Parramore’em zawarłem gentleman’s agreement, że jestem do jego całkowitej dyspozycji. Bruce prosił, abym za każdym razem tańczył na całego i żeby tej energii nie tylko w tańcu, ale i w moich oczach, w moich ruchach – też było sto procent. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, jak ogromną ilość energii to pochłania. Mimo dwóch miesięcy przygotowań, treningów całego ciała, kumulacji sił, nagle, po kilkuminutowym przetańczeniu całego układu, który miałem w głowie wykuty na pamięć, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ta siła znikała. A tu okazywało się, że trzeba jeszcze zrobić trzy duble tej jednej sceny i pięć innych, dodatkowych.

GALA: A dziś, kilka miesięcy po tamtej harówce, widzę cię kuśtykającego o dwóch kulach. Co by było, gdyby kontuzja przytrafiła ci się wtedy?

MATEUSZ DAMIĘCKI: Zostałbym podmieniony na kogoś innego i byłbym ogromnie rozgoryczony. Co zrobić – wypadki się zdarzają. Ten na szczęście ominął mnie w tak ważnym dla mnie momencie. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze... Kontuzja dopadła mnie w końcu na innym planie filmowym. W czasie zdjęć do serialu „Teraz albo nigdy!”, gdy grałem z kolegami w koszykówkę. Zły podskok i trzask! Poszła kostka. Nie ma katastrofy, wszystko pod kontrolą.

GALA: Dotarło już do ciebie, że nie jesteś ze stali?

MATEUSZ DAMIĘCKI: Fakt, spadłem na ziemię z wysoka. Widać życie jest przekorne, przewrotne. Dla mnie totalne zaskoczenie! Przecież w filmie „Jutro idziemy do kina”, o ostatnim dniu sierpnia 1939 roku, w pełnym galopie podnosiłem z ziemi czapkę, trzymając wodze jedną ręką.

GALA: Domyślam się, dlaczego tak się stało. Bo po tamtym morderczym wysiłku odpuściłeś sobie treningi i nic nie robisz.

MATEUSZ DAMIĘCKI: Strzał w dziesiątkę. Wszystko odpuściłem, bo przez ostatnie miesiące nie miałem czasu. Najpierw spektakl „Warszawa” dla Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego – emisja w 70. rocznicę wybuchu wojny. U Dominika Matwiejczyka w filmie „Czarny” zagrałem dresiarza o białych włosach. U Jacka Lusińskiego w „Pikselach” po raz pierwszy w życiu zagrałem siebie, Mateusza Damięckiego. Bardzo mnie to ubawiło. O serialu „Teraz albo nigdy!” już nie wspominam. Ale gdzie tu czas na siłownię, basen, treningi?

GALA: Co się stało z tymi wspaniałymi bicepsami budowlańca?

MATEUSZ DAMIĘCKI: Były, bo dźwigałem stosy cegieł i wiadra cementu. Ale teraz się lekko zaniedbałem siłowo. Cóż, człowiek uczy się na błędach. Widać należę do grona lekkoduchów.

GALA: Nie słyszysz czasami, że tobie to łatwo: dziadek Dobiesław Damięcki i babcia Irena Górska-Damięcka, Maciej i Damian – tata i stryj, brat stryjeczny Grzegorz i siostra Matylda. Silny klan…

MATEUSZ DAMIĘCKI: Słyszę, słyszę… Nie zaprzeczam, przeciwnie, doceniam. Nasiąkałem aktorstwem jeszcze w nieświadomości. Pierwszy raz zagrałem w wieku 5 lat małego powstańca w „Pastorałkach”. Drugą rolę, w wieku 10 lat, w serialu „Wow”. I od tamtego czasu nie było roku, bym nie pracował. Więc jak ktoś mi mówi: „Tobie łatwo, ty jesteś Damięcki”, zgoda. Trudno się wyzbyć nazwiska, z którego jest się dumnym. Dlatego śmieję się, że pracuję na imię. Kilka lat temu czytałem fragmenty „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w widowisku transmitowanym przez telewizję, a potem zobaczyłem na ekranie, że udział wziął Maciej Damięcki. Gdy inni muszą wyrobić sobie nazwisko, ja pracuję na imię. Od 18 lat.

Polecamy
Komentarze