JACEK I RAFAŁ BRYNDALOWIE Cisi mnisi i proza życia

JACEK I RAFAŁ BRYNDALOWIE Cisi mnisi i proza życia Zdjęcia: East News

Łączą ich braki: asertywności, decyzyjności i smykałki do biznesu. Przynajmniej tak mówią. Rafał – osobowość Radia ZET – znowu wydaje książkę, a Jacek, od lat w kultowej Kobranocce, wskrzesił właśnie Atrakcyjnego Kazimierza. Obaj mają show w TVP. Starszy jest typowym citymanem – lubi ławeczki na rynkach i gapienie się na ludzi. Młodszy woli sytuacje bardziej dynamiczne. Przed państwem: Bryndal’s Brothers alias Cisi Mnisi.

Wieczór. Warszawa. Spotykamy się u mnie na Powiślu. Tak będzie lepiej. Stąd mają blisko do domu Rafała. Właśnie wracają z telewizji, w której występują w programie „Orzeł czy reszta”. Zmęczeni, zadowoleni, ciut onieśmieleni, proszą o herbatę. Jacek zieloną. Z cytryną. Rafał czarną. Bez cukru.

GALA: Jesteście głodni? 

RAFAŁ BRYNDAL: Tak. A co tam masz, dziewczynko, na podwieczorek?

GALA: Cukinia, sajgonki z warzywami, kotlety z pora... Dużo macie czasu?

JACEK BRYNDAL: Muszę dziś wracać do Torunia. Kobra (lider zespołu Kobranocka – przyp.red.) przygotował front robót u siebie na wsi. Trzeba mu pomóc przestawić wędzarnię i coś zrobić przy pomoście. Nie mogę dać ciała.

RAFAŁ BRYNDAL: Ale fajne jedzenie... Ja potrafię tylko dobre mielone zrobić.

JACEK BRYNDAL: Robisz też niezłe spaghetti, parę razy zjadłem.

RAFAŁ BRYNDAL: Przestań. Już raz mnie wrobiłeś i powiedziałeś publicznie, że robię sernik. Potem musiałem wystąpić w jakimś programie telewizyjnym, w którym kazali mi wykonać kilka zadań z pięciorgiem dzieci w wieku 2–7 lat na głowie. Trzeba było z nimi iść na zakupy i potem zrobić ten sernik. To było straszne.

GALA: A z własnymi dziećmi chodzicie na zakupy?

RAFAŁ BRYNDAL: Ostatnio poszedłem z Tymkiem kupić buty.

JACEK BRYNDAL: Z Dominiką chodzę często, bo zawsze zapominam, czym to grozi. Z jednego metra kwadratowego wieszaków ona przymierza co drugą rzecz, a ja, stając przed przebieralnią w damskim dziale, czuję się jak zboczeniec. Tak mijają trzy kwadranse. Dodam, że nigdy nie kupiła tego, w czym, według mnie, wyglądała najlepiej. W ogóle młodzież ma teraz zamiłowanie do jakichś fioletów, dziwnych różów. Nie rozumiem.

RAFAŁ BRYNDAL: I wszystkie dziewczyny mają taką grzywkę i takie buty duże.

JACEK BRYNDAL: Jak byłem mały, zazdrościłem Rafałowi, bo on jest starszy, szwedki, dzwonów i podkutych butów z brązowej skórki. Dla dzieci nie było w komunie takich ciuchów.

GALA: A ty czego zazdrościłeś Jackowi?

RAFAŁ BRYNDAL: Tego, że lepiej ode mnie orientował się w muzyce. Dzięki niemu ją poznawałem.

JACEK BRYNDAL: Nie gadaj, kiedyś przegrałeś gdzieś taśmę z balladą „Changes” Black Sabbath.

RAFAŁ BRYNDAL: Nic nie pamiętam.

JACEK BRYNDAL: Gdy wychodziłeś z domu, stawiałem magnetofon na parapecie i puszczałem przez okno na cały regulator. W kółko jeden numer.

RAFAŁ BRYNDAL: Zazdrościłem mu, że ma smykałkę, siądzie przy pianinie i zagra. Pamiętam, jak ojciec kupił nam bandżo. Jacek nauczył mnie paru chwytów, podłączał gitarę elektryczną do radia i grał solówki. A ja na tym bandżo. Ojciec był jednak zadowolony, bo zawsze dawał nam za wzór pewne rodzeństwo, które grało w jakimś ognisku, czyli coś robiło, nie to co my, wałkonie. No, to teraz ma.

GALA: Mieszkaliście sami, prawda?

RAFAŁ BRYNDAL: Z babcią, ale ona miała oddzielną część mieszkania. Nasza miała prawie sto metrów kwadratowych. Trzy duże pokoje i kuchnia. I styka.

JACEK BRYNDAL: Bo mama nie żyła, a ojciec wyprowadził się do Oli. Rafał miał wtedy 18 lat, a ja 13.

RAFAŁ BRYNDAL: A wiesz, dlaczego na Jacka mówią Szybki Kazik? Kiedy ojciec wpadał na kontrolę i już, już wkładał klucz do zamka w drzwiach, Jacek wbiegał do tej części mieszkania, gdzie trwała imprezka, i krzyczał: „Szybko, Kazik idzie”. Tak został Szybkim Kazikiem.

GALA: A ty dlaczego jesteś Breeze?

RAFAŁ BRYNDAL: Nie mam pojęcia, bo to przecież znaczy wietrzyk, zefirek. Spójrz na mnie, jaki jestem zefirek!

GALA: Jacek wrobił cię w robienie sernika. A ty, Rafał, w co wrobiłeś Jacka?

RAFAŁ BRYNDAL: Pamiętasz Żyrafę, Jacek? Taki klasowy Roman Giertych.

JACEK BRYNDAL: Przestań. Do końca życia tego nie zapomnę. W trzeciej klasie podstawówki zbierałem resorówki i ty mi kiedyś powiedziałeś: „Ty, idź do tego Żyrafy, bo on ma kilka samochodzików, których chętnie się pozbędzie. Uprzedziłem go już, że przyjdziesz i dobijecie targu”. I ja poszedłem do wieżowca przy Matejki, zadzwoniłem do drzwi, mówię, o co chodzi, a zdziwiony Żyrafa spytał tylko: „Słucham?!!!”. Rafał mnie wystawił.

GALA: Biliście się kiedyś?

RAFAŁ BRYNDAL: Nieraz, ale nie pamiętam o co. Wiesz co, mój problem polega na tym, że ja nic nie pamiętam. Nic. Tylko jakieś obrazy.

JACEK BRYNDAL: Byłem wypierdkiem, a Rafał już kawalerem. Pewnych rzeczy nie kumałem, ale byłem uparty, więc on wreszcie nie wytrzymywał. I dawał mi z kopa. Nie chcąc być dłużny, też mu z kopa.

RAFAŁ BRYNDAL: Najgorzej było, gdy byliśmy już dorośli i jeden pił, a drugi akurat nie. Wtedy kłóciliśmy się na maksa. O, pamiętam coś! Raz poszło o to, co jest lepsze: masło czy margaryna. Byłem za margaryną, bo lepsza do smarowania, mniej kaloryczna i nie ma tyle cholesterolu. I mówiłem do Jacka: „Ty debilu, dobre masło nie istnieje, to, co jesz, to tylko jakieś popłuczyny”.

JACEK BRYNDAL: Masło jest lepsze. Poprawia wzrok.

RAFAŁ BRYNDAL: Nie zaczynaj!

GALA: Czujecie się dorośli i ustatkowani?

RAFAŁ BRYNDAL: Nie wiem nawet, gdzie mieszkam. Jest mi dobrze tam, gdzie akurat jestem. Kupiłem kanapę, taką z Ikei, i na niej z książką w ręku czuję się jak w domu. Zapalam lampkę, włączam telewizor, w którym jest kasza, potrzymam kabel, żeby spróbować zobaczyć jakiś kanał. Czasem idę pomieszkać w hotelu w Warszawie. Uwielbiam to.

Polecamy
Komentarze