JACEK OLSZEWSKI Agata nad nami czuwa

JACEK OLSZEWSKI Agata nad nami czuwa Zdjęcia: Marek Pietroń

Agata Mróz zmarła 4 czerwca, w dniu, w którym jej córeczka Liliana skończyła dwa miesiące. Pogrzeb był w tym samym kościele, w którym rok temu brała ślub. Jej mąż Jacek opowiada o ostatnich dniach życia Agaty, ich walce i nadziei. I o tym, że Liliana jest jego cudem. Chce ją wychować na dobrego człowieka, takiego jak jej mama.

Spotkałam się z Agatą jeszcze przed przeszczepem, pod koniec kwietnia, w Instytucie Hematologii. Pamiętam ją uśmiechniętą, pełną wiary. Miała szczęśliwe oczy. Mówiła: „Mogę nawet jutro iść na przeszczep, chcę to już mieć za sobą i normalnie żyć”. Marzyła o wakacjach z Jackiem i Lilianą, o założeniu sukienki, spokojnym wypiciu kawy we własnej kuchni. Była bardzo osłabiona, przepraszała, że nie da rady odprowadzić mnie do windy. Umówiłyśmy się na wywiad po przeszczepie. Obliczałyśmy, kiedy Agata wróci do Warszawy i będzie w dobrej formie. Wyszło nam, że na początku lipca. Odeszła w piękny czerwcowy dzień, dwa tygodnie po przeszczepie szpiku. „Ona całym swoim życiem chciała pokazać światu, że z chorobą można wygrać. Zostawiła Lilianę, swoje największe szczęście” – mówił na pogrzebie jej mąż Jacek. Biłam się z myślami, kiedy do niego zadzwonić. Za dwa tygodnie, miesiąc? Dwa dni po pogrzebie on odezwał się do mnie. Usłyszałam: „Pomyślałem, że nie będziesz miała odwagi do mnie zadzwonić. Chcę ci powiedzieć, że wszystkie nasze ustalenia są aktualne. Będzie tak, jak chciała Agata”.

GALA: Jacku, skąd w tobie tyle spokoju?

JACEK OLSZEWSKI: Daje mi go Agata, która nad nami czuwa... Wiem, że ona gdzieś jest i patrzy na nas z góry. Ksiądz Maciek (ksiądz Maciej Makuła, który był kapelanem w Instytucie Hematologii i przygotowuje o Agacie film – przyp. red.) pięknie o tym mówił na pogrzebie. W szpitalu wielokrotnie rozmawiał z Agatą i kiedyś ją zapytał: „Co będzie, jak umrzesz?”. Agata odpowiedziała, że pójdzie do Boga, podziękuje za męża, wspaniałą córkę i poprosi Go, żeby się nami zajął. Agata była spokojna do końca, nigdy nie obwiniała Boga za cierpienie, nie zadawała pytań: „Dlaczego ja?”.

GALA: Nie myślisz czasem, że to niesprawiedliwe, nie tak miało być?

JACEK OLSZEWSKI: Staram się tak nie myśleć. To do niczego nie prowadzi. Bardzo mi brak Agaty, tęsknię za nią. Ale wierzę, że istnieje coś większego, głębszego niż życie na ziemi i że tam jest Agacie lepiej. Podobno do nieba odchodzą tylko dobrzy ludzie, którzy spełnili już swoją misję tu na ziemi. Agata w swoim krótkim życiu zrobiła bardzo wiele.

GALA: Rozmawialiśmy dzień po przeszczepie. Wierzyłeś, że będzie dobrze. Powiedziałeś: „Nie ma innej opcji”.

JACEK OLSZEWSKI: Chciałem wierzyć, że się uda. Dwadzieścia minut po północy Agata zaczęła nowe życie. Oboje wiedzieliśmy, że teraz przed nią najtrudniejszy czas. Czy organizm przyjmie szpik, okazuje się po kilkunastu dniach, czasem nawet po miesiącu. Przeszczep to loteria, ale też jedyna szansa na normalne życie. Agata bardzo czekała na powrót do domu, przytulenie Liliany. Następnego dnia po przeszczepie rozwiązywaliśmy krzyżówki. Bardzo chcieliśmy zwyczajnie żyć – tak, jakby nic się nie stało.

GALA: Wysłałam Agacie SMS-a z życzeniami. Odpisała mi: „Oby było dobrze...”. Wtedy po raz pierwszy poczułam lęk, że może się nie udać.

JACEK OLSZEWSKI: Agata doskonale wiedziała, że niektóre przeszczepy kończą się śmiercią. Z jej sali w Instytucie Hematologii odeszły dwie panie. Bardzo to przeżyła. Na dwa dni przed przeszczepem zaniosłem jej Lilianę. Pożegnała się z małą i powiedziała, że już jej chyba więcej nie przytuli. Miała takie myśli... Powiedziała też swojemu tacie: „Ja już pewnie z tego szpitala nie wyjdę”. Mówiliśmy Agacie: „Walczymy dalej, zbierz siły, musi być dobrze”. Czasami myślałem, że wszystko idzie za prosto. Chemia i przeszczep poszły tak gładko. Siedziało mi w głowie: niemożliwe, coś się jeszcze musi zdarzyć.

GALA:Kiedy nastąpiło załamanie?

JACEK OLSZEWSKI: Ósmego dnia Agacie zaczęło puchnąć gardło. Zdawaliśmy sobie sprawę, że takie reakcje się zdarzają. Lekarze już wtedy wiedzieli, że Agatę zaatakowała bakteria, która dotąd była gdzieś w uśpieniu. Wywołuje sepsę i potrafi wykończyć zdrowych chłopaków w wojsku, a co dopiero organizm o zerowej odporności. Walczyliśmy o każdą chwilę, w nadziei, że szpik jednak zacznie produkować granulocyty, które powstrzymają bakterię.

GALA:Nie można nic zrobić, żeby szpik szybciej podjął pracę?

JACEK OLSZEWSKI: Były podawane antybiotyki, które przyspieszają rozwój krwinek. Chodziłem po każdej morfologii pytać, czy wreszcie coś się pojawiło. Słyszałem: „Nic, czekamy”. Wiedziałem, że nie ma cudownego leku. 

GALA: W noc przed śmiercią Agaty jechałeś do Katowic po antybiotyk. Wierzyłeś, że pomoże?

JACEK OLSZEWSKI: Lekarz, który był wtedy na sympozjum w Poznaniu, dowiedział się, że czasem przy zwalczaniu tej bakterii pomaga pewien stary antybiotyk. Znaleźli jego nowe zastosowanie. Miałem nadzieję, że zyskamy na czasie. Kiedy wyjeżdżałem z Wrocławia, była piękna pogoda, a po drodze spotkały mnie trzy nawałnice, burze z piorunami, ulewny deszcz. Musiałem się zatrzymać. Poczułem, że to znak, że nie ma sensu jechać. Decyzja już zapadła.

GALA: Wróciłeś w nocy z lekiem i...

JACEK OLSZEWSKI: Było już beznadziejnie. Wtedy myślałem nawet o pijawkach, które mogłyby zmniejszyć obrzęk. Ale już nie spróbowaliśmy. Koło drugiej położyłem się spać z myślą, że Agata umiera i już nic jej nie pomoże. O szóstej rano zadzwonił lekarz, pojechałem pożegnać się z Agatą.

GALA: Była już nieprzytomna?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze