JAN HOLOUBEK Kręcąc film żegnałem ojca

Dzieliło go z ojcem niemal tyle lat co z dziadkiem – ojcem mamy. Ze zdumieniem odkrywał, że mimo to on i tata patrzą na świat takimi samymi młodzieńczymi oczami. I że współpraca z nim może być fascynującą przygodą. Ostatnim wspólnym projektem był film o Gustawie Holoubku „Słońce i cień”. Tak się pożegnali.

GALA: Siedzę naprzeciwko i widzę wyraziste oczy Gustawa Holoubka. Ciarki przechodzą.

JAN HOLOUBEK: Takie zdania słyszę rzadziej, niż mogłaby pani przypuszczać. Częściej ludzie widzą we mnie mamę. A moje oczy są takie a nie inne bardziej z powodu uczulenia. Gdy byłem mały, przydusiło mnie kilka razy i trochę mi wyszły z orbit. Do dziś na wiosnę, gdy kwitną różne roślinki, przeżywam tę samą mękę.

GALA: To mam kolejne podobieństwo. Pana ojciec też umiał żartować ze swojej fizjonomii. W książce wspomina, jak to cała jego męska klasa w najlepszym krakowskim I Gimnazjum im. Bartłomieja Nowodworskiego dostała od dziewcząt z sąsiedniego, żeńskiego gimnazjum Towarzystwa Szkół Ludowych pięknie wydrukowane zaproszenie na bal maturalny, z wydrukowanym tą samą czcionką dopiskiem: „z wyjątkiem kolegi Gustawa Holoubka, któremu w tańcu boimy się nastąpić na uszy”.

JAN HOLOUBEK: Jeśli tak zaczęliśmy, muszę się przyznać, że mnie też przezywano Kłapouch. Urodziłem się z uszami w rozmiarze, jaki mam teraz. Jakimś cudem moja głowa dorosła do uszu i przestały być wielkie. Dziwne, teraz nawet nie odstają.

GALA: Przyznaję, bardzo kształtne, nie rzucają się w oczy.

JAN HOLOUBEK: Przez pierwszych kilkanaście lat życia byłem Kłapouchem i bardzo mnie to irytowało! Dzieci są okrutne, nie odpuszczą żadnej usterce rówieśnika. Na szczęście nos mam po mamie, tata miał duży, wydatny.

GALA: Zupełnie nie rozumiem, dlaczego przez tyle lat bronił się pan przed kontaktem z mediami.

JAN HOLOUBEK: Żeby było jasne, nadal się bronię. Nasz wywiad to efekt wypadkowej: pani wytrwałości, książki ojca „Wspomnienia z niepamięci”, a także multimedialnego wydawnictwa „Gustaw Holoubek. O sobie”. A bronię się przed mediami, bo uważam, że interesują się mną tylko jako dzieckiem znanych ludzi. Tymczasem jest tylu innych, którzy naprawdę czegoś ważnego dokonali.

GALA: Bez fałszywej skromności. Pana film dokumentalny „Słońce i cień”, o ojcu i jego przyjacielu Tadeuszu Konwickim, jest znakomity, choć wcale nie musiał taki być, zgodnie z zasadą, że wszystko można schrzanić.

JAN HOLOUBEK: Tak, mógł się nie udać. Telewizja wyemitowała go raz czy dwa w kiepskim czasie, a ku mojemu wielkiemu, przyjemnemu zaskoczeniu spodobał się wielu ludziom. Ciągle mnie pytano, gdzie można go zobaczyć? Gdy ojciec umarł, film wyemitowano o normalnej godzinie, bo w Polsce trzeba umrzeć, żeby dostać dobry czas antenowy. Byłem zszokowany szerokim odzewem.

GALA: Ja nie. Był kameralny i monumentalny, o najważniejszych w życiu sprawach. Jaki impuls sprawił, że go pan zrobił?

JAN HOLOUBEK: Nie ja wpadłem na ten pomysł, mnie w niego wmanewrowano. Nie mogę powiedzieć kto, choć mam pewne podejrzenia. Miałem robić tylko zdjęcia, reżyserować miał ktoś inny. Nagle reżyser zniknął, więc mnie zlecono realizację całości. Najpierw się przeraziłem, ze względu, o którym pani wspomniała – film łatwo schrzanić. Potem trzeba było pokonać opór materii, czyli np. namówić Tadeusza Konwickiego do wzięcia udziału w filmie, którego scenariusz mieścił się na kartce A4.

GALA: To pan namówił ojca na przeczytanie książki na głos, w formie audiobooka?

JAN HOLOUBEK: Pomysł powstał w gronie trzyosobowym: ja, moja dziewczyna Magda Jarosz i mój przyjaciel Wojtek Zagórski.

GALA: Z jakimi odczuciami słucha pan głosu ojca? O wojennych dramatach, powojennych rozczarowaniach, gruźlicy, która usiłowała go przez 16 lat zabić i niemal się jej udało? Może pan tego w ogóle słuchać?

JAN HOLOUBEK: Mogę, bo jako operator, dźwiękowiec uczestniczący w nagraniach obcuję z dziełem poszatkowanym, cząstkowym, odartym z romantycznego zaskoczenia. Aczkolwiek jest w audiobooku wstrząsająca opowieść o śmierci mojego dziadka Gustawa – ojca taty. Nigdy go nie poznałem, umarł w 1933 roku. Ten fragment uzmysłowił mi pokoleniową powtarzalność. Kiedy umierał mój tata, miałem podobne odczucia. Zupełnie jakby rozdział o dziadku dotyczył także mojego ojca, okoliczności były podobne. Poruszył mnie ten fragment, ale pewnie tylko mnie.

GALA: Nie tylko pana. Czytam w książce: „Zjedliśmy tam dwa koty i psa. Naprawdę. Nie było innej rady. Nie mieliśmy pieniędzy i żadnej szansy przejścia przez San”. Gdy w kwietniu 1940 roku, po straszliwej zimie z 35-stopniowym mrozem, Gustaw Holoubek wrócił z niewoli, był tak słaby, że nie mógł nacisnąć dzwonka u drzwi. Wysoki, a ważył 48 kg. Jak człowiek z pokolenia 30-latków odbiera wojenne wspomnienia?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze