JAN JAKUB KOLSKI Żona lepiej wie, co do mnie pasuje

JAN JAKUB KOLSKI Żona lepiej wie, co do mnie pasuje Zdjęcia: Anna Gondek

Twardy mężczyzna o duszy wrażliwca? Artysta, który nigdy nie pójdzie na kompromis? Znany reżyser, Jan Jakub Kolski mówi „Gali” o miłości, zdradzie, samotności i tłumaczy, dlaczego ukrywa swoją prawdziwą osobowość przed światem.

GALA: Niech pan powie, po co się robi filmy?

JAN JAKUB KOLSKI: Nie wiem...

GALA: Pan żartuje!

JAN JAKUB KOLSKI: Robię filmy, bo nie umiem ich nie robić. To jest najszczersza odpowiedź. Gdybym umiał nie robić filmów, to bym ich nie robił. Udręka związana z upieraniem się przy swoim, robieniem swojego kina wbrew wszystkim modom, wbrew naciskowi rynku, który domaga się kina uśmiechniętego od ucha do ucha, jest tak straszna, że czasami zastanawiam się, czy rzeczywiście warto. Chciałbym mieć w organizmie taką substancję, która uwolniłaby mnie od konieczności robienia filmów, konieczności spierania się ze światem. Gdybym miał taką substancję, porzuciłbym film w jednej chwili.

GALA: Tak się pan męczy i nawet nie wie dlaczego?

JAN JAKUB KOLSKI: To jest skaza genetyczna. Pradziadek, dziadek, ojciec, siostra, żona, bratanek, siostrzeniec – wszyscy w kinie. Trochę się skarżę, ale przecież kino potrafi też oddawać to, co się mu daje. Potrafi oddawać serdeczność, miłość. Kino to całe moje życie. Proszę sobie wyobrazić chłopca, który od 15. roku życia nie wypuszcza kamery z ręki. A jak ją wypuszcza, to chwyta za aparat fotograficzny. To jest rodzaj uzależnienia. I nie miało dla mnie w zasadzie znaczenia, o czym kręcę, tak jak dla alkoholika nie ma znaczenia, co pije. Robiłem filmy o wojsku na poligonach, robiłem dokumenty o jaskiniach, filmy oświatowe, fabularne i dokumentalne. Jestem uzależniony od terkotu kamery. Musi pani wiedzieć, że kamera na taśmę światłoczułą wydaje specyficzny odgłos na częstotliwości świętego słowa OM. To brzmi jak mantra, więc można powiedzieć, że jest w tym coś z modlitwy.

GALA: Kino jest pana religią?

JAN JAKUB KOLSKI: Tak. Według mnie kino daje i udrękę, i ekstazę. Jednocześnie.

GALA: Kino może zastąpić religię?

JAN JAKUB KOLSKI: Nie wiem... Na razie mam zaledwie jakieś przeczucia na ten temat.

GALA: Pan płacze? W kawiarni, o 10 rano?

JAN JAKUB KOLSKI: Nie ma złej pory na płacz...

GALA: Co się dzieje?

JAN JAKUB KOLSKI: Dawno tak nie rozmawiałem o kinie... I dlatego widzi pani przed sobą człowieka, któremu błyszczą oczy. To jest dotknięcie tkliwości. Bo kino też jest tkliwością...

GALA: Na pierwszy rzut oka wygląda pan jak twardziel, ale widzę, że pod spodem kryje się delikatna natura...

JAN JAKUB KOLSKI: Proszę sobie wyobrazić taki oto eksperyment: biorą człowieka, nacinają go i przenicowują na drugą stronę. Proszę sobie wyobrazić kogoś, kto ma nerwy na wierzchu, kogo można zranić niezwykle łatwo. To ja. Żyję właściwie bez warstwy ochronnej. Ale po to, żeby stwarzać pozory, że jest odwrotnie, ćwiczę mięśnie. Nadymam się jak pewien gatunek żaby, która zwiększa kilkakrotnie swoją objętość i w ten sposób odstrasza nawet duże zwierzęta.

GALA: Umiałby pan poświęcić kino na przykład dla miłości?

JAN JAKUB KOLSKI: Musiałbym umieć rozpoznać, co to jest miłość, a ja mam z tym problem.

GALA: To widać w pana ostatnim filmie. Panu się myli pożądanie z miłością.

JAN JAKUB KOLSKI: Każdemu się myli. A myśli pani, że to się da oddzielić? Że jest napis: „Uwaga, granica”?

GALA: To, zdaje się, wy, mężczyźni, uważacie, że jak kończy się pożądanie, również kończy się miłość.

JAN JAKUB KOLSKI: Wie pani, chyba jednak wolę mówić o mojej bohaterce niż o sobie. Afonia nie znała miłości. Nie zdawała sobie sprawy, że to jest tak przemożne uczucie. Tym silniejsze, że spotkało ją tak późno. Dlatego boję się recenzji filmu spod pióra mężczyzn. Natomiast kobiety zrozumieją to szaleństwo z miłości.

GALA: Mężczyźni też potrafią oszaleć z miłości. Niech pan spojrzy na premiera Marcinkiewicza.

JAN JAKUB KOLSKI: Wcale mu się nie dziwię, bo Isabel to piękna kobieta. On jest w swoim zakochaniu taki szczery! Wszyscy są oburzeni, a mnie się ta jego nowa twarz bardzo podoba. Oczywiście w cieniu jego szczęścia jest nieszczęście żony i dzieci, ale przecież i on płaci wielką cenę. Już zapewne nigdy nie będzie politykiem. Jest naznaczony. Stał się ofiarą nieuchronności uczucia.

GALA: Pan to nazywa nieuchronnością uczucia, ja zdradą.

JAN JAKUB KOLSKI: Bardzo proszę.

GALA: Pan umiałby wybaczyć zdradę?

JAN JAKUB KOLSKI: Oczywiście. Potrafię wybaczać.

GALA: Wybaczamy, bo liczymy na to, że nam też będzie wybaczone?

JAN JAKUB KOLSKI: Być może... Ale też wybaczamy, bo potrafimy wybaczać. Rozumiem również i taką sytuację, że można zakochać się i odejść.

GALA: Afonia jest jak Jańcio Wodnik – wrażliwa, dobra i żyje w swoim naiwnym, wyimaginowanym świecie. To jest ładne, ale bardzo sentymentalne kino.

JAN JAKUB KOLSKI: Sentymentalne?!

GALA: Oczywiście. Pana bohaterka zakochuje się w zbirze, który jej nie chce, i jeszcze na koniec się okalecza. Kto współczuje takiej naiwniaczce?!

JAN JAKUB KOLSKI: To pani nic nie wie o kobietach. Ja współczuję mojej bohaterce.

GALA: Kobiety są masochistyczne? Muszą się zadręczać?

JAN JAKUB KOLSKI: Ogólnie ludzie są tacy, więc kobiety pewnie też.

GALA: I ten, kto bardziej kocha, jest zawsze na straconej pozycji i musi cierpieć?

JAN JAKUB KOLSKI: Zwykle tak. Jeśli odkrywa się miłość, to w tym samym momencie funduje się sobie klęskę. Zakochać się to początek udręki.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze