JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI Co ja wiem o kobietach...

Rybak dalekomorski, naukowiec, pisarz. Nie, na odwrót… Pisarz, naukowiec, rybak. Tak lepiej. Do Warszawy wpadł na dwa dni, by promować „Arytmię uczuć”. Wywiad rzeka pełen smakowitych kąsków. O życiu autora i o życiu w ogóle.

Kapitalny rozmówca, erudyta, z refleksem robi użytek z informatyczno- fizycznej wiedzy. Tytuł „Arytmia uczuć” nieprzypadkowy („Mam od kilku lat arytmię serca”, przyznaje). Dorota Wellman pytała – on odpowiadał. Pytania są krótkie, rzeczowe, męskie. Odpowiedzi obfite, wyczerpujące, arcyciekawe. Wierne czytelniczki „S@motności w sieci” znajdą tu wiele smakowitych kąsków. Wiśniewski werbalizuje uczucia, przyznaje się do pragnień. A to, że cierpiał, kiedy w Kołobrzegu porzuciła go Maria, że niewyobrażalnie fascynują go kobiety niedostępne, zanurzone w bryle lodu. Dlaczego z kobietami mądrymi można mieć o wiele lepszy seks i po co chciałby się spotkać z prof. Jadwigą Staniszkis, Manuelą Gretkowską, Milewą Marić (żoną Alberta Einsteina), Nicole Kidman i Marilyn Monroe.

GALA: Ciekawe, po co autorowi bestsellerów wywiad rzeka, w którym musi odpowiadać na najbardziej osobiste, wręcz intymne pytania?

JANUSZ L. WIŚNIEWSKI: W tej książce miało być trzech Wiśniewskich, ale tak się złożyło, że na placu boju pozostałem tylko ja. I tak się jakoś… rozrosłem. Podobno jest zapotrzebowanie na wiedzę o mnie. A wszystko przez „S@motność w sieci”, i „Zespoły napięć”, gdy media okrzyknęły mnie, z czym się nie zgadzam, tzw. znawcą kobiet. Że – chociaż mężczyzna – mówię językiem kobiet i rzekomo wyrażam ich myśli. Mnie się zdawało, że to nic specjalnego. Okazało się, że dla wielu kobiet jest.

GALA: Skąd to wiesz?

JANUSZ L. WIŚNIEWSKI: Głównie z 30 tysięcy e-maili, które dotarły do mnie w ciągu ostatnich siedmiu lat. Byłem pierwszym autorem w Polsce, który odważył się, nie wiedząc zresztą co czyni, podać swój adres e-mailowy na okładce książki.

GALA: Cofnijmy się do czasów, gdy nie było jeszcze J.L. Wiśniewskiego – pisarza bestsellerów – ani nawet doktora habilitowanego informatyki i chemii. Niespodzianką był dla mnie fakt, że ukończyłeś technikum rybołówstwa morskiego.

JANUSZ L. WIŚNIEWSKI: Gdy decydowałem się na tę szkołę, nawet nie lubiłem ryb jeść (dziś uwielbiam!), nie wędkowałem. Ta szkoła była pretekstem do zrealizowania marzeń 15-latka o podróżach. Rejsy szkolne – praktyki morskie – odbywały się na statku „Jan Turlejski”, którym dowodził legendarny kpt. ż.w. Wiktor Gorządek. Niewielu moich rówieśników w tamtych czasach było w Casablance, Port Etienne, Santa Cruz, Rotterdamie, jak ja. Nie tylko łowiliśmy ryby, w portach urządzano nam wycieczki. Tak źle w PRL nie było. Spełniły się moje marzenia o wielkim świecie, bez własnych środków finansowych.

GALA: „Jestem chłopakiem z Podgórnej w Toruniu, który miał jedną parę trampek na cały rok”.

JANUSZ L. WIŚNIEWSKI: Tak jest. Mama była sprzedawczynią w sklepie w Toruniu, potem jego kierowniczką, tata – całe życie kierowcą pogotowia ratunkowego. A ja tu nagle miałem szansę zobaczyć świat, ale miłością do ryb i tak nie zapałałem. Odczułem samotność rybaków, ludzi, którzy nieustannie za czymś tęsknią. Na morzu tęsknią za rodzinami, w domu – po dwóch tygodniach zauważają, że rodzinom przeszkadzają, bo nie pasują do ich życia. I tęsknią za swoim znaczeniem na statku, swoją kabiną. Tęsknota w cyklu zamkniętym. Wtedy skonstatowałem, przygoda była, teraz przerzucam się na fizykę. Ryb nie chcę łowić, choć wypatroszyłem ich tysiące. Ręce miałem spracowane do krwi, oblewane słoną, morską wodą. Ciężka praca, conradowski trud. Pozostał po niej tatuaż na moim sercu i w moim mózgu. Pozostały męskie przyjaźnie – największe, jakie miałem. I poczucie odpowiedzialności.

GALA: Przepraszam, muszę skorzystać z okazji i spytać fachowca, który zabijał ryby. Patroszyłeś je na żywca?

JANUSZ L. WIŚNIEWSKI: To jest tak: dorsze na statku patroszy się, stojąc w wielkich kaloszach po pas. Na pokład z góry, z sieci, wypadają tony ryb, przesuwają się między udami, kręcą wokół kolan. Bierze się rybę w dwa lewe palce, wpycha im palce w oczy, żeby je oszołomić, podrzyna gardło, rozcina brzuch. Wątrobę wrzuca do wiadra, bo jest cenna, wnętrzności wyrzuca za burtę, a dorsza do skrzynki z lodem. Wątroba do wiadra, wnętrzności za burtę, dorsza do skrzynki, wątroba do wiadra, wnętrzności za burtę, dorsz do skrzynki. I tak przez osiem godzin, w szybkim tempie. Największa radość polega na tym, że ktoś wybrany co jakiś czas ma prawo iść i zapalić wszystkim papierosa. I ten szczęściarz przez te krótkie pięć minut nie musi patroszyć ryb. Ale ja byłem praktykantem, nie miałem tego przywileju.

GALA: Z pokładu supertrawlera na trudny wydział fizyki, potem ekonomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu droga daleka.

JANUSZ L. WIŚNIEWSKI: Kochałem uczyć się, pochłaniać książki. Zaległości nadrobiłem sam. Dzięki rodzicom w domu panował kult wiedzy. Tata mówił: „Wiedzieć to żyć bez strachu”. Co by nie sądzić o PRL, ta epoka pozwoliła studiować ludziom nawet tak biednym jak ja, z robotniczej dzielnicy. Rodzice byli przekonani, że to jedyna droga awansu w życiu.

GALA: Szkoda, że nie doczekali sukcesów młodszego syna.

Polecamy
Komentarze