JANUSZ PANASEWICZ Grzeczny jak nigdy

Rockandrollowy styl życia, wyrazisty image, kreowanie się na skandalistę. Wygląda na to, że to przeszłość. Na solowej płycie pokazał inną twarz i głos. Spokojny, wyciszony, chwilami liryczny. Prywatnie przykładny tata bliźniaków i kochający partner. Skąd ta nagła przemiana młodszej wersji polskiego Micka Jaggera?

GALA: Czuję się zdezorientowana, bo zawsze postrzegałam cię jako ostrego rockmana. Aż nagle na twojej solowej płycie słyszę lirycznego, sentymentalnego faceta. Co się stało, że się tak zmieniłeś? Gdzie leży prawda o tobie?

JANUSZ PANASEWICZ : Wielki mistrz, świętej pamięci Tadeusz Łomnicki nauczył mnie kiedyś, że gdy wychodzę na scenę, to muszę być aktorem, muszę grać. Jeśli więc śpiewam ostry numer, a tekst jest gwałtowny, to się do niego dostosowuję. Na solowej płycie mogłem sobie pozwolić na bycie sobą, bo ona jest moja od początku do końca. Teksty są więc bardzo osobiste – to historie, które gromadziły się w mojej głowie od dawna. Zależało mi, by opowiedzieć ludziom na przykład o tym, co mnie boli, za czym tęsknię. Chciałem to zrobić w atmosferze spokoju: przy drinku i przy papierosie, w relacji jeden do jednego.

GALA: A za czym tęsknisz?

JANUSZ PANASEWICZ: Za miejscami. Pochodzę z Olecka. I choć nie żałuję, że wyjechałem z tego miasteczka, to lubię do niego wracać. Tam ludzie mają fajne charaktery i wyznają proste wartości, takie jak honor, przyzwoitość, uczciwość. A w wielkich miastach różnie z tym bywa.

GALA: Ludzie z Olecka traktują cię jak gwiazdę czy jak swojego?

JANUSZ PANASEWICZ: Jak swojego, bo przecież wychowałem się tam i znam wszystkich. Gdy widzę fajną dziewczynę, od razu zastanawiam się, czyją jest córką. I dochodzę do wniosku, że pewnie Kryśki, mojej koleżanki ze szkoły, bo podobna jest do niej z budowy (śmiech). Gdy jestem na Mazurach, przypomina mi się całe dzieciństwo, które z kumplami spędzaliśmy głównie na ulicy. A mama zawsze się denerwowała i gdy spóźniałem się do domu, mówiła: „Ty włóczykiju, o której miałeś być? Bierz się do lekcji!”. Ten „włóczykij” tak mi zapadł w pamięć, że zatytułowałem tak jedną z piosenek.

GALA: To bardzo pięknie, ale nie o dzieciństwo chcę cię spytać, tylko o reputację zespołu Lady Pank. Najgorszą z możliwych swego czasu…

JANUSZ PANASEWICZ: No tak. Napisałem nawet o tym tekst na płycie „Nasza reputacja”. To była cyniczna odpowiedź na to, co o nas piszą i gadają. Skoro wszyscy nas uznali za chuliganów, to cóż… Niech tak będzie.

GALA: Błagam cię... Chcesz powiedzieć, że byliście grzeczni i prowadziliście higieniczny tryb życia?!

JANUSZ PANASEWICZ: Wiadomo, że zdarzały się różne skandale. Bo jak masz dwadzieścia parę lat, grasz setki koncertów, masz pieniądze i sądzisz, że wszystko ci wolno, a pod hotelem widzisz tysiąc panienek, to…

GALA: Człowiek traci rozum?

JANUSZ PANASEWICZ: Powiedzmy, że nie wiesz do końca, co się z tobą dzieje. Po pierwsze, jednak myśmy tych skandali nie generowali, tak jak to teraz robią młodsi muzycy, tylko wszystko działo się spontanicznie i naturalnie. A poza tym one często były rozdmuchane. Pamiętam na przykład imprezę w którymś z hoteli, gdzie Janek (Borysewicz – przyp. red.) pokłócił się ze swoją ówczesną dziewczyną. W emocjach walnął ręką w kieliszki, które stały na stole, rozciął sobie rękę i krew zaczęła się lać. Gdy jego dziewczyna chciała wyjść z pokoju, okazało się, że drzwi się zablokowały i ona dostała histerii. My wszyscy siedzieliśmy wtedy na korytarzu wzdłuż ściany, byli tam też inni artyści. I pamiętam, że Bohdan Smoleń, 158 centymetrów wzrostu, powiedział, że bierze te drzwi na siebie. Chciał je staranować, ale padł nieprzytomny. W końcu przyszli jednak ochroniarze i drzwi wyważyli. Zrobiła się megaafera na całą Polskę, że urządziliśmy burdę. Kazali nam też płacić za nowe drzwi. A potem okazało się, że wystarczyło wezwać ślusarza i wymienić zamek.

GALA: To wtedy miało miejsce słynne rzucanie tortami?

JANUSZ PANASEWICZ: Nie, ty mówisz o imprezie w katowickim Hotelu Olimpijskim. Lady Pank dostał wtedy chyba Złotą Płytę. Kiedy zabawa trwała już w najlepsze, nagle pojawił się jakiś elegancki biznesmen z teczką. Zaprosiliśmy go, by się do nas dołączył i był w siódmym niebie, ale wkrótce zmorzony alkoholem usnął. Wtedy zaczęło się rzucanie tortami i ktoś wpadł na pomysł, żeby biznesmenowi zdjąć buty i nałożyć do nich tortu. Kiedy wkładaliśmy jego stopy w buty, to przez dziurki od sznurówek wychodziły takie tortowe robaczki. Wkrótce potem wszyscy się rozeszli, ale rano wybuchła afera. Bo przyszła pani sprzątaczka i gdy zobaczyła ten tort, który był także na ścianach, powiedziała, że ona tego sprzątać nie będzie za żadne pieniądze, a w ogóle to idzie to zgłosić do recepcji. Wtedy biznesmen się obudził. Powiedzieliśmy mu: „Widzisz, jaki jesteś? To my cię ugościliśmy, poczęstowaliśmy, czym tylko chciałeś, a zobacz, jak nam się odwdzięczyłeś – urządziłeś zadymę i ochlastałeś cały pokój tortem”. Facet był przerażony. Mówił: „Panowie, nie wiem, co mi się stało, to wszystko przez tę cholerną wódkę. Ale ja za wszystko zapłacę” (śmiech).

GALA: Pozwoliliście mu na to?

JANUSZ PANASEWICZ: Coś ty. Nie chodziło o pieniądze, tylko żeby robić jaja.

GALA: Zdaje się, że ostatnie dwadzieścia pięć lat w twoim życiu to były w ogóle jaja i jedna wielka impreza?

JANUSZ PANASEWICZ: Była, z przerwami. Trudno, żeby to trwało non stop.

GALA: Wtedy już byś pewnie nie żył…

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze