JENNIFER CONNELLY Syn mnie zmienił

Zwykle gra kobiety z problemami: narkomanki, cierpiące żony, matki na skraju załamania nerwowego. Reżyserzy najwyraźniej uznali, że z cierpieniem jej do twarzy. Ale w życiu jest ich zupełnym przeciwieństwem! Ma kochającego męża i dzieci. Nie pozwala sobie na słabości. W nowym filmie „Droga do przebaczenia” stawia życiu czoła.

Przeczytałam scenariusz, odłożyłam go i łzy zaczęły płynąć mi po twarzy. Poszłam do męża i powiedziałam: Właśnie przeczytałam najpiękniejszy scenariusz” – opowiada Jennifer Connelly o swoim najnowszym filmie „Droga do przebaczenia”, który trafił właśnie do naszych kin. Trudno jej się dziwić, że płakała, bo obraz porusza najtrudniejsze tematy.

Jennifer gra w nim Grace, szczęśliwą żonę i matkę, której życie zmienia się w koszmar po stracie syna. Aktorka też jest matką, bardzo wczuła się w rolę. „Grace przeżywa trudne chwile. Podczas kręcenia tej sceny zobaczyłem, że Jennifer naprawdę była Grace – opowiadał reżyser Terry George. – Mam nadzieję, że dla jej własnego dobra następnym filmem, w którym zagra, będzie komedia”.

Nic na to nie wskazuje. Jennifer kojarzona jest przede wszystkim z dramatami. W Hollywood legendą jest także jej skromność. Na planie filmu „Przebudzenie miłości” wyglądała na ciągle zmęczoną. Kiedy reżyser spytał, co się stało, okazało się, że Jennifer nie je posiłków z resztą ekipy. Jest wegetarianką, a dania były mięsne. Kiedy zapytano ją, dlaczego nie poprosiła o zmianę menu, odpowiedziała: „Przecież ci ludzie mają tak dużo pracy”.

Od tego czasu Jennifer Connelly stała się prawdziwą gwiazdą i zdobyła Oscara. Jednak w jej nastawieniu do ludzi nic się nie zmieniło. Nadal jest skromną, inteligentną dziewczyną z Nowego Jorku, którą można spotkać w metrze albo w sklepie za rogiem. „Pozbawioną ego” – mówią przyjaciele. Ale ona po prostu ciągle ma w sobie grzeczną dziewczynkę.

DEBIUT Z DE NIRO. Ma 38 lat. Urodziła się w Nowym Jorku. Jej ojciec pracował w biznesie odzieżowym, a mama handlowała antykami. Jennifer miała 10 lat, kiedy zaczęła pracować jako modelka. Urodę ślicznej brunetki zauważył przyjaciel rodziny i poradził rodzicom, żeby zgłosili się z nią do agencji.

Niedługo potem Jennifer wylądowała w prestiżowej agencji Forda. Przez kilka lat występowała w reklamach, sesjach zdjęciowych, pojawiała się na okładkach pism dla nastolatek. W wieku 14 lat dostała pierwszą małą rolę w filmie. Ale za to jakim – „Dawno temu w Ameryce” z Robertem De Niro. Główną rolę zagrała niedługo później w głośnej baśni fantasy „Labirynt”, tym razem u boku Davida Bowie. Pracowała intensywnie do 20. roku życia. Przerwała dopiero, kiedy poszła na studia.

O swojej wczesnej karierze dziś opowiada bez entuzjazmu. „Jako dziecko nie chciałam zostać aktorką – to mi się po prostu przydarzyło. Musiałam odłożyć to na bok, żeby potem wrócić – ale już na własnych warunkach”. Uważa, że od dziecięcych gwiazd oczekuje się trochę zbyt wiele. Muszą być miłe, grzeczne, punktualne, szybko uczyć się roli. Przedwcześnie dojrzałe. Później, kiedy dorastają, trudno im zaistnieć w normalnym świecie. I choć Jennifer nigdy nie powiedziała tego wprost, z jej wypowiedzi można wyczytać, że żałuje przedwcześnie zakończonego dzieciństwa.

LATA SAMOTNOŚCI. Kryzys przyszedł na studiach. Studiowała filologię angielską na prestiżowych uczelniach – najpierw Yale, potem Stanford. Uczyła się dobrze – w końcu była specjalistką od dyscypliny. Ale nie miała przyjaciół ani chłopaka: „Bardzo chciałam należeć do jakiejś społeczności, ale nie miałam pojęcia, jak to się robi” – wspomina.

Lata studiów spędziła zamknięta od rana do nocy w bibliotece. Ubierała się w zbyt wielkie koszule i ciężkie wojskowe buty. Nigdy nie chodziła na randki. Nie chciała, żeby ktokolwiek postrzegał ją tylko przez pryzmat urody. Z nieśmiałości wyleczył ją dopiero syn. Kaia urodziła, gdy miała 27 lat, a jej kariera tkwiła w martwym punkcie. Z jego ojcem – fotografem Davidem Duganem – rozstała się niemal od razu po urodzeniu dziecka. Ale nigdy nie czuła się pokrzywdzona jako samotna matka.

Dzięki synowi przestała chować się przed ludźmi i znalazła swoje miejsce na ziemi. „W przeciwieństwie do mnie Kai jest bardzo towarzyski – opowiadała. – Zaczęliśmy otaczać się ludźmi. Bez tego nie odważyłabym się zagrać tych wszystkich trudnych ról”.

Dziś, kiedy Jennifer ma na koncie Oscara, a każda jej rola jest wydarzeniem, trudno uwierzyć, że był czas, kiedy chciała rzucić aktorstwo. Po skończeniu studiów i przed urodzeniem dziecka Jennifer dostawała co prawda propozycje ról, ale wszystkie były rozczarowujące. Jeśli była nadal znana, to tylko jako dawna dziecięca gwiazdka. Doszło do tego, że wstydziła się tego, co robi: „Grałam w takich filmach, na które sama bym nie poszła do kina” – tłumaczyła.

Po kilku rolach stało się jasne, jakie obrazy ją interesują: mroczne, pełne dramatu i bólu. Przełomem było „Requiem dla snu”. Zagrała w nim uzależnioną od narkotyków projektantkę mody, która prostytuuje się, żeby zdobyć narkotyki. Wtedy świat na nowo zauważył talent Connelly. Zaczęła dostawać scenariusze na miarę swoich możliwości. Za rolę Alicii Nash, żony szalonego naukowca w „Pięknym umyśle”, dostała w 2001 roku Oscara i Złoty Glob.

Z dnia na dzień trafiła do aktorskiej pierwszej ligi, ale też przylgnęła do niej etykietka aktorki dramatycznej. Co prawda pojawiły się też inne propozycje – zagrała dziennikarkę w „Krwawym diamencie” u boku Leonarda Di Caprio, wystąpiła też w ekranizacji komiksu „Hulk”, jednak to wyjątki. Większość ról, w tym ta ostatnia z „Drogi do przebaczenia”, należy do gatunku „cierpiętnicznych”.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze