JOANNA KORONIEWSKA Potrafię o siebie walczyć

Nie chce być skandalistką. I naprawdę nią nie jest. Wytoczyła proces portalowi internetowemu, który nazwał ją narkomanką. Joanna Koroniewska wie, czego chce: zostać mamą i grać w dobrych filmach. Właśnie wygrała casting do roli w międzynarodowej produkcji...

Wiotka, długonoga, długowłosa. Wydaje się bardzo delikatna. Ale gdy zamaszyście siada przy stoliku i zaczyna rozmowę, okazuje się bardzo zasadnicza, ostra, do upadłego broniąca swego stanowiska. Mówi dużo i szybko, śmieje się, że dlatego nie mogłaby zostać psychologiem. Oto inna, walcząca Joanna, która ma już w sobie niewiele z Małgosi Mostowiak. Kobieta, która wie, czego chce.

GALA: Czemu wybrałaś aktorstwo, a nie zostałaś zakonnicą?

JOANNA KORONIEWSKA: Pragnienie bycia zakonnicą to młodzieńcza fantazja, z której już dawno wyrosłam. Chociaż i tu, i tam trzeba mieć powołanie. Dla mnie aktorstwo jest czymś czystym, niewinnym. W każdym razie idealistycznie podchodzę do tego zawodu. Nie zdawałam do szkoły teatralnej z myślą o pieniądzach czy popularności. Dlatego nie godzę się na pewne, liczne w dzisiejszych czasach, szantaże związane z tą pracą.

GALA: Jakie szantaże?!

JOANNA KORONIEWSKA: Dziennikarki wprost, bez zażenowania stawiają ultimatum: opowiesz o swoim związku, my napiszemy o nowej sztuce, w której grasz. Przeraża mnie to, że artysta musi sprzedać swoją prywatność, żeby zafunkcjonować zawodowo. Dlatego rzadko idę na kompromis i niechętnie udzielam wywiadów. To jest deprecjonowanie wartości, jaką powinien mieć ten zawód.

GALA: O jakiej wartości mówisz? Miałabyś prawo tak mówić, gdybyś była offową artystką, a ty grasz w serialu, tańczysz z gwiazdami. Nie sądzisz, że obrażanie się na show-biznes z wyżyn sztuki wyższej to w twoim wypadku hipokryzja?

JOANNA KORONIEWSKA: Hipokryzją jest także krytykowanie seriali i szufladkowanie z tego powodu aktorów. Zaczęłam grać w serialu, gdy jeszcze byłam w szkole, i absolutnie nie żałuję tej decyzji. Jaki miałam wtedy wybór? Ile świetnych, ambitnych filmów powstało w Polsce w ciągu ostatnich ośmiu lat? Miałam grać ciekawe role kobiece? Mogę policzyć na palcach jednej ręki te naprawdę interesujące. Rzeczywiście media są w stylu zachodnim, ale rynek filmowy nadal jest marniutki. Gdybym odrzucała propozycje serialowe i czekała na poważną rolę, może tak jak niektóre moje koleżanki ze studiów nigdy bym się na nią nie doczekała. A tak w serialu mogłam szlifować warsztat, poznawać świetnych aktorów. I grać. Znam kilka osób, które gardziły serialami. Nie pracowały zawodowo przez 3–4 lata. I załamały się. W tym kraju nie można mieć pretensji do aktora, że wszedł w komercję. Bo on po prostu nie ma wyboru.

GALA: Dlaczego nie rzucisz serialu?

JOANNA KORONIEWSKA: Szczerze? Już tak bardzo jestem utożsamiana z postacią, z którą gram, że to nie miałoby znaczenia, czy rzuciłam serial, czy nie. Moja decyzja o odejściu nic by nie zmieniła, bo dla większości jestem Małgosią Mostowiak. Wciąż nie ma nowej roli zawodowej, która wymagałaby tego, bym odeszła z serialu. Oczywiście zaszufladkowanie serialowe jest straszne. W podtekście jest oczywiście takie myślenie: aktorka serialowa – zła aktorka. Zdarza się, że po spektaklach przychodzą reżyserzy za kulisy i gratulują, że umiem grać. To przerażające, zwłaszcza że serial to tylko jedna z moich ról.

GALA: Mówisz, że aktorstwo to misja. Gdzie jest ta misja w twoim aktorstwie?

JOANNA KORONIEWSKA: Kiedy pracuję w Teatrze Polskiego Radia i gram np. z Danutą Szaflarską czy Wojciechem Pszoniakiem, to czuję, że to jest misja. Nie robi się tego dla pieniędzy, a jest to miejsce spotkań wielkich aktorów, których bardzo cenię i od których chcę się uczyć. Teatr Polskiego Radia to miejsce nieskażone, niesamowite. Kiedy pracuję przy filmach niezależnych, powracam do czasów studiów i znowu odzyskuję świeżość i inne priorytety. Tak samo jest z pracą w teatrze. Serial nie ma może wielkiej artystycznej misji, ale chce być blisko życia. Popularność serialu pozwala jego autorom przemycić widzom wiele wartościowych treści i pozytywnie wpływać na postawy społeczne. „M jak Miłość”, czy to się komuś podoba, czy nie, jest fenomenem: 10 milionów widzów przez tyle lat, nadal największa oglądalność. To nie przypadek. Wobec tego, także jako zjawiska socjologicznego, nie można przejść obojętnie.

GALA: Czemu wzięłaś udział w „Tańcu z gwiazdami”?

JOANNA KORONIEWSKA: Bo chciałam ludziom pokazać, że jestem inna niż postać, jaką gram w serialu. I pokazałam. Widzowie może pomyśleli: „O kurczę, jest inna niż Małgosia Mostowiak!”. To może ona jednak potrafi grać?

GALA: Niby wiesz, czego chcesz, ale jest w tobie dużo niepewności.

JOANNA KORONIEWSKA: Oczywiście! Bo ja cały czas nie jestem spełniona. Bo to początek mojej drogi zawodowej. Bo chcę jeszcze dużo osiągnąć. Mam zamiar być w zawodzie jeszcze wiele lat.

GALA: Masz etykietkę niepoważnej aktorki serialowej. Jesteś ofiarą krytyki?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze