JOANNA SENYSZYN Grzechów nie żałuję

„Wyróżnij się albo zgiń” – to jej dewiza. Kolorowy ptak polskiej lewicy. Najszczęśliwsza wtedy, gdy walczy. I o siebie, i o innych. Przed nią nowy etap życia. Jako eurodeputowana wyjeżdża do Brukseli. „Niczego w życiu się nie boję. Strach jest złym doradcą” – mówi Joanna Senyszyn i pakuje walizki.

GALA: Proszę wybaczyć, ale pani tak cicho mówi. Miałem zupełnie inne wyobrażenie pani głosu...

JOANNA SENYSZYN: Czyżby uważał pan, że wciąż skrzeczę?

GALA: Szczerze mówiąc, tak. Mnie nawet znajomi pytali przed wywiadem, jak ja to wytrzymam...

JOANNA SENYSZYN: Na temat mojego głosu krążą mity. Większość – zamiast wierzyć własnym uszom – ulega nieaktualnym opiniom. Wystarczyłoby posłuchać, jak mówię, żeby nie powtarzać głupstw. Już od paru lat głos mam zupełnie miły, choć oczywiście charakterystyczny. To efekt ćwiczeń, o których wielokrotnie mówiłam.

GALA: Komu przeszkadzał pani głos, ze postanowiła go pani zmienić?

JOANNA SENYSZYN: Przez wiele lat nikomu, a przynajmniej nikt mi o tym nie mówił. Bliscy byli przyzwyczajeni, a studenci wykładowcom uwagi nie zwracają. Wszystko diametralnie się zmieniło, kiedy zostałam politykiem…

GALA: Zaczęło się w Sejmie?

JOANNA SENYSZYN: Moje pierwsze wystąpienie z trybuny bardzo posłów poruszyło. Już po słowach: „Panie Marszałku, Wysoki Sejmie” usłyszałam śmiech czy raczej rechot.

GALA: Zrobiło się pani przykro?

JOANNA SENYSZYN: Byłam zdziwiona, że brzmienie głosu budzi znacznie większe emocje niż treść wystąpienia. Wiedziałam, że mam niebanalny głos, ale nie uważałam tego za wadę.

GALA: Dlaczego więc postanowiła go pani zmienić?

JOANNA SENYSZYN: Po moim wystąpieniu na forum Kobiet Lewicy jedna z koleżanek powiedziała: ,,Masz taki okropny głos, że nie można się skupić na tym, co mówisz. Zrób z tym coś”. Ponieważ była to życzliwa uwaga, wzięłam ją sobie do serca. A że Polka potrafi …

GALA: I co pani zrobiła?

JOANNA SENYSZYN: Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. Powtórki czynią mistrza..

GALA: Dużo ludzi zauważyło zmianę?

JOANNA SENYSZYN: Sądząc po opiniach pana znajomych – zbyt mało.

GALA: Skrzeczący głos to niejedyna kontrowersyjna cecha, z jaką się pani kojarzy. Dochodzą jeszcze duże dekolty i czerwone włosy

JOANNA SENYSZYN: To był epizod. Zgodny z amerykańską receptą: „Wyróżnij się albo zgiń”. Nie chciałam ginąć w tłumie posłów.

GALA: Słyszałem, że w czasach, kiedy była pani dziekanem, ubierała się pani wyzywająco.

JOANNA SENYSZYN: Bez przesady. Nosiłam mini, ale taka była moda.

GALA: Nawet wtedy, kiedy była pani o 30 kilogramów tęższa?

JOANNA SENYSZYN: Nogi mam zgrabne, a czymś trzeba było odciągnąć uwagę od nadmiernej tuszy. Rzeczywiście, przez kilka lat miałam nadwagę. Roztyłam się na początku lat 90. po śmierci mamy, bo na stres reaguję apetytem i sennością. Postanowiłam schudnąć, kiedy się okazało, że w rozmiarze 46–48 nie ma atrakcyjnych ubrań. Po trzech latach ograniczeń wróciłam do rozmiaru 38. Chętnie kiedyś opowiem, jak to się robi.

GALA: A mąż jaką panią woli?

JOANNA SENYSZYN: Taką, jaka jestem. Tusza nie ma nic do rzeczy. Zresztą mężczyźni lubią kobiety przy kości.

GALA: A jednak się pani odchudziła.

JOANNA SENYSZYN: Zrobiłam to wyłącznie dla siebie. Byłam dziekanem już drugą kadencję i część kolegów, studentów oraz ich rodziców przeżyła szok.

GALA: Nie dziwię się. Kogoś pani strój denerwował?

JOANNA SENYSZYN: Pewnie tak, ale dziekanowi, do którego wszyscy mają interes, nie zwraca się uwagi. Dużo zabawnych sytuacji było zwłaszcza w czasie wakacji, w upały. Kandydaci na studia mieli inne wyobrażenie o profesorze i dziekanie. Uważali, że Senyszyn to starszy, szacowny pan, a nie pani 40+ w mini i na obcasach. Pamiętam zapłakaną maturzystkę, której zabrakło kilku punktów do tego, by została przyjęta na studia. Chciała zostać wolnym słuchaczem i denerwowała się, czy zostanie zakwalifikowana. Od ręki przy niej napisałam na podaniu „zgoda”, a ona dalej płacze. Więc powiedziałam: „Jest pani przyjęta”, a na to ojciec, który stał obok: ,,Co się ta młoda wtrąca, kto to jest?”. To było o mnie.

GALA: To nieźle musiała pani być ubrana tego dnia.

JOANNA SENYSZYN: Nawet bardzo dobrze.

GALA: Mieszkała pani w domu poselskim przez osiem lat, a w Gdyni, gdzie żyje i pracuje pani mąż, bywała pani kilka razy w miesiącu. Jakie jest pani małżeństwo?

JOANNA SENYSZYN: Marynarskie. Z tą różnicą, że to ja wypływałam do Warszawy, a mój mąż, niczym Penelopa, czekał na mnie w Gdyni.

GALA: A teraz, kiedy ten port jest w Brukseli, jak będzie między wami?

JOANNA SENYSZYN: Tak samo. Tyle że w domu będę jeszcze rzadziej. Do europarlamentu zostałam wybrana z okręgu Kraków – Kielce. Będę musiała dzielić czas w Polsce między morze i góry. Wspólnie podjęliśmy decyzję o kandydowaniu. Znaliśmy konsekwencje. Do nieobecności można się tak samo przyzwyczaić jak do obecności. Marynarskie małżeństwa są nawet trwalsze. Nie ma czasu się sobą nawzajem znudzić, a powroty są świętem.

GALA: Gdzie poznała pani Bolesława?

JOANNA SENYSZYN: Na imieninach kolegi, który się do mnie zalecał.

GALA: Zakochaliście się w sobie od pierwszego wejrzenia?

JOANNA SENYSZYN: To było trzydzieści cztery lata temu. Na pewno wpadliśmy sobie w oko. Dziś mówi się na to „chemia”.

GALA: Bolo – tak podobno zwraca się pani do męża.

JOANNA SENYSZYN: To ładne zdrobnienie. Kiedy palił, a rzucił to dwadzieścia parę lat temu, koledzy mówili: „Bolo, daj marlboro”.

GALA: Zabierze pani Bola do Brukseli?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze