JOANNA SZCZEPKOWSKA Nie jestem niewolnicą

„Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się komunizm” – zakomunikowała telewidzom młoda aktorka o blond lokach. I choć powiedziała rzecz oczywistą, stała się symbolem przemian. Od tamtej chwili minęły dwie dekady. Czym teraz Joanna Szczepkowska zaskoczyłaby widzów? ,,Dzisiaj wszystko wolno powiedzieć. Palikota nie przebiję”– mówi.

GALA: Pani najnowsza książka „4 czerwca” dedykowana jest ofiarom kapitalizmu...

JOANNA SZCZEPKOWSKA: Ale nie tylko im. Również dzieciom komunizmu.

GALA: Zacznijmy jednak od tych ofiar.

JOANNA SZCZEPKOWSKA: Oczywiście, że są ofiary kapitalizmu, bo ten system nie jest rajem. Każdy ustrój niesie takie czy inne ludzkie dramaty, to naturalne. W książce piszę o tym przewrotnie. Bo to, że myśmy skończyli ustrój totalitarny, jest czymś fantastycznym, natomiast niewątpliwie zaczęliśmy należeć do świata – z całą jego brutalnością.

GALA: Czuje się pani ofiarą czy zwyciężczynią?

JOANNA SZCZEPKOWSKA: Ani jedną, ani drugą. Czuję osobą cały czas poszukującą, która znalazła się w środku życia. W świecie dla siebie bardzo trudnym, fascynującym, który stawia wyzwania. I nigdy nie chciałabym wrócić do tamtego, który wyzwań nie stawiał. Chociaż teraz częściej mam kłody pod nogami.

GALA: Jakie?

JOANNA SZCZEPKOWSKA: Jestem osobą twórczą, ale za to kompletnie pozbawioną talentów organizacyjnych czy umiejętności autopromocji. A dzisiaj te talenty są najistotniejsze. Mogę coś stworzyć – napisać, zagrać, ewentualnie narysować – ale żeby to zaistniało, muszę mieć ludzi, którzy to docenią. Potrafi ę coś komuś załatwić, jestem wtedy nieprawdopodobnie przebojowa, ale kiedy rozmawiam w swojej sprawie, umiem najwyżej powiedzieć: ,,Wie pan, ale to jest chyba słabe”.

GALA: Jak rozpoznać w tłumie dziecko komunizmu?

JOANNA SZCZEPKOWSKA: Każdy, kto się urodził w tym systemie, jest nim obciążony.

GALA: Ja, rocznik 1979, również?

JOANNA SZCZEPKOWSKA: Czyli miał pan 10 lat, kiedy system upadał... Myślę, że też jest pan jego dzieckiem, choć jeszcze nie zdążyłam dokładnie się panu przyjrzeć.

GALA: Po czym mogę poznać, że jestem dzieckiem komunizmu?

JOANNA SZCZEPKOWSKA: Choćby po tym, z czym kojarzy się panu sklep. Może pan nawet nie wie, że kiedy wchodzi pan do sklepu, używa lekko przepraszającego tonu. Dlaczego? Bo ma pan głębiej zakodowane, że osoba za ladą ma władzę, bo ma towar. Ja się łapię na tym, że mówię w sklepie: ,,Przepraszam, czy jest dżem?”.

GALA: W komunie miałem 10 lat i nie rozumiałem, że coś jest nie tak.

JOANNA SZCZEPKOWSKA: I o tym napisałam tę książkę. Ja też przecież nie rozumiałam. Tylko to ciągle było w powietrzu, w tonie głosu dorosłych, zwłaszcza w dużych miastach. I nie chodzi o to, że pan był dzieckiem. Jeżeli ograniczymy nasze życie np. do klatki – ładnej, przyjemnej klatki – również możemy sobie powiedzieć, że jest miło, bo właściwie nic tu nam nie grozi. Dostajemy jeść o określonych porach itd. W klatce jest ograniczony wybór. Przeżywamy w niej małe klęski, małe szczęścia. Takie małe życie, które nie niesie wielkich wyzwań, wielkiego ryzyka. Oczywiście można je uznać za szczęśliwsze. Tylko że to nie jest człowieczeństwo, jeśli ten wybór nie wynika z nas, ale z planu władzy wobec nas.

GALA: Tę książkę można by również zadedykować ofiarom przemian.

JOANNA SZCZEPKOWSKA: W jakimś sensie do ofiar kapitalizmu zaliczają się również ci ludzie, którzy nie dali rady temu przejściu. Choćby mentalnie. Ale ja uważam, że to pokolenie zmiany – tak to nazwijmy – naprawdę bohatersko przeszło od jednego ustroju do drugiego. Mogliśmy mieć o wiele więcej ludzi, których życie jest teraz ułomne. Moje pokolenie na przykład weszło w nowy czas niezwykle heroicznie.

GALA: A pani?

JOANNA SZCZEPKOWSKA: Ja się ciągle uczę. Jestem osobą francuskojęzyczną. W pewnej chwili zdałam sobie sprawę, że bez dobrze opanowanego języka angielskiego nie będę należała do świata, który przy otwartych granicach zaczyna ze sobą rozmawiać. No i musiałam się za to wziąć.

GALA: I zaczęła się pani uczyć?

JOANNA SZCZEPKOWSKA: Bardzo pilnie. W zasadzie teraz głównie uczę się angielskiego. Dzisiaj niewiele jest miejsc, gdzie mówi się po francusku. Ale wtedy, kiedy się uczyłam francuskiego, na świecie był to język ludzi kulturalnych. Osoby na pewnym poziomie musiały go znać. Ponieważ moi rodzice stwierdzili, że powinnam być również na pewnym poziomie, wpakowali mnie – przepraszam Francuzów za to stwierdzenie – w jego naukę.

GALA: Ten heroizm pomógł pani oswoić również komputer?

JOANNA SZCZEPKOWSKA: Na pewno. Jako osoba zupełnie niesprawna technicznie – nie potrafię uruchomić suszarki – musiałam nauczyć się korzystać z komputera, z internetu.

GALA: ,,Marysia to dziecko urodzone w czasie Solidarności. Hania urodzi się w stanie wojennym. Czy to wpłynie na ich charaktery?” – zastanawiała się pani przed laty. Wpłynęło?

JOANNA SZCZEPKOWSKA: Moje córki są skrajnie różnymi osobami. I innymi niż ja. Na ile atmosfera, w jakiej one wtedy żyły, wpłynęła na ich usposobienie, nie umiem powiedzieć. Natomiast z całą pewnością starsza córka Marysia pierwsze lata swojego życia, te dwa i pół roku, spędziła w klimacie euforii i podekscytowania ,,na tak”. Natomiast młodsza Hania urodziła się w stanie wojennym, czyli w atmosferze konspirowania. Ona na przykład przywykła do tego, że mówi się cicho, a w domu są dziwne pisma schowane w tapczanie. Dla niej to było naturalne.

GALA: Czytały „4 czerwca”?

JOANNA SZCZEPKOWSKA: Jeszcze nie. Ja nie obciążam córek swoimi zawodowymi sprawami. Jak będą chciały, to przeczytają.

Polecamy
Komentarze