JOANNA TRZEPIECIŃSKA Daję sobie czas na przemyślenia

JOANNA TRZEPIECIŃSKA Daję sobie czas na przemyślenia Zdjęcia: Krzysztof Opaliński/Photogram

Ma na koncie kilkadziesiąt ról, ale los tak chciał, że tę najtrudniejszą przyszło jej zagrać w życiu prywatnym. Po piętnastu latach wspólnego życia rozwiodła się z mężem, znanym pisarzem i publicystą Januszem Andermanem. Tropiona wiele miesięcy przez paparazzich pierwszy raz przerywa milczenie i tylko „Gali” Joanna Trzepiecińska mówi, dlaczego zdecydowała się na ten bolesny dla niej i jej synów krok.

GALA: Usłyszała pani ostatnio jakiś komplement?

JOANNA TRZEPIECIŃSKA: Ostatnio więcej ich słyszę niż przedostatnio. Co ciekawe, zarówno od mężczyzn, jak i od kobiet. Widać z wiekiem zyskuję. Ale zawsze miałam kłopot z przyjmowaniem komplementów.

GALA: Drażniło to panią?

JOANNA TRZEPIECIŃSKA: Deprymowało. Teraz komplementy znoszę dzielniej. Chyba z wiekiem bardziej siebie lubię. Śmieję się, że jestem cennym egzemplarzem. I choć futerał z czasem ulega zniszczeniu, to w środku przecież stradivarius.

GALA: Takie myślenie o sobie przychodzi z czasem?

JOANNA TRZEPIECIŃSKA: Czas pracuje na naszą korzyść. Przez lata poznajemy siebie w różnych sytuacjach. Nabieramy pewności, co jest dla nas ważne, co mniej. O co warto walczyć, a czego się wyrzec, co lubimy, a czego na pewno nie.

GALA: A pani czego na pewno nie lubi?

JOANNA TRZEPIECIŃSKA: Kiedy na siłę chce mi się wmówić, że podoba mi się coś, co – wiem to na pewno – mi się nie podoba.

GALA: Dlaczego kobiety pozwalają sobie wmawiać różne rzeczy?

JOANNA TRZEPIECIŃSKA: To nie jest problem wyłącznie kobiet. Życie w małżeństwie jest dobrowolną umową dwojga zupełnie różnych ludzi. To, na jakie kompromisy się decydujemy, zależy od nas. Myślę, że w dużym stopniu ciąży na nas wzorzec wyniesiony z domu. Ja miałam zakodowaną taką rolę kobiety, jaką spełniała moja matka wobec mojego ojca. Na dom pracował ojciec, był inżynierem, mama zajmowała się domem i rodziną. Robiła to na bardzo wysokim poziomie: zawsze byłyśmy z siostrą schludne, z kokardami, koronkowymi kołnierzami, lekcje odrobione, maniery wyuczone, mąż był wyprasowany, w domu było ładnie i jakoś tak harmonijnie. Wiadomo było, co należy do spraw kobiety, co do mężczyzny. Był bardzo konkretny podział obowiązków na męskie i żeńskie. Moja mama nie znała się na wielu rzeczach, na których ja się znam.

GALA: Na przykład?

JOANNA TRZEPIECIŃSKA: Ja się znam na wszystkim. Życie postawiło przede mną dodatkowe wyzwania: np. kupowanie domu, samochodu, budowanie, remontowanie, naprawianie, ubezpieczanie... Cała ta techniczno- organizacyjna strona życia w domu moich rodziców należała wyłącznie do ojca. W moim – do mnie.

GALA: Czy swoje życie zbudowała pani właśnie na kontrze do tego wzorca?

JOANNA TRZEPIECIŃSKA: Starałam się uzupełnić talenty odziedziczone po mamie o zdolności, w które wyposażyły mnie geny ojca. To było dość wyczerpujące zadanie. Tym bardziej że zawód, który sobie wybrałam, nie sposób wykonywać od godziny 8 do 16.

GALA: Myślała pani o tym, że rozwód może przynieść kobiecie ulgę?

JOANNA TRZEPIECIŃSKA: (milczenie) To był jeden z najtrudniejszych momentów w moim życiu. Kiedy stawia nas ono w ekstremalnej sytuacji, staramy się zachować godnie. A to jest bardzo trudne. Bo jak się w górach odpada od ściany, to się czuje strach, wrzeszczy, przeklina... i za wszelką cenę walczy o przetrwanie. W tym locie w dół nikt nie wymaga od nas ,,ą” i ,,ę”. Rozwód jest bolesnym doświadczeniem, bo istnieje ogromny rozdźwięk pomiędzy emocjami, które nami szarpią, a zasadami i formami, których chcemy przestrzegać.

GALA: Taką trudną decyzję podejmuje się nagle?

JOANNA TRZEPIECIŃSKA: Proszę nie żartować! Tylko w prasie brukowej życie biegnie w tempie bankietowym – od sensacji do sensacji. To, że „jakaś pani zdradziła pana czy też pan zdradził panią”, jest zwykle skutkiem, a nie przyczyną. Do rozstania, po tylu latach spędzonych wspólnie, nie dochodzi pod wpływem impulsu. Byłoby to zbyt prymitywne.

GALA: Czy zawsze jest taki moment, kiedy chce się ratować małżeństwo?

JOANNA TRZEPIECIŃSKA: Do tego potrzebna jest praca obojga partnerów, która wymaga krytycznego spojrzenia na siebie. Nie każdego na to stać. Ale nadużyciem byłoby mówienie tutaj o ojcu moich dzieci. Mogę mówić tylko o sobie.

GALA: Porozmawiajmy zatem o pani.

JOANNA TRZEPIECIŃSKA: Miałam to szczęście – tak o tym myślę – że przeżyłam z mężem piętnaście lat. Wbrew temu, co usiłuje mi wmówić prasa kolorowa, był to mój jedyny mąż. Wyszłam za niego z wielkiej miłości, miałam poczucie, że byłam kochana. Przeżyłam wiele pasjonujących lat ze świadomością, że mam obok siebie niezwykle interesującego człowieka. Jego przewaga doświadczenia, lat, intelektu była inspirująca. Nigdy się z nim nie nudziłam. Uwielbiałam nasze wieczorne rozmowy. Teraz mi ich brak. Ale może jeszcze dojdziemy do tego, że znowu będziemy umieli ze sobą rozmawiać, np. przez telefon? Myślę, że byliśmy bardzo fajną parą...

GALA: Aż do momentu?

JOANNA TRZEPIECIŃSKA: Założenie rodziny było najmniej udanym etapem wspólnego życia. Dopóki byliśmy tylko we dwójkę, to była nasza sprawa, jak żyjemy, jak się bawimy, na co się godzimy. W momencie kiedy pojawia się na świecie dwóch małych chłopców, nasze życie – czy tego chcemy, czy nie – staje się życiem rodziców, którzy od rana do wieczora swoim zachowaniem dają tym dzieciom przykład. I albo im fundujemy uśmiech, zainteresowanie, ciepło, czyli piękne dzieciństwo, albo im fundujemy trudne dzieciństwo. Ja uznałam, że chcę dać moim dzieciom piękne dzieciństwo. I to jest cała tajemnica naszego rozstania. Innej tajemnicy tu nie ma.

GALA: Mężczyźni zarzucają nam, że dzieci są dla nas ważniejsze od nich?

Polecamy
Komentarze