JOHNNY DEPP Jest tylko jeden taki facet...

JOHNNY DEPP Jest tylko jeden taki facet... Zdjęcie: ons.pl

Chwilę po tym, jak został najlepiej zarabiającym aktorem w historii kina, zadzwonił do ukochanej Vanessy. Nie pochwalił się kontraktem, tylko spokojnie zapytał, jak się czują dzieci: Lily Rose i Jack. O 60 mln dolarów zaliczki wspomniał mimochodem pod koniec rozmowy. Takie są priorytety w życiu Johnny’ego.

Tracey Jacobs, która od 10 lat jest agentką aktora, uwijała się jak w ukropie. To był najważniejszy kontrakt w życiu Johnny’ego Deppa. Jej także. Pracowała przecież na swoją 10-procentową prowizję, czyli, bagatela, prawie na sześć milionów dolarów! Przez kilka tygodni wykonała ponad tysiąc telefonów. Wszystkie w jedno miejsce – do wytwórni Disneya. W końcu się udało. Dzięki twardym negocjacjom agentki Johnny został najlepiej zarabiającym aktorem na świecie. Za rolę legendarnego już Jacka Sparrowa w czwartej części „Piratów z Karaibów” otrzymał prawie 60 milionów dolarów. A jest to tylko tzw. kwota up-front, która trafiła na jego konto zaraz po podpisaniu kontraktu. O ponad sześć milionów pobił dotychczasowego rekordzistę – Toma Hanksa. On za ekranizację powieści Dana Browna „Anioły i demony” zainkasował „tylko” 53 miliony 650 tysięcy dolarów. Resztę, czyli procent z wpływów (na razie ta część umowy owiana jest tajemnicą), Johnny będzie otrzymywał, kiedy film trafi do kin. „Jest tylko jeden Johnny Depp. A twórcy »Piratów…« nie mogliby zrobić kolejnej części bez Jacka Sparrowa” – mówił anonimowo jeden z negocjatorów ze strony wytwórni. „Pierwsze trzy części zarobiły na całym świecie ogółem 2,7 miliarda dolarów. Czas oddać trochę pieniędzy tym, którzy zapracowali na ten sukces. Depp mógłby zażądać i sto milionów dolarów. To też nie byłoby za wiele” – pisali fani na popularnym forum filmowym imdb.com. Głos w tej dyskusji zabrali nawet socjologowie: „To absolutny fenomen, gwiazda, która budzi tak wiele pozytywnych emocji. Nawet kiedy Johnny nie był grzecznym chłopcem, wszyscy go uwielbiali”.

ŻYCIE W MROKU

„Prawdziwy rock’n’roll, impreza trwała non stop, nie interesowało mnie nic poza zabawą. Praktycznie nie trzeźwiałem. Brałem też narkotyki. Wszystkie” – wspominał Depp podczas telewizyjnej „spowiedzi” w 2001 roku. „Już jako dzieciak byłem dość krnąbrny. Miałem na koncie kilka włamań, zdarzały się też akty wandalizmu. Kiedy zacząłem zarabiać dobre pieniądze, poczułem się jak ktoś wyjęty spod prawa. Wystarczyło wyłożyć na stół odpowiednią kwotę i po sprawie”. Na szczęście kolejne ekscesy nie przeszkadzały mu w rozwijaniu kariery. Wręcz przeciwnie. Załamania nerwowe, stany upojenia narkotykowo-alkoholowego pozwalały mu spełniać się w kolejnych abstrakcyjnych, groteskowych i mrocznych rolach. Z uroczego chłopaka, który po sukcesie serialu „21 Jump Street” otrzymywał od fanek 10 tysięcy listów tygodniowo, zamieniał się w koszmarnego Edwarda Nożycorękiego czy transwestytę Eda Wooda. „Taka właśnie była moja wizja artystycznego spełnienia – mówił. – Uwielbiałem burzyć ustalony porządek rzeczy i szokować”. Jego życie prywatne wyglądało podobnie. W 1998 roku spotykał się jeszcze z Kate Moss. Ten związek trwał cztery lata. Jednak wspólni znajomi twierdzili, że gdyby para mieszkała w jednym mieście, Kate i Johnny rozstaliby się dużo wcześniej. „Ich uczucia podsycała tęsknota. A czas, w którym się nie widywali, pozwalał im zapomnieć o karczemnych awanturach, jakie sobie urządzali”. Ostatnia kłótnia miała miejsce w luksusowym apartamencie hotelu Ritz-Carlton w Nowym Jorku. „Doszło do bójki między mężczyzną i kobietą. Oboje są podrapani i posiniaczeni. Zniszczeniu uległ pokój, który zajmowali” – lakonicznie informowała policja. Reporterzy dotarli jednak do kilku świadków. „Wrzeszczeli na siebie. Słychać było tłuczone szkło, przewracające się meble” – mówiła sąsiadka Johnny’ego. Jednak te najbardziej spektakularne ekscesy miały miejsce później – w komisariacie. Aktor musiał ponoć trzy razy w ciągu paru godzin zmieniać celę. W każdej był napastowany przez... policjantki.

SŁONECZNY PORANEK

„Nigdy nie mieliście złego dnia?” – pytał dziennikarzy kilka dni po incydencie. „Jedni faceci grają w golfa, inni demolują pokoje hotelowe” – tłumaczył w swoim stylu. Na szczęście niedługo później Johnny zmienił klimat. Wyjechał do Francji na plan filmu „Dziewiąte wrota” reżyserowanego przez Romana Polańskiego. Kiedy meldował się w paryskim hotelu, natknął się na starą znajomą Vanessę Paradis. I wtedy stało się coś, co oboje wspominają do dziś. „Spojrzeliśmy na siebie i chyba już wiedzieliśmy, że będziemy tak patrzeć na siebie do końca życia” – mówiła francuska piosenkarka. Poznali się kilka lat wcześniej, ale była to tylko bankietowa znajomość. „Wymienialiśmy zdawkowe pozdrowienia albo gratulowaliśmy kolejnych sukcesów. To wszystko”. Jednak po tym spotkaniu w hotelu zrozumieli, że muszą być razem. Johnny porównał ich związek do pięknego, słonecznego poranka po burzowej i mrocznej nocy. „Przy Vanessie odzyskałem spokój. Przegnałem demony. Dzięki niej mogłem przestać faszerować się dragami i wódką, żeby zasnąć. Narodziłem się na nowo”. Również w jego życiu zawodowym dużo się zmieniło. Johnny zatrudnił nową agentkę Tracey Jacobs i bardziej świadomie zaczął kreować swój medialny wizerunek. Inaczej też zaczął poruszać się po swojej ścieżce kariery. Ale przede wszystkim dorósł.

NA PROSTEJ

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze