JOLANTA KWAŚNIEWSKA Panom już dziękujemy

JOLANTA KWAŚNIEWSKA Panom już dziękujemy Zdjęcia: Nawrocki/Forum, Piotr Fotek/Reporter, Kapif, Maciek Zienkiewicz/Agencja Gazeta, Krzysztof Jarosz/Forum, Agencja Fenomen

Spełniona, szczęśliwa kobieta. Mówi, że mąż jest jej świetnym kumplem. Marzy o zostaniu babcią. Dementuje plotki o ślubie Oli w tym roku. ,,Listy gości też nie ma, ani menu, ani wynajętego pałacyku”. Na Kongresie Kobiet Jolanta Kwaśniewska będzie mówiła: „Panowie już pokazali przez 20 lat, na co ich stać. Pozwólcie teraz wykazać się nam”.

GALA: O której pani dziś wstała?

JOLANTA KWAŚNIEWSKA: Już o 6.30 byłam na spacerze z naszym czteromiesięcznym Kleksiem, pięknym staroniemieckim wilkiem. W styczniu odeszła jedna z naszych sióstr wilczyc – Ciri. Druga, Falka, która ma wadę serca, bardzo to przeżywa. Doradzono nam wzięcie małego pieska. Lubię te nasze spacery. Wychodzę nieumalowana, to taki mój oddech przed bardzo wypełnionym dniem. Codziennie ćwiczę, przyjeżdżam do fundacji, robię zakupy, gotuję, mam wiele spotkań. Nie sądziłam, że będę tak zajęta po prezydenturze.

GALA: Status pierwszej damy był szczególny. trudno jest być „byłą”?

JOLANTA KWAŚNIEWSKA: Zależy kiedy i gdzie. Na świecie nic się nie zmieniło. Dostaję wiele zaproszeń na konferencje, kongresy, działam w kilku światowych ruchach. Na lotniskach jestem odbierana przez kogoś z protokołu dyplomatycznego, czeka na mnie samochód, zawsze ktoś się mną opiekuje. Jeśli są to duże spotkania, jak ostatnie w Bahrajnie, to jeszcze czekają na mnie motocykliści.

GALA: A w Polsce?

JOLANTA KWAŚNIEWSKA: Długo by o tym mówić! W Polsce w tej roli formalnie nie funkcjonuję. Przez dziesięć lat byliśmy z mężem parą prezydencką. Teraz nie jestem zapraszana na żadne wydarzenia związane z 20-leciem przemian w Polsce. Natomiast zaproszono mnie do Stanów jako honorowego gościa na 20-lecie obalenia muru berlińskiego. Po opuszczeniu przez nas Pałacu Prezydenckiego pozbawiono mnie paszportu dyplomatycznego. Z mężem mogłam przechodzić przez salonik VIP, natomiast kiedy podróżowałam sama, byłam kontrolowana. W obecności ludzi ściągałam buty, żakiet, przeszukiwano mi torebkę. Widziałam, jakie to było dla wszystkich żenujące. Z mężem byłam byłą prezydentową, a bez – panią Kwaśniewską. Dziwne. Kiedyś leciałam na Ukrainę tym samym samolotem co pan Zanussi. Był zdziwiony, że nie widział mnie w saloniku VIP. W Kijowie już było normalnie. Dwa światy – w Polsce i za granicą.

GALA:To się zmieniło?

JOLANTA KWAŚNIEWSKA: Pan minister Sikorski był zaskoczony, że taka sytuacja miała miejsce. Przywrócił mi paszport dyplomatyczny. Zawsze mówię: najważniejsze, by nie niszczyć autorytetów. Ciągłość państwa jest rzeczą szalenie ważną. W Stanach Zjednoczonych na różnych spotkaniach widzę obok siebie prezydentów Busha seniora, Cartera, Clintona. A u nas?

GALA: Boli to panią?

JOLANTA KWAŚNIEWSKA: Bardzo to smutne. Po 2005 roku była próba zdeprecjonowania wszystkiego, co robiłam, kim byłam. Wobec mnie i fundacji stosowano czarny PR. Najbardziej bolało mnie, że usiłowano wmówić ludziom, że w moich działaniach mogło być coś nieuczciwego. A uczciwość zawsze była i będzie moim sztandarem. Oddanie sprawy fundacji do prokuratury w Katowicach, absolutnie niezrozumiałe przesłuchanie mnie przez komisję do spraw Orlenu. Cieszę się, że schorowana, obolała, przeszłam przez to wszystko z podniesioną głową. To było najbardziej traumatyczne przeżycie w moim życiu.

GALA: Sama jeździ pani samochodem, chodzi bez ochrony. Z jakimi reakcjami ludzi spotyka się pani na co dzień?

JOLANTA KWAŚNIEWSKA: Teraz, przed Kongresem Kobiet, dużo jeżdżę po całej Polsce. Gdziekolwiek jestem – na spotkaniach czy na ulicy, w sklepach czy na lotniskach – ludzie podchodzą, proszą o autograf, chcą zamienić kilka słów. Z ogromnym szacunkiem mówią o dziesięciu latach prezydentury męża. Doskonale pamiętają moje akcje prozdrowotne, to, że zmieniliśmy rzeczywistość chorych dzieci dzięki motylkowym szpitalom.

GALA: Nadal dostaje pani setki listów?

JOLANTA KWAŚNIEWSKA: Nic się nie zmieniło. Ktoś pięknie powiedział, że przez te dziesięć lat prezydentury stałam się instytucją zaufania publicznego. Dla mnie to najlepszy dowód, że tych pięciu minut w moim życiu nie przespałam. Ludzie zwracają się do mnie z bardzo dramatycznymi problemami. Ostatnio czytam list: „Tylko pani może mi pomóc. Zastosowaliśmy metodę in vitro. Chcemy mieć dwójkę dzieci, a mamy zapłodnione trzy jajeczka. Czy mogę jedno usunąć?”.

GALA: Wiele osób pytało mnie, czy pani fundacja jeszcze działa. Nie ma jej w mediach, a jak czegoś nie ma w mediach, to nie istnieje.

JOLANTA KWAŚNIEWSKA: To, niestety, prawda. Przez dwa lata telewizja, zwłaszcza publiczna, udawała, że nas nie ma: „Kto to jest pani Kwaśniewska? Jaka fundacja?”. Mam nadzieję, że chociaż komisja śledcza rozsławiła fundację na całą Polskę. Działamy, nie zmieniły się nasze programy. W maju dzieci, których ojcowie lotnicy lub policjanci zginęli w trakcie pełnienia służby, pojechały do Egiptu, Jordanii i Izraela w ramach programu „Otwórzmy dzieciom świat”. Jak co roku przyznaliśmy z mężem stypendia dzieciom wiejskim, biednym i utalentowanym. Przez 12 lat przekazaliśmy półtora miliona złotych.

GALA: Bardzo zaangażowała się pani w kampanię społeczną przeciwko handlowi ludźmi. Kilka dni temu oglądałam wstrząsający reportaż o Polkach zmuszanych w Hiszpanii do niemal niewolniczej pracy przy zbiorze truskawek.

JOLANTA KWAŚNIEWSKA: Takich przypadków urągających ludzkiej godności są dziesiątki. Niedawno słyszałam o dramatycznej sytuacji, kiedy chłopak wywiózł swoją dziewczynę, wiedząc, że zostanie sprzedana do domu publicznego. Wstrząsające historie opowiadają kobiety na naszych konferencjach kobiet liderek świata przeciwko handlowi ludźmi. Dwunastoletnie dziewczynki z Tajlandii są zmuszane do prostytucji, mają po dziesięciu klientów dziennie. To gigantyczny światowy biznes. 31 miliardów dolarów czerpią z niego ci, którzy uczestniczą w tym haniebnym procederze. Proszę zobaczyć na stronach mojej fundacji wstrząsający film „I am Elena” z Emmą Thompson. Założyłam Polską Radę ds. Walki z Handlem Ludźmi. Jest w niej premier Mazowiecki, panie Środa, Krzyżanowska, Bochniarz, Janda, Kayah.

Polecamy
Komentarze