JONATHAN RHYS MEYERS Życie na krawędzi

Ostatnio w ciągu kilku dni stracił matkę, został aresztowany, rozstał się z narzeczoną i musiał się wyprowadzić z mieszkania. Dla kogoś innego sytuacja, w jakiej znalazł się, byłaby klęską. Ale jeden z najzdolniejszych europejskich aktorów, ulubieniec Woody'ego Allena, mówi: "To pocieszające, że moje życie się uspokoiło". Fakt, bywał w gorszych tarapatach.

Gdy śledzący Jonathana paparazzi zobaczyli, dokąd zmierza, przetarli oczy ze zdumienia. Wydawało się, że nie może być już gorzej. Wieczorem, po burzliwej rozmowie z długoletnią narzeczoną Reeną Hammer, aktor spakował się w dwie walizki, które wrzucił na tylne siedzenie samochodu i ruszył z Camden, dzielnicy północnego Londynu, do centrum. Paparazzi pojechali w ślad za nim. Jeszcze nie wiedzieli, że czeka ich długa noc. Jonathan przez kilka godzin bez celu przemierzał ulice miasta. Kilka razy przejechał dookoła Hyde Parku, zwalniając przy hotelu Dorchester, w którym mieszkał kiedyś, gdy promował film Woody'ego Allena "Wszystko gra". Jednak ostatecznie ominął hotel i kilkanaście przecznic dalej zaparkował pod domem przyjaciela Pete'a Doherty'ego. Była czwarta nad ranem nad ranem. Muzyk otworzył ubrany w wymięty garnitur, w kapeluszu na głowie, z papierosem w kąciku ust i butelką whisky w ręku. Jonathan, który w minionym roku ponad trzy miesiące spędził na odwyku w klinice w Arizonie, bez wahania przekroczył próg domu o najgorętszej reputacji w Londynie, a może i w całej Europie.

Zaledwie 18 listopada w „Los An Times" ukazał się wywiad, w którym aktor z dużym dystansem opowiada o swoim życiu, z pozycji człowieka, który wiele przeszedł, ale zdecydowanie najgorsze ma już za sobą. Jakby na to dziś nie spojrzeć, ostatnie kilkanaście miesięcy to był najlepszy okres w karierze Rhysa Meyersa. Za rolę Presleya w miniserialu „Elvis" otrzymał prestiżową nagrodę Złoty Glob. Serial "Tudorowie", w którym gra młodego króla Henryka VIII, zdobył serca angielskiej widowni i właśnie zaczynają się zdjęcia do drugiej edycji. Po ro­lach we „Wszystko gra" Woody'ego Allena i „Mission: Impossible III", gdzie zagrał przeciwnika Toma Cruise'a, Hollywood zakochało się w przystojnym trzydziestolatku z Irlandii. Za kilka miesięcy Jonathan zacznie zdjęcia do ogromnej produkcji „Dzieci Huang Shi". Ma tam zagrać brytyjskiego reportera, który w 1937 roku ratował przed śmiercią chińskie sieroty. Film już teraz porównuje się do „Listy Schindlera", a dla aktora będzie z pewnością kolejnym ważnym krokiem w karierze.

"Wszystko zawdzięczam Allenowi - wyznaje Jonathan. - Na planie »Wszystko gra« prowadziliśmy niekończące się rozmowy. Woody twierdził, że życie i kariera są wyłącz­nie dziełem przypadku, splotu szczęśliwych okoliczności. Spierałem się z nim, przekonując, że przypadki zdarzają się wszystkim, ale tylko niektórzy są w stanie wykorzystać szansę ofiarowaną przez los. Pod wpływem tych rozmów postanowiłem udowodnić, przede wszystkim sobie, że potrafię mądrze pokierować swoim życiem" - mówi aktor. O roli przypadku w życiu Rhys Meyers wie wszystko. Gdyby na miejskim kąpielisku w prowincjonalnym irlandzkim Cork do wychudzonego nastolatka nie podszedł agent Hubbard Casting poszukujący aktorów do roli w filmie „Wojna guzików", Jonathan prawdopodobnie zostałby złodziejem, podobnie jak większość jego kolegów z sierocińca. W wieku szesnastu lat przyszły aktor przygodę ze szkołą miał już za sobą. Nie lubił się uczyć, popadał w konflikty z kolegami i po relegowaniu z kolejnej szkoły następnej już nie szukał. Całe dnie spędzał na basenie. W domu nie za bardzo miał czego szukać. Rodzice rozwiedli się, gdy miał trzy lata. Czterech synów po­dzielili między siebie. Jonathan z młodszym bratem zostali z mamą, ale wiodło im się kiepsko. Opieka społeczna co jakiś czas zabierała ich do sierocińca, żeby mieli co jeść. Czasami matka sama prowadziła synów do domu opieki, gdy nie mogła sobie z nimi poradzić lub chciała na kilka tygodni wyskoczyć za miasto. Pomysł, że Jonathan mógłby zostać aktorem, rozbawił kolegów, ale on zgłosił się na przesłuchania i, jak można się było spodziewać, przegrał z kretesem. Na szczęście kilka dni później próbne zdjęcia zobaczył agent szukający nowych twarzy do reklamy zup Knorra. Ten casting Jonathan wygrał. Później było już tylko łatwiej. 

Polecamy
Komentarze