JUILETTE BINOCHE 100 procent Francuzki

Bill Clinton powiedział o niej, że jest esencją Francji. Wielka gwiazda, mimo że konsekwentnie odrzuca propozycje grania w superprodukcjach z Hollywood. Niedługo zadebiutuje jako reżyser teatralny. Jak sama mówi, to dla niej przełomowy rok.

Mija czwarta godzina prób. Juliette Binoche prawie słania się na nogach. Cały strój ma mokry. Włosy również. Zmęczenie jednak nie ma wpływu na intensywność treningu. Nawet Akram Khan, choreograf przedstawienia i taneczny partner aktorki, prosi, żeby trochę zwolniła. Wszystko na nic. Francuzka zawsze pracuje na 100 procent swoich możliwości. Zwłaszcza że premiera widowiska „In-I”, które też reżyseruje, zbliża się wielkimi krokami...

B JAK BIODRA

„To dla mnie olbrzymie wyzwanie. Przy »In-I« wiele rzeczy robię po raz pierwszy w życiu” – mówiła podczas konferencji prasowej. Jak sama przyznała, najtrudniejszym zadaniem była... nauka tańca. Intensywne zajęcia z Akramem Khanem zaczęła ponad dwa lata temu. „Nawet nie przypuszczałam, że tak ciężko zmusić ciało do rytmicznego ruchu. Olbrzymi problem miałam z biodrami” – śmiała się. Kiedy dziennikarze próbowali dowiedzieć się, o czym będzie „In-I”, debiutująca reżyserka zdradziła tylko parę szczegółów. „To muzyczna opowieść o miłości. O skomplikowanych relacjach pomiędzy kobietą i mężczyzną. Nic więcej nie powiem. Musicie być cierpliwi. Sami dopiero odkrywamy, o co w tym wszystkim chodzi”. Juliette razem z Khanem stworzyli też scenariusz. „Będę grać to, co sama napisałam. To wariactwo. Pełna odpowiedzialność. Jako aktorka mogłam pomyśleć: Cóż, w końcu to nie mój film. I zapomnieć o sprawie” – tłumaczyła. Autorem scenografi i jest uznany artysta Anish Kapoor, a za oprawę muzyczną odpowiada Philip Sheppard. Premiera w londyńskim National Theatre odbędzie się 18 września. Później widowisko będzie można oglądać w Luksemburgu, Włoszech, Kanadzie, Australii, Japonii i USA.

C JAK CIAŁO

Juliette nigdy świadomie nie epatowała seksem. Charakteryzował ją raczej zmysłowy erotyzm. Przez całe lata 80. i 90. musiała walczyć z reżyserami, którzy chcieli, by rozbierała się w każdym filmie. „Najpierw pytałam, czy ta scena jest naprawdę konieczna. Później roztaczałam wizję swojej walki z prasą po premierze filmu. Rzadko to jednak skutkowało” – opowiadała. W 1995 roku znalazła się na 48. miejscu najbardziej seksownych gwiazd kina według magazynu „Empire”. „To miłe, ale zupełnie niepotrzebne rankingi. Na pewno nie płakałabym, gdybym nie weszła do pierwszej setki” – mówiła wtedy. Ostatnio dużo się zmieniło w jej życiu. Wyczerpujące próby do „In-I” sprawiły, że zrzuciła kilka kilogramów. „I to akurat tych zbędnych. Nie pamiętam, kiedy ostatnio tak dobrze czułam się w swoim ciele”. Juliette wróciła do gry. Pojawiały się kolejne propozycje odważniejszych sesji. Zawsze konsekwentnie odmawiała. Wyjątek zrobiła tylko raz. W listopadzie 2007 roku pokazała się we francuskiej edycji „Playboya”. Miała wtedy 43 lata. „Kiedyś słyszałam, że Francuzki rozkwitają dopiero po czterdziestce. Chciałam się przekonać, czy to prawda” – kokietowała.

D JAK DZIECI

Ma dwoje. 15-letni Rafael to dziecko ze związku z nurkiem André Hallem. Zaraz po jego narodzinach aktorka przyznała, że macierzyństwo jest jak „wazon z kwiatami”. „Rośliny zawsze należą do siebie. Nigdy do naczynia”. W 1999 roku na świat przyszła Hana. Juliette była wtedy z francuskim aktorem Benoît Magimelem, z którym zagrała w filmie „Dzieci wieku” (Binoche wcieliła się w postać George Sand). Rafael i Hana, mimo że mieszkają z mamą, mają świetny kontakt ze swoimi ojcami. Aktorka jest też czynnie zaangażowana w pomoc dzieciom z najbiedniejszych rejonów świata. Po wizycie w Kambodży została „matką chrzestną” dziewięciu sierot z jednego z tamtejszych sierocińców. Sponsoruje ich wykształcenie.

G JAK GEORGE SAND

Jest ulubienicą mediów. Przy każdej okazji gazety nazywają ją wielką Francuzką. Juliette jest jednak dużo skromniejsza. „Nie zrobiłam nic specjalnego. George Sand, Marguerite Duras czy Simone de Beauvoir to były kobiety wybitne. O nich można mówić w takich kategoriach” – tłumaczyła. Ta wypowiedź niewiele jednak zmieniła. O spotkanie z aktorką zabiegali nawet politycy Kiedy nie mogła zjeść obiadu z François Mitterrandem, prezydent sam przyjechał pod jej paryski dom. „Spotkali się na bazarku. Spacerowali ponad godzinę. Rozmawiali o aktorstwie, malarstwie, miłości i poezji” – wspominał asystent Mitterranda. Podobnie było z rodziną Clintonów. W 2000 roku Juliette w USA promowała film „Czekolada”. Wśród wielu zaproszeń był także liścik z Białego Domu. Aktorka nie mogła jednak spotkać się z Billem Clintonem i jego żoną Hillary. W tym czasie miała występ na Broadwayu w sztuce „Betrayal”. „Kiedy się o tym dowiedzieli, natychmiast zarezerwowali VIP-owską lożę w teatrze. I już na drugi dzień byli w Nowym Jorku” – opowiadał twórca filmu biograficznego o Juliette. Bill Clinton przy każdej okazji podkreślał później, że Juliette jest samą esencją Francji.

H JAK HOLLYWOOD

„To dość trudny związek” – tak opisuje swoje relacje z Fabryką Snów. Na początku międzynarodowej kariery producenci zza oceanu często wysyłali aktorce scenariusze. Kusili wielomilionowymi gażami i wielką sławą. To jej jednak nie przekonywało. „Chcę robić dobre filmy. Zaangażowane politycznie i społecznie. Muszą mieć przekaz i zmuszać do myślenia. Albo zadawania pytań” – wymieniała. Nie była zainteresowana schodzącą jak z taśmociągu masówką. Śmiała się, że od razu skreśla scenariusz, w którym jest choćby jedno ujęcie na tzw. green lub blue boksie, które służą do późniejszego wstawiania sekwencji wygenerowanych komputerowo. Z tego powodu w 1993 roku odrzuciła główną rolę w kasowym hicie „Park Jurajski”.

K JAK KOLORY

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze