JULIA PITERA Idzie jak pożar po wsi

Żelazna Julia. Tak mówią O niej partyjni koledzy. Dla męża jest po prostu Julią. Dla rodziców Julka-Szpulka, bo kiedyś była pulchna. Zaprosili nas na swój słynny strych i opowiedzieli o... próbie ognia.

Została sekretarzem stanu ds. walki z korupcją i szybko dała się poznać jako bezwzględny polityk. Już w pierwszych dniach pracy zapowiedziała ujawnienie wyciągów ze służbowych kart kredytowych członków rządu. Na początku grudnia przed domem Piterów na Mokotowie spłonął jej ford focus. Szybko okazało się, że został podpalony. Dwa dni po tym zajściu zaprasza nas na swój strych w czynszowej skromnej kamienicy. Wysokie trzecie piętro bez windy. W największym pokoju rozmawia minister Julia Pitera, w kuchni jej mąż - reżyser Paweł Pitera - podejmuje mnie herbatą.

Za kilka dni rozpocznie pracę nad nowym filmem - ekranizacją książki kard. Stanisława Dziwisza. Naszą rozmowę co chwila przerywa natrętnie dzwoniący telefon.

GALA: Co pani czuła, widząc swój płonący samochód?

JULIA PITERA: Nie wierzyłam, że ktoś mógł specjalnie go podpalić. Owszem, wcześniej były w moim życiu dwa zdarzenia nie do końca wyjaśnione. Raz wybito mi szybę w samochodzie, w dniu gdy się ukazał artykuł śledczy w sprawie, którą się zajmowałam. Za drugim razem stratowano samochód sąsiadki stojący obok, w tym samym kolorze, ale podobno sprawcy mieli zlecenie na mój.

GALA: A pan, co pan wtedy myślał?

PAWEŁ PITERA: Byłem zadziwiająco spokojny, choć należało się prędzej czy później czegoś takiego spodziewać. W przeciwieństwie do tych, którzy mają gęby pełne frazesów o walce z korupcją i wszelkiego rodzaju łajdactwem, Julia naprawdę walczy. A jak się działa, takie "wypadki przy pracy" się zdarzają, trzeba je brać pod uwagę. W ostatnich trzech latach Julia miała dwanaście procesów, w większości karnych. Te procesy wytaczali jej osobnicy, których ja bym do do­mu nie wpuścił. O naruszenie dóbr osobistych, o zniesławienie... W tej walce Julia była całkiem sama.

GALA: Tuzin procesów. Chyba nie wychodzi pani z sądu...

J.P.: Było ciężko, ale wśród tych wygranych były szczególnie satysfakcjonujące. Kiedyś Michał Sołowow (jeden z najbogatszych Polaków – red.) na pytanie, czego najbardziej w życiu żałuje, odpowiedział: "Tego, że przegrałem z Piterą". Przegrałam tylko jeden cywilny proces, kilka lat temu. Jakoś to przeżyłam. Najgorsze są chwile, kiedy siedzę na sali sądowej, słucham i doskonale wiem, że ktoś kłamie mi prosto w oczy. W tej przegranej sprawie też wyszło na moje, bo szpitale, o które walczyłam z amatorem "przekształceń", nadal działają, a szpital dla dzieci przy ulicy Kopernika się rozbudowuje.

GALA: Żona opowiada panu o wydarzeniach w sejmie, sądzie, partii?

P.P.: Nie bardzo wierzę w normalność małżeństw, gdzie nagle nie ma czasu, woli ani chęci, by sobie opowiedzieć, co się ważnego zdarzyło w ciągu dnia. Jak się na to nie ma czasu, trzeba się zastanowić, czy dalsze trwanie interesu pod nazwą małżeństwo ma w ogóle sens? U nas takie zjawisko nigdy nie występowało, więc w naszym przypadku sens jest głęboki.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze