JUSTYNA POCHANKE Kruche lata mam za sobą

Skończyła 36 lat, niedługo będzie świętować czwartą rocznicę ślubu. Parę lat temu pracowała po 12 godzin na dobę. Wychodziła o czwartej nad ranem albo wracała o pierwszej. W domu czekała córka Zuzia. To był cały jej świat. Dziś pracuje „tylko” 10 godzin, ale ma wymarzony dom na skarpie, męża, Zuzię i zwierzęta. Justyna Pochanke, jakiej nie znamy – kobieta domowa i szczęśliwa.

Skupia na sobie uwagę. Uważnie mi się przygląda przy powitaniu. Z góry na dół, z dołu do góry. Potem prosto w oczy. Za każdym razem kilka sekund zawieszenia, jakby mnie prześwietlała. Jej wzrok jest spokojny, trochę... szelmowski. Uścisk ręki podręcznikowy: nie za miękki, nie za silny, idealny. Taki zazwyczaj mają osoby pewne swojej pozycji, znające swoją wartość, spełnione.

Idziemy długim korytarzem redakcji TVN 24. Wszędzie pełno ludzi: dziennikarze, operatorzy, goście... Siedzą, stoją, biegają, przekrzykują się, rozmawiają przez komórki. Przyjemny szum, ferment. Od razu podnosi się ciśnienie. Za chwilę czeka mnie niespodzianka. W cichym gabinecie odkrywam kobietę zakochaną i radosną.

GALA: Ktoś wychowany w bloku to...

JUSTYNA POCHANKE: ...blokers.

GALA: Blokersi marzą o wielkich przestrzeniach i wysokich sufitach. Innym często śni się ogromny dom.

USTYNA POCHANKE: Nie miałam domowych marzeń. One się spełniły, zanim zdążyłam o nich pomyśleć. Lubiłam swoje blokowe życie. Może dlatego, że od dziecka boję się zostawać sama. Mam to zresztą do dziś. Skoszarowanie w bloku dawało mi poczucie bliskości z innymi ludźmi, mimo że bliskość w blokowisku była złudna. Jeden pił, inny się awanturował, jeszcze inny próbował spać, byle niczego nie słyszeć. W efekcie większość była sobie obca, ale może miałam szczęście do sąsiadów. A może to tylko blokerski sentyment...

GALA: Skąd te strachy i lęki przed domową samotnością?

JUSTYNA POCHANKE: Nie wiem. Nigdy nie byłam dzieckiem zostawianym. Nie bałam się duchów, diabłów ani zjawisk paranaturalnych. Ale czułam strach przed włamaniami, napadami i kradzieżami. Mieszkałam na pierwszym piętrze. Obmyślałam, jaką drogą złodziej może wejść do naszego mieszkania, śniły mi się liny, drabiny. Miałam dokładnie przemyślany plan ataku i... ucieczki. Obsesyjnie zamykałam okna. Wyczekiwałam, aż rodzina zaśnie, żeby zrobić nocny obchód i wszystko dokładnie pozamykać. Często dobiegał mnie zaspany głos mamy: „Justyna, to jest kompletne wariactwo! Otwórz chociaż lufcik!”. Próbowano mi bardzo racjonalnie wytłumaczyć, że nie potrzebujemy krat w oknach, ponieważ po płaskiej ścianie bloku nikt nie będzie się wspinał.

GALA: Podobno bojąc się czegoś obsesyjnie, prowokujemy los.

JUSTYNA POCHANKE: I ja sobie to wyśniłam. Przeżyłam próbę włamania: człowiekowi choremu psychicznie wydawało się, że w naszym mieszkaniu jest uwięziona jego narzeczona. Akurat trwała letnia burza z piorunami i nikt z sąsiadów nie słyszał moich rozpaczliwych krzyków z balkonu. Policja przyjechała dopiero po godzinie, sama po nich zadzwoniłam, a w tym czasie ten człowiek zdążył kopniakami wyłamać jeden z zawiasów i uchylić drzwi.

GALA: To panią wyleczyło?

JUSTYNA POCHANKE: Tak naprawdę trochę z tego lęku wyrosłam dopiero, kiedy zostałam mamą. Dalej mieszkałam w bloku, ale moja uwaga skupiła się na Zuzi i przestałam marnować noce na obmyślaniu planu ewakuacyjnego.

GALA: Mimo to przeprowadziła się pani za miasto.

JUSTYNA POCHANKE: Pierwszy odruch na myśl, że mam się przeprowadzić do domu, był kategoryczny: nie, nie i nie. Upierałam się, że mieszkanie to na tyle mała przestrzeń, że ją ogarniam i w całości widzę. A lubię wszystko widzieć. „Nie chcę, żeby moja rodzina gubiła się w przepastnym domu. Nie chcę dzwonić z komórki do Zuzi, która siedzi w swoim pokoju na piętrze i nie słyszy, jak ją wołam. „Poza tym po cholerę mi dom, z którego wychodzę do pracy w poniedziałek rano, wracam w piątek wieczorem?! Nie będę w stanie ani sama wysprzątać, ani nacieszyć się nim” – mówiłam do męża.

GALA: Jakich używał argumentów, by skłonić panią do zamieszkania w jego domu?

JUSTYNA POCHANKE: Zrobił to bardzo sprytnie. Nic nie mówił, tylko przez wiele długich miesięcy w każdy weekend mnie tam woził. Dom stał pod Warszawą, w pięknym miejscu na wiślanej skarpie. Przed nim rozciągał się bajkowy widok na pradolinę Wisły. Wokół hektar ziemi, las. Mąż woził mnie i oswajał. Mówił: „Zobaczysz, nigdzie się tak nie zregenerujesz jak na wsi. Od kwietnia do końca października będziesz mogła rano chodzić w szlafroku na bosaka po trawie i jeść śniadanie na dworze. Takie piękne drobiazgi”.

GALA: Też dałabym się uwieść.

JUSTYNA POCHANKE: Dzięki temu, że nie naciskał, i dzięki psom, w końcu się zdecydowałam. Mąż miał trzy psy, ja czwartego, wszystkie duże. Kochały wiejskie życie, nie umiały chodzić na smyczy, w bloku by nie wytrzymały. No i teraz mieszkam na wsi. Za miedzą nie stoi wielkie monitorowane osiedle z ochroniarzem, ale mieszkają ludzie, którzy żyją tu od pokoleń. Wszystkich domów jest może ze 20, 30? Widać zmiany, pojawiają się nowe samochody (kiedyś wszyscy pochylali się nad tym samym maluchem, żeby go naprawić), nowe dachy, anteny satelitarne. Powodzi im się coraz lepiej i pokolenie, które z tej wsi uciekło, teraz wraca. To fajne zjawisko. Zrozumieli, że dobrze jest wybudować nawet mały domek, ale na własnym kawałku ziemi.

GALA: Ważne jest, gdzie pani mieszka, czy tak samo liczy się – jak?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze