JUSTYNA SIEŃCZYŁŁO I EMILIAN KAMIŃSKI Rozwodu nie będzie bo się przyjaźnimy

JUSTYNA SIEŃCZYŁŁO I EMILIAN KAMIŃSKI Rozwodu nie będzie bo się przyjaźnimy Zdjęcia: Błażej Żuławski/GOODIDEA.PL

Nerwy, nieprzespane noce, całkowity brak czasu dla siebie i dzieci. To cena Teatru Kamienica, który po siedmiu latach starań właśnie otworzyli. ,,Nie ma rzeczy niemożliwych. Warto walczyć, choć trzeba drogo płacić” – mówią „Gali” Justyna Sieńczyłło i Emilian Kamiński. Proszą, żeby nie nazywać ich dyrektorami. ,,Za dużo serca tu włożyliśmy, żeby dyrektorować”.

GALA: Czy mam zapytać, dlaczego wy chcieliście mieć teatr czy dlaczego Emilian tego chciał?

JUSTYNA SIEŃCZYŁŁO: Dlaczego my chcieliśmy. Ale Emilian był ojcem, matką i dziadkiem. Natomiast ja jestem ciotką tego teatru.

EMILIAN KAMIŃSKI: Historia tego, jak niektórzy mówili, szalonego pomysłu sięga 23 lat wstecz. Wtedy w Warszawie pojawił się Joseph Papp, legenda nowojorskiego teatru, producent i reżyser. Sprowadził go tutaj mój teatralny autorytet, Janusz Warmiński. Po jednym z przedstawień panowie zaproponowali mi, żebym przysiadł się do ich stolika w bufecie. Jeszcze wtedy znałem trochę język angielski i zacząłem pytać Pappa, na czym polega ten cały teatralny show-biznes, o którym tutaj nawet nikt wtedy nie śnił. Ta, jak się dzisiaj okazuje, jedna z najważniejszych w moim życiu stolikowych rozmów trwała godzinę. Po niej coś we mnie uderzyło i zacząłem myśleć o własnej scenie.

GALA: Jak znaleźliście tę stuletnią kamienicę, w której zbudowaliście teatr?

EMILIAN KAMIŃSKI: Dzięki Halinie Judkowiak, wtedy szefowej warszawskiego Zarządu Domów Komunalnych, do której poszedłem w sprawie przydziału tej pracowni. Powiedziała: ,,Po co panu pracownia, sala prób? Człowiek teatru, taki jak pan, powinien mieć własną scenę”. Kiedy to usłyszałem, przypomniałem sobie Pappa, skojarzyłem tamto spotkanie z propozycją pani Haliny i zaczęliśmy krążyć po mieście w poszukiwaniu miejsca na teatr. Przemierzyliśmy dziesiątki piwnic i domów, również poza centrum, ale mnie ciągnęło do Śródmieścia.

GALA: Dlaczego?

EMILIAN KAMIŃSKI: Aleksander Bardini powiedział do mnie, kiedy jeszcze nie myślałem o teatrze: ,,Emilian, pamiętaj, ona (miał na myśli statystyczną kobietę) mieszka na warszawskim Ursynowie i kiedy chce iść do teatru, to musi jechać do centrum. Ona się umaluje, ubierze, szpilki założy... A on (mąż statystyczny) pojedzie za nią, bo jemu jest trochę bardziej wszystko jedno, ale chce, żeby ona była zadowolona” .

GALA: I trafiłeś wreszcie na to podwórko-studnię.

EMILIAN KAMIŃSKI: Szukaliśmy, szukaliśmy... Albo było brzydko, albo za drogo, albo za daleko. Pewnego dnia urzędniczka z ZDK powiedziała, że może jeszcze pokazać mi miejsce, w którym kiedyś mieściły się ich magazyny. Wchodzimy, stajemy na środku podwórza i pytam: ,,Gdzie te magazyny?”. A ona odparła, pokazując ręką: ,,Tu, za tą blachą”.

JUSTYNA SIEŃCZYŁŁO: Kiedy odkryliśmy tę blachę, to wszyscy pytali męża: „Idioto, co ty w tej ciemnej, brudnej dziurze widzisz?”.

EMILIAN KAMIŃSKI: Widziałem w tej dziurze teatr. Justynko, pamiętasz?

JUSTYNA SIEŃCZYŁŁO: Później siedzieliśmy całą noc w naszym ogrodzie w Józefowie nad planami tych magazynów.

EMILIAN KAMIŃSKI: I wszystko miałem już w głowie. Zobaczyłem wtedy, jak nasz Teatr Kamienica ma wyglądać.

JUSTYNA SIEŃCZYŁŁO: Emilian stworzył cały teatr oczami wyobraźni. On z zamiłowania jest też budowniczym, więc widział to wszystko od strony praktycznej. I uwierz mi, to, co sobie wtedy wymyślił, dzisiaj stoi. Niektórzy architekci, których prosiliśmy o pomoc, pukali się w czoło, kiedy słyszeli o pomysłach Emiliana. Twierdzili, że to się nie uda. Dzięki jego żelaznej konsekwencji i nadludzkiej pracy jednak się udało.

EMILIAN KAMIŃSKI: Moje marzenia nie mogą wisieć w powietrzu. Podchodzę do nich bardzo pragmatycznie.

GALA: Teatr Kamienica miała stworzyć z wami również Krystyna Janda. Wasze drogi się rozeszły. Dlaczego?

EMILIAN KAMIŃSKI: Zaprosiłem Krysię i mieliśmy wspólnie tutaj pracować. Przyjaźnimy się, studiowaliśmy przecież na jednym roku w dzisiejszej warszawskiej Akademii Teatralnej. Dlaczego nasze drogi się rozeszły? Ona i ja pracujemy inaczej. Jesteśmy różni, ale szanujemy się i lubimy. I myślę, że zadziałała tu obrona własnej suwerenności. Kiedy ona zaczęła budować swój teatr, siedziałem z jej wspaniałym mężem Edwardem nad ich planami i wspierałem ją. Zawsze może na mnie liczyć.

GALA: Janda otworzyła konkurencyjny teatr. Nie żałujesz, że się rozstaliście?

EMILIAN KAMIŃSKI: Uważam, że dobrze się stało.

JUSTYNA SIEŃCZYŁŁO: A to, jak działa jej Teatr Polonia, jest dla nas wskazówką. Podziwiamy Krysię, jest nam bliska i to ona nas połączyła. Bo poznaliśmy się z Emilianem podczas prób do spektaklu ,,Na szkle malowane”, który reżyserowała Krysia.

GALA: Zapłaciliście wysoką cenę, żeby zrealizować marzenia.

JUSTYNA SIEŃCZYŁŁO: Koszty psychiczne i emocjonalne, jakie ponieśliśmy, są olbrzymie. Kompletny brak czasu dla siebie. Na kilka lat zrezygnowaliśmy z życia rodzinnego i osobistego. To duża cena. Przejęłam opiekę nad synami i domem, próbując to łączyć z pracą zawodową. A Emilian to nawet nocuje w teatrze.

EMILIAN KAMIŃSKI: Stałem się ojcem dochodzącym. Wiem, że powinienem być tatą, który częściej kopie piłkę ze swoimi chłopcami. I to prawda, że sypiam w Kamienicy. O tutaj, na tej małej kanapie. Tylko, cholera, jest trochę ciasna. Nogi mi drętwieją.

GALA: Mówiłaś mi, że kiedy Emilian powiedział: ,,Chcę mieć teatr”, to się przestraszyłaś.

JUSTYNA SIEŃCZYŁŁO: Tak. I byłam zdystansowana do tego.

GALA: Powiedziałaś: ,,To nas wykończy i pójdziemy z torbami”?

JUSTYNA SIEŃCZYŁŁO: W pewien sposób nas to wykończyło. Tylko w ubiegłym tygodniu schudłam cztery kilogramy, a Emiliana siłą wypchnęłam na narty, bo bałam się, że dostanie zawału. Był już tak potwornie zmęczony.

GALA: Emilian usłyszał kiedyś od ciebie ,,nie” dla teatru?

Polecamy
Komentarze