JUSTYNA STECZKOWSKA Odcinam się od tego cyrku

Jej słowne potyczki z Dodą w programie „Gwiazdy tańczą na lodzie” przez kilka tygodni rozpalały widzów TVP i prowokowały skrajne reakcje – m.in. rzecznika praw obywatelskich. Ona sama zachowuje do tego wszystkiego dystans. A zarobione pieniądze wysyła za granicę, gdzie powstaje jej najnowsza płyta. Jak sama twierdzi – liczy się tylko rodzina i muzyka. Reszta to wirtualna rzeczywistość.

GALA: Masz teraz dobry czas jako kobieta?

JUSTYNA STECZKOWSKA: Fantastyczny. Niczego mi nie brakuje. Mam dwóch cudownych synów, uwielbiam ich, przebywanie z nimi to sama radość. Mam bardzo fajnego męża, z którym się dogadujemy i nawet jak się czasem zgubimy, miłości nam nie brakuje, żeby na nowo się odnaleźć ze zdwojoną siłą, i to jest super. Jesteśmy małżeństwem 9 lat, 11 lat żyjemy razem, ale znamy się jeszcze dłużej...

GALA: Czyli im dłużej, tym lepiej?

JUSTYNA STECZKOWSKA: Nie wiem. W młodych ludziach najbardziej drażni i pociąga ich bezczelność, wręcz bezwzględność, która sprawia, że zachowują się tak, jakby każdy z nich był pępkiem świata. Takie jest prawo młodości. Daje nam siłę, żeby wywalczyć sobie swoje miejsce w świecie. Ale żeby potem w tym świecie przetrwać, ludzie łączą się w pary. Jednak żeby być ze sobą, żeby to się udało, trzeba umieć zwracać uwagę na drugiego człowieka. To podstawa każdego związku, która niestety nijak się ma do tej młodzieńczej buty i zarozumiałości. Z czasem widać to bardzo wyraźnie. Niezwykle trudno stworzyć udany związek, założyć rodzinę, wychować szczęśliwe dzieci, będąc przekonanym, że samemu jest się pępkiem świata.

GALA: Tego można się oduczyć?

JUSTYNA STECZKOWSKA: Jeśli ci na tym zależy. My z dnia na dzień uczyliśmy się siebie nawzajem. Dziś potrafimy już bezbłędnie rozpoznawać trudne sytuacje i staramy się od razu je pacyfikować. Kiedy np. Maciek ma ciężki czas w pracy, robi skomplikowany projekt, siedzi cały dzień w pracowni i jest zdenerwowany, nie dzwonię do niego z histerią i płaczem – a niestety, zdarzało mi się to na początku małżeństwa – że ja tu siedzę sama z dzieckiem, on jest tam, ja sobie nie radzę, a przede wszystkim nie chcę sobie radzić, bo dziecko mamy wspólne i on musi mi pomagać. Już tak nie mówię. Wiem, że w takich chwilach Maciek ma wystarczające poczucie winy, że nie ma go w domu, a żona nie jest od tego, aby dodatkowo dobijać go fochami i pretensjami.

GALA: A co z twoim poczuciem winy, kiedy np. wyjeżdżasz na koncerty?

JUSTYNA STECZKOWSKA: Kiedyś, gdy wyjeżdżałam w trasę do jakiegoś miasta, po koncertach siedzieliśmy z muzykami w hotelu, oni dobrze się bawili, a ja czasami z nimi. Potem spaliśmy do południa. Byliśmy młodzi, mieliśmy czas, chcieliśmy się wyszaleć. Teraz po koncercie od razu chcę wracać do domu. Wszystko po to, bym mogła, choćby o 4 nad ranem, zasnąć w swoim łóżku, przytulona do męża, z dziećmi w pokoju za ścianą. Rano wstaję razem z rodziną i jestem mamą i żoną na pełny etat, a nie artystką.

GALA: To ładne, co mówisz. Zwłaszcza że w zawód artysty, jak twierdzą psychologowie, jest wpisana duża dawka egoizmu.

JUSTYNA STECZKOWSKA: Ciągle mi to ktoś powtarza, a ja się z tym nie zgadzam. Wychowałam się w dużej rodzinie, wszystkim musiałam się dzielić, nie zawsze miałam to, co chciałam. Ani mnie, ani Maćkowi nie było w życiu łatwo. Żadne z nas niczego z domu nie dostało oprócz miłości i wykształcenia, a to przecież najważniejsze. Wszystko, co osiągnęliśmy, zbudowaliśmy sami. Ja i on, tymi rękami, a ja jeszcze strunami głosowymi. Bozia dała mi talent do muzyki, co przez 15 lat swojej kariery nieraz udowodniłam. Jasne, że dbam o swoje potrzeby, ale nie uważam, że wybitny artysta musi być dupkiem na co dzień. To, że potrafię nagrać świetną płytę, nie oznacza, że mogę zachowywać się jak cham.

GALA: To dlatego nie zareagowałaś, kiedy w programie „Gwiazdy tańczą na lodzie” Doda mówiła do ciebie: „Nie dość, że daltonistka, to jeszcze głupiutka...”.

JUSTYNA STECZKOWSKA: Ona w swoim życiu powiedziała już tyle głupot, że kolejna niczego nie zmienia. Byłabym zmartwiona, gdyby coś takiego powiedział mi np. Mariusz Treliński, Irena Santor albo śp. Gustaw Holoubek... Wtedy te słowa głęboko by mnie dotknęły, bo to są artyści, którzy w swoim życiu osiągnęli tak wiele, że byłoby mi wstyd, że mają o mnie takie zdanie. Opinia Doroty Rabczewskiej nic nie znaczy. Dorota Rabczewska i Justyna Steczkowska to dwie skrajności. W muzyce, w sposobie robienia kariery, a przede wszystkim w życiu prywatnym. Moje życie i jej to dwa bieguny, jakby ona była biała, a ja czarna albo odwrotnie. Nic do siebie nie przystaje, nie da się tego połączyć. Nie oceniam ani tego, jak się zachowuje, ani tego, co robi. A jeśli komuś to się podoba, jego sprawa i nic mi do tego. Dla dziewczyn takich jak Doda też jest miejsce w show-biznesie, ale na innej półce. Po prostu.

GALA: Jednak cię zaskoczyła tym atakiem.

Polecamy
Komentarze