KAROLINA FERENSTEIN I PIOTR KRAŚKO Ukryte pragnienia

Mazurskie letnie łąki, rzeka Krutynia i galopujące konie. To ich świat. Tutaj są najszczęśliwsi. Za dwa miesiące urodzi się ich drugi syn. Dadzą mu na imię Aleksander. Ostatnie lato przed narodzinami dziecka spędzają na Mazurach. Tylko ,,Gala” była z nimi w ukochanych przez nich miejscach.

GALA: Znajomi uważają Was za idealną parę. To znaczy, że nigdy się nie kłócicie?

PIOTR KRAŚKO: Jeśli już się kłócimy, to o pracę. Zaczęło się od tego, że Karolina była moją trenerką, gdy uczyłem się jeździć konno. Ja chciałem szybko zacząć startować w zawodach, a ona jest perfekcjonistką. Uważa, że jeśli już ktoś ma jeździć, ma to robić porządnie, a nie byle jak, licząc, że koń za niego wszystko wykona. Gdy coś mi nie wychodziło, to złościła się. Sądziła, że na pewno tylko udaję, że czegoś nie umiem, bo chcę jej zrobić na złość.

KAROLINA FERENSTEIN: Gdy znajomi na nas patrzyli, myśleli, że każdy kolejny wspólny trening będzie ostatnim. Tak się kłóciliśmy podczas jazd.

GALA: Praca Piotra też budzi emocje?

KAROLINA FERENSTEIN: Może nie ona sama, ale to, czym się zajmował po jej skończeniu. Zwłaszcza w Ameryce. W pracy Piotr jest powściągliwy w okazywaniu emocji, ale w domu zdarza się, że łatwo wpada w zachwyt. Zawsze mi się przez to wydawało, że jest trochę naiwny, przekonując mnie na przykład, że amerykańscy politycy kłócą się o wielkie idee, a nie o swoje interesy. Kiedy wrócił z pierwszego wiecu Obamy, a było to ponad rok przed wyborami, stwierdził, że ten człowiek to objawienie, nowy rozdział w dziejach polityki i że na pewno zostanie prezydentem.

PIOTR KRAŚKO: Karolina przeczytała wtedy jego autobiografię szybciej niż ja. Z tamtego czasu pamiętam bardzo dobrze jeszcze jedno. Poziom dyskusji politycznej. Dla mnie to była po prostu porażająca odmiana w porównaniu z kłótniami w naszym Sejmie. Oczywiście, że oni w USA też potrafi ą być tak samo wobec siebie bezwzględni, zachłanni na władzę i pieniądze, ale jak inny jest styl. A to on świadczy o ludziach. W Stanach można być ironicznym wobec przeciwnika, można nawet ośmieszyć go, wytykając mu kardynalne błędy. Ale nikt nie będzie tam nikomu zarzucał, że nie jest patriotą albo że jest chamem czy warchołem. Dowód? Pięć minut po tym, jak McCain przegrał wybory, powiedział o Obamie: „To jest teraz mój prezydent”. Obywatele każdego kraju zasługują czasem na chwilę wielkości swoich polityków.

KAROLINA FERENSTEIN: No i widzisz, Maćku. I ja mam tak w domu cały czas...

GALA: Spieracie się o to, co się dzieje w Polsce?

KAROLINA FERENSTEIN: Chyba nie... Tu jesteśmy bardziej zgodni. Zdarzało się, że w lokalnych newsach byłam szybsza od Piotra. Strasznie mnie to cieszyło, kiedy dowiadywał się ode mnie o czymś ważnym. Pamiętam, kiedy był akurat na jakimś wyjeździe – daleko od radia i telewizora – to ja wysłałam mu SMS-a, że w Afganistanie zaczęła się wojna.

PIOTR KRAŚKO: A inny SMS od Karoliny był potem tytułem mojej książki o Watykanie – „Kiedy świat się zatrzymał”. Gdy odchodził Jan Paweł II, byłem cały czas w Rzymie i nie mogłem śledzić wszystkiego, co działo się wtedy w Polsce. Akurat tamtej nocy, o godz. 21.37, Karolina szła ulicą, gdy nagle do wszystkich dotarła „ta wiadomość”.

KAROLINA FERENSTEIN: Dziś to może trudno wytłumaczyć, ale ludzie wtedy jakby zamarli, wszyscy wokoło zatrzymali się. Cała stolica stanęła.

PIOTR KRAŚKO: A jej SMS był taki: „Jestem w Warszawie na ulicy, świat się zatrzymał”. Wydawało mi się, że trudno to było krócej i lepiej opisać.

GALA: Wchodzicie do swoich światów?

KAROLINA FERENSTEIN: Piotr nie lubi się dzielić tym swoim. Zdecydowanie. To raczej ja mu opowiadam o własnych problemach. On twierdzi, że narzekanie przy kobiecie jest żenujące.

PIOTR KRAŚKO: Poza tym praca w programach informacyjnych jest dosyć intensywna. W redakcji musisz być przed godz. 9 rano, a wychodzisz z niej po 20. Po 11 godzinach wrócić do domu i jeszcze rozmawiać o pracy? To już byłaby przesada. Choć oczywiście nasi politycy mają talent do zrobienia czegoś tak powalającego, że nie sposób o tym nie mówić nawet przy kolacji. Ale staram się powstrzymywać. Gałkowo i w ogóle Mazury mają wielką zaletę. Stąd widać, że to, co rozpala emocje nas, dziennikarzy, ma się czasem nijak do tego, czym naprawdę żyją ludzie w kraju.

GALA: Nie bez powodu mówi się , że Polska zaczyna się 40 kilometrów za Warszawą.

PIOTR KRAŚKO: I w dużej mierze to prawda. Wizyta w „spożywczaku” na Mazurach, gdzie bezrobocie jest może najwyższe w Polsce, to całkiem niezły barometr społecznych nastrojów. Wielka afera, która rozgrywa się w stolicy, tu może mało kogo interesować. Wiele z tych awantur jest wyjątkowo szkodliwych, bo odwracają uwagę od tego, co naprawdę dla ludzi jest ważne. Zresztą obejrzyj się na ulicę za twoimi plecami. Gałkowo jest pierwszą wsią na Mazurach, gdzie zrobiono progi zwalniające dla samochodów. W wielu innych miejscach bardzo trudno uzyskać zgodę na taką inwestycję, to wymaga załatwienia masy formalności. Tymczasem często się zdarza, że w jakiejś wsi samochód jedzie za szybko i wpada w grupę dzieci. Kiedy patrzy się na te progi z Warszawy, to wydają się drobiazgiem. Ale właśnie takimi sprawami żyją tu ludzie.

GALA: Oglądasz męża w ,,Wiadomościach”?

Polecamy
Komentarze