KASIA KOWALSKA Nauczyłam się mówić kocham

KASIA KOWALSKA Nauczyłam się mówić kocham Zdjęcia: ZUZA KRAJEWSKA I BARTEK WIECZOREK/PHOTO-SHOP.PL

Po raz drugi została matką. Wcześniej, mimo obietnic, kolejny raz zakochała się w muzyku. Kompletnie zmieniła styl życia, buduje dom. Tuż przed narodzinami syna Kasia Kowalska opowiedziała nam o ukochanych mężczyznach, „dyktaturze singli”, której nie akceptuje, i o tym, dlaczego zależało jej na odważnych zdjęciach w ciąży.

Kiedy 11 lat temu urodziła córkę Olę, mówiono: „Dziecko będzie miało dziecko”. W tej kwestii niewiele się zmieniło. Drobna, szczupła, seksowna. Wygląda świetnie. Właśnie obchodzi 35. urodziny, w co trudno mi uwierzyć. Druga ciąża bardzo jej służy. Proste ciemne włosy, ostro zarysowane brwi, widać, że nadal dobrze czuje się w czerniach. „Mam dwie pary spodni ciążowych i chodzę w nich na okrągło. Żadnych sukienek, leżenia z książką, objadania się pysznościami. Moim drugim domem jest teraz market budowlany” – żartuje i zaczyna opowieść o gehennie związanej z budową domu. Kiedy się odwraca, okazuje się, że jej zapięta pod szyję czarna bluzka odsłania plecy i czarną koronkową bieliznę. „Nadal jesteśmy w totalnym szoku. Uważałam, że już nie będę mogła mieć dzieci. Do Marcina dopiero na drugim USG dotarło, że będzie ojcem. Ale nie będziemy rockandrollowymi  rodzicami” – deklaruje po chwili, popijając sok marchewkowy.


Gala: Jesteś trochę smutna. Huśtawka hormonalna?

Kasia Kowalska: Jestem trochę zmęczona. W przychodni, gdzie czekałam długo
na badanie, nie ustąpili mi miejsca, mimo że widać, że jestem w dziewiątym miesiącu. Takie czasy: normą jest nie widzieć, nie słyszeć. Zgadzam się z Woodym Allenem, który na pytanie, dlaczego jest wciąż taki melancholijny,  odpowiedział: „Jak mam być szczęśliwy, skoro wokół dzieje się tyle niedobrych
rzeczy?”. Dla mnie szklanka może być do połowy pełna, ale za to wypełniona trucizną. Mam taką naturę, że zawsze widzę ciemne strony. Od lat z tym walczę. Chodzę na psychoterapię. Nie umiem się do końca niczym cieszyć. To się nazywa „anhedonia”.

Gala: Nawet ciąża tego nie zmieniła?

K.K.: Ciąża to światełko w tunelu!

Gala: Dlaczego postanowiłaś mieć drugie dziecko?

K.K.: Bo się zakochałam! Jakieś 3 lata temu pomyślałam, że jedyne, co jest piękne w moim życiu, to bezwarunkowa miłość do córki. Długo byłam sama, miewałam przelotne znajomości i brakowało mi „tego czegoś”.

Gala: Bezwarunkowej miłości?

K.K.: Dokładnie. Chociaż przecież nasza miłość do dzieci i ich do nas bywa trudna. Ola także daje mi popalić.

Gala: Decyzja o dziecku to wypełnienie luki w twoim życiu? Braku miłości?

K.K.: Pewnie tak. To także efekt kompletnej zmiany w moim stylu życia. Przed ciążą przez wiele lat bardzo często chorowałam. Bolały mnie nerki, miałam zawroty głowy, byłam słaba. Często odwoływałam zajęcia, nie miałam siły wyjść z domu. To powodowało permanentną depresję. Podjęłam już decyzję, że wyemigruję z Polski. Chciałam zamieszkać u znajomej na Brooklynie. Było mi
wszystko jedno, co stanie się ze mną, z moją karierą muzyczną, z moim życiem.
Odwiedzałam różnych lekarzy. I nic. Dopiero w poznańskiej klinice odkryto, że jestem uczulona na większość produktów, które jadłam. Musiałam radykalnie zmienić dietę. Odstawiłam wszystko, nie mówiąc już o alkoholu i papierosach. Tu było ciężko.

Gala: Zrezygnowałaś ze wszystkiego, co nadaje smak życiu.

K.K.: Nawet nie wiesz, jak ohydny jest chleb kukurydziany i jak cierpi człowiek, który nie może rano napić się kawy z mlekiem. Po półtora roku wszystkie objawy ustąpiły. Jak ręką odjął. Czułam się jak nowo narodzona. Przeszłam życiowy „detoks”.

Gala: Nowa Kasia, nowe życie.

K.K.: Powiem szczerze: odbudowałam siebie. Zaczęłam mieć chęć do życia, spotkań z ludźmi. Zaczęłam nagrywać płytę. I któregoś dnia spotkałam kogoś, komu spojrzałam głęboko w oczy i...

Gala: I?

K.K.: Zapytałam go, ile ma lat, licząc, że odpowie: 25, i będę miała problem z głowy. A on powiedział, że 32. Wyszłam stamtąd na miękkich nogach. Powiedziałam sobie: „Oj, Kaśka! Będą problemy. Będą duże problemy”. To kolejny dowód na to, że wszystko się może zdarzyć. Mam 35 lat, czyli dokładnie
tyle, ile Fiat 126p. I to, co mnie spotkało, jest najlepszym prezentem, jaki sobie mogłam wymarzyć na te urodziny.

Gala: Czyli to był grom z jasnego nieba? Ale gdzie się to wszystko zaczęło?

K.K.: Nietrudno się domyślić: na próbie. Przyjechałam na przesłuchania do płyty. Pamiętam, że nie chciało mi się tam strasznie jechać. Dzień wcześniej dostałam próbne nagranie i mówię do producenta: „Rany,a co to za chłopak tak świetnie gra na perkusji? Kto to taki? Tylko mi nie mówcie, że do tego jeszcze dobrze wygląda”. Marcin jest muzykiem sesyjnym. Perkusistą. Od razu dementuję też plotki, że zaszłam w ciążę z moim kierownikiem budowy! Ale gdyby ktoś mi powiedział półtora roku temu, że będę z perkusistą, to kazałabym mu się leczyć.

GALA: A co jest złego w perkusistach!?

K.K.: Nic, ale poprzysięgłam sobie, że nie będę z nikim z branży. Miałam złe doświadczenia. Obiecałam sobie solennie, że nigdy więcej żadnych muzyków.

GALA: Co cię zachwyciło w Marcinie?

K.K.: Zawsze patrzę ludziom w oczy, tam jest wszystko. Zobaczyłam w jego oczach coś, co sprawiło, że się zabujałam jak nastolatka. Zakochanie to jeden z piękniejszych momentów w życiu. Mimo że wszystko w tobie krzyczy: „Będą kłopoty”, nie możesz nic zrobić.

GALA: Dlaczego zaraz uważasz, że będą kłopoty?

K.K.: Czułam, że je na pewno przyniosę Marcinowi.

GALA: Jaki on jest?

K.K.: To bardzo wrażliwy człowiek. Ma dobre serce, jest bardzo pracowity. Ale też trudny.

GALA: Artysta?

K.K.: Tak. W naszym domu to on jest artystą. Wolny duch. Wrażliwiec. Emocje są dla niego ważne. W muzyce i w życiu.

GALA: Co ty mu dałaś?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze