KATARZYNA ADAMIK Sukienki? A co to?

KATARZYNA ADAMIK Sukienki? A co to? Zdjęcia: Robert Palka/forum, Jacek Marczewski/Agencja gazeta, serwis prasowy, archiwum prywatne, dr

Obciążona genetycznie kinem. Udowodniła, że potrafi samodzielnie robić świetne filmy. Otwarcie mówi, dlaczego w życiu nie założyła sukienki ani szpilek, co ma z ojca, a co z mamy i dlaczego ludzie filmu to potworni nudziarze, bez życia towarzyskiego.

GALA: Najgorsze w zawodzie reżysera jest...

KASIA ADAMIK : Wczesne wstawanie, np. o 5 rano. Chodzi nie tylko o łapanie światła, ale o to, że film coraz więcej kosztuje, więc dzień roboczy jest długi i wypełniony. Zwykle trwa 12 godzin, z przerwą na lunch. Wejście w krąg filmowy zabiera sto procent czasu i energii. Rok wyjęty z życia. Trudno utrzymać stały związek przy takim trybie życia, trudno o kontynuację znajomości, przyjaźni. Film pochłania, kompletnie pożera człowieka. Nie rozmawia się o niczym innym, staje się potwornym nudziarzem, bez energii na życie towarzyskie.

GALA: To dlatego filmowcy trzymają się razem, we własnym środowisku?

KATARZYNA ADAMIK: Wręcz ograniczają się do ekipy, która otacza dany projekt. I trudno się z tego wyrwać.

GALA: Wychowana w rodzinie filmowej, od małego wiedziałaś, kim chcesz być?

KATARZYNA ADAMIK: Od ósmego roku życia wiedziałam, że nie chcę być reżyserką. W żadnym wypadku! Znałam minusy tego strasznie trudnego zajęcia, pełnego kompromisów, walki, dyplomacji. Ilość czasu, jaką rodzice i ciotka wkładali w pracę, wydawała mi się przesadna i nadmiernie męcząca. Ja wolałam mniej. Na dodatek byłam dość nieśmiała, a tu trzeba dowodzić grupą, biegać, wrzeszczeć, ustawiać, wydawać polecenia. Być liderem dużego przedsięwzięcia, któremu z niewiadomych powodów akurat powierzono pieniądze. Zajęcie kompletnie nie dla mnie. Dlatego już w wieku 8 lat wymyśliłam sobie zawód równie kreatywny, ale realizowany w samotności: rysowanie komiksów. Skończyłam wydział komiksów w Instytucie Plastycznym Świętego Łukasza w Brukseli. Szkołę uznaną, bo komiks jest tam bardzo ceniony, to wręcz specjalność narodowa. Zaczęłam rysować storyboardy.

GALA: Po polsku to się nazywa…

KATARZYNA ADAMIK: Scenorys – takie małe obrazki robione na potrzeby filmu, scenariusz w obrazkach. Rozrysowane ujęcia są ważne w filmach z efektami specjalnymi, np. jak w „Jurassic Park” na pierwszym planie biegną aktorzy a za nimi stado wielkich dinozaurów, ekipa powinna wiedzieć, jak ta sekwencja ma wyglądać, jeszcze przed pierwszym klapsem. Blisko czternaście lat rysowałam storyboardy. Dużo pracowałam z Agnieszką.

GALA: Mówisz do mamy po imieniu?

KATARZYNA ADAMIK: Zawsze. To się wzięło z prostej sprawy, ze wspólnej pracy. Przecież nie mogę wśród ekipy wołać: „mamusiu”. Obie się przestawiłyśmy.

GALA: Jak to jest być dzieckiem takiej mamy?

KATARZYNA ADAMIK: Więcej plusów niż minusów. Kiedyś to było normalne, że dzieci szły w ślady rodziców. Rodzice mieli warsztat, fach, uczyli go swoich dzieci, przekazywali tajemnice. Artyści, lekarze, adwokaci, rzemieślnicy… Piękna tradycja, ale w dzisiejszych czasach ludzie się boją.

GALA: Posądzenia o nepotyzm?

KATARZYNA ADAMIK: Tego też. Boją się porównań, że będą mieli sukces mniejszy albo większy. W świecie filmowym byłam od zawsze, w pewnym sensie to także mój świat. Normalne, że żyje się tym, co całe środowisko, czym rodzina się pasjonuje, o czym dyskutuje. Zawsze lubiłam siedzieć na planie, podobał mi się ten chaos, z którego wyłania się coś konkretnego. I tak bardzo swojego. Magia kina jest silna. Tylko jak już się to wszystko przewali, a film idzie w świat, to moment, gdy już nic od człowieka nie zależy, bywa przykry. Wszystko się nagle wymyka z rąk.

GALA: Co to znaczy „wszystko”?

KATARZYNA ADAMIK: Dystrybucja w świecie. To nie są niczyje błędy, po prostu życie się tak układa. Mój pierwszy film „Bark” w niektórych krajach poszedł dobrze, ale w tych, na których najbardziej mi zależało, praktycznie nie zaistniał, mimo że się podobał. Zabrakło odrobiny szczęścia. Coraz więcej zależy od pieniędzy, jakie się ma na promocję i dystrybucję, a nie od tego, jaki jest film. Przykre, najbardziej bolesne.

GALA: Pracowałaś z mamą nad „Kopią mistrza”. Agnieszka mówi, że wielka zbiorowa scena, gdy kompletnie głuchy Beethoven dyryguje orkiestrą, to twoja zasługa.

KATARZYNA ADAMIK: Kochana mama. Przesadziła. Byłam tylko reżyserem II ekipy, czyli filmowałam wszystko, czego główna kamera nie kręci. Sekwencję, o której pani mówi, rozrysowałam na storyboardach, wsadziłyśmy ją do komputera i obejrzałyśmy w całości z muzyką, jakby była nakręcona.

GALA: Zawodowo jesteś Holland czy Adamik?

KATARZYNA ADAMIK: Myślę, że jestem miksem. Styl mam raczej po Agnieszce, od ojca wzięłam wizualne zabiegi rodem z kina akcji, SF i rozrywki, które mamę zawsze nudziły.

GALA: A poza tym, co masz z ojca, a co z mamy?

KATARZYNA ADAMIK: Fizycznie jestem podobna bardzo do ojca, charakter też mam po nim. Od mamy, przez to, że mnie wychowała, że tyle razem przebywałyśmy, przez osmozę, złapałam więcej różnych cech, ale genetycznie jestem Adamikówna.

GALA: Oglądasz sztuki wyreżyserowane przez ojca?

KATARZYNA ADAMIK: Jak mam czas, żeby dojechać, bo on reżyseruje nie tylko w Warszawie. Bardzo mnie interesują, nagrane na wideo i w telewizji oglądam zawsze.

GALA: Jakie credo przekazali dziecku utalentowani rodzice?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze