KATARZYNA FIGURA Układam puzzle swojego życia

Jak Katarzyna Figura zatytułowałaby własne życie? Ciągle w drodze. Co można odczytać z mapy jej ciała? Przemiany, przemiany, przemiany. Jaka naprawdę jest jedna z najsławniejszych polskich aktorek? Piękna, mądra, zamyślona. I szczera. Czasem aż do bólu. Oto niezwykła rozmowa z niezwykłą kobietą. Specjalnie na urodziny „Gali”.

GALA: Henry Miller powiedział kiedyś, że ciało kobiety jest jak mapa, z której można odczytać jej życiorys. Co można odczytać z twojego ciała?

KATARZYNA FIGURA: Przemiany, przemiany...

GALA: i...

KATARZYNA FIGURA: ...jeszcze raz przemiany. To dla mnie ważne szczególnie teraz, w dobie kryzysu. Wszystkie media trąbią o kryzysie głównie w ujęciu ekonomicznym, choć to, moim zdaniem, dużo głębsze zjawisko. I doskonała okazja dla nas wszystkich do zmian, nowych decyzji, wyborów. To niezwykła sytuacja. Kiedy myślę o mapie swojego ciała, mapie Kasi Figury, mam wrażenie, jakby całe moje życie przebiegało pod znakiem nieustającego kryzysu. Widzę unikanie przyzwyczajeń, niechęć do zastanych i jasno zdefiniowanych sytuacji – nawet jeżeli są one bardzo piękne. To przekłada się na całe moje życie: na związki, na urodę, na sztukę.

GALA: Zacznijmy od urody.

KATARZYNA FIGURA: Niesamowite przemiany, które nastąpiły w zeszłym roku, uruchomiła banalna, zdawałoby się, propozycja udziału w ,,Tańcu z gwiazdami”. Musiałam wytrzymać mordercze treningi taneczne, do których nigdy w życiu nie miałam ani drygu, ani zamiłowania. Ale przede wszystkim nie chciałam pokazać się wielomilionowej publiczności z gorszej strony: ze zbyt obfitym biustem, przygarbiona, z fałdkami na brzuchu. Chciałam, by moje ciało się wysmukliło, było silne i sprężyste. Marzyłam o tym przez całe lata, ale na mojej mapie ciała te cele – jędrność, powab, uroda – pozostawały zawsze na drugim planie. Pierwsze miejsce zajmowały przygotowania do tego, czego dziś tak wiele młodych kobiet się boi – narodzin dzieci. Jestem przekonana, że uciekając od tej decyzji, kobieta wpisuje w siebie nieszczęście, które ujawni się z czasem.

GALA: To znaczy?

KATARZYNA FIGURA: Niektóre kobiety rezygnują z bycia matką, bo boją się zmian lub – jak same to nazywają – deformacji czy dewastacji ciała. A dla mnie każde z przeobrażeń mojego ciała związane z dziećmi miało fantastyczny efekt: dawało życie. Nie może być nic wspanialszego. Nie mam zamiaru oceniać niczyich wyborów życiowych, ale bezwolne uleganie presji mediów i mody na temat tego, jak kobieta MUSI, POWINNA CZY MA wyglądać, uważam za głupotę.

GALA: Rozumiem, że nie miałaś żadnej operacji plastycznej.

KATARZYNA FIGURA: Oczywiście, że żadnej. Mam czterdzieści kilka lat i już wiem, że kobieta nie musi mieć większych piersi, mniejszego noska czy bardziej kształtnej pupy, żeby być szczęśliwa.

GALA: Mnie się podobało, jak miałaś większą pupę, obity nos czy łysą głowę. Uwielbiam twoją odwagę w zarządzaniu własnym ciałem.

KATARZYNA FIGURA: Tak (śmiech). I ja się wtedy sobie podobałam. Ale teraz też jestem z siebie zadowolona!!! Kiedy byłam grubsza, łysa, oszpecona, interpretowano to jako mój wybór. Tymczasem na mój wygląd wpływały różne role, aktorskie zazwyczaj, ale czasami też życiowe. Zawsze je wykorzystywałam, zamiast próbować przed nimi uciekać. Mówiłam sobie: ,,Teraz jestem taka, bo tak odmieniła mnie ostatnia rola, jakieś zdarzenia z życia. I już. Taką też warto być”. Uważam, że kobiety w ogóle powinny tak myśleć. Z jednej strony jest Bóg, los, gwiazdy, przeznaczenie, ale z drugiej mamy tak niesamowite narzędzia, jak siła woli, umysł i przede wszystkim intuicja. Jeśli im zawierzymy, to życie tak naprawdę należy do nas.

GALA: Ale tobie jest łatwiej, bo jesteś aktorką.

KATARZYNA FIGURA: Na pewno aktorstwo jest nierozerwalnie związane z moim życiem prywatnym i jedno odbija się w drugim. Ale to ma też swoje mroczne strony. Na przykład na początku kariery przede wszystkim ze mnie czerpano. Dokładnie tak mówi moja bohaterka sztuki ,,Śmierć i dziewczyna. Dramaty księżniczek” według Elfriede Jelinek: ,,To ze mnie czerpano pełnymi garściami. I nikt się nie krępował”. Mówię to z perspektywy czterdziestoparoletniej kobiety i nie ma w tym wyznaniu żalu. Być może jest wyrzut, ale nie ma żalu ani smutku. Głęboko wierzę w przemiany, nawet jeśli czasami przynoszą chwilową rozpacz, rozterkę czy zadumę.

GALA: Jak wygląda rozpacz na ciele kobiety?

KATARZYNA FIGURA: Tak, jakbym zapadała się w sobie. Wyglądam na 10 centymetrów niższą i 10 kilogramów cięższą. To jest bezpośrednio związane z fizjologią i stanem fizycznym. W ostatnich miesiącach miałam dość dużo problemów. Do wyzwań aktorskich doszły nieporozumienia z partnerami biznesowymi i to razem doprowadziło mnie do przemęczenia i przepracowania. Kilka dni temu zebrałam się w sobie i poszłam do mojego klubu sportowego Holmes Place. Po chwili podeszła do mnie kobieta. Młodsza ode mnie o kilka lat i fantastycznie zbudowana. Zapytała mnie: ,,Pani Kasiu, co się stało?! Dlaczego nagle chowa się pani gdzieś po kątach? My chcemy panią widzieć jak zawsze, na środku sali, bo pani daje nam siłę”. Zobaczyła we mnie smutek. Musiałam wyjść, gdyż się wzruszyłam, ale trwało to tylko chwilę i wróciłam ćwiczyć dalej. Takie momenty mnie wzmacniają i dodają mi otuchy. Jako osoba publiczna mogę też wpływać na ludzi i dawać im coś dobrego z siebie, energię, z której mogą potem czerpać inspirację we własnym życiu.

GALA: To znaczy, że czasami można się poddać?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze