KATARZYNA GLINKA Boże jaka miłość

Do niedawna była kojarzona tylko z telewizyjną reklamą Canal Plus. Teraz jest faworytką programu „Gwiazdy tańczą na lodzie” i gwiazdą serialu „Barwy szczęścia”. Jako aktorka nie znosi scen rozbieranych i komentarzy na temat jej ciała . Prywatnie jest w stanie wszystko poświęcić dla miłości. Dla mężczyzny zrezygnowała z kariery modelki w Stanach Zjednoczonych. Tylko nam Kasia Glinka opowiada o swoim trudnym dojrzewaniu do sławy.

Marzy o własnej łodzi rybackiej i podróży dookoła świata, ze szczególnym uwzględnieniem Mikronezji. Każdą podróż starannie planuje. Już wiele miesięcy wcześniej wspólnie z mężem Przemkiem ustalają plany wyjazdu, wertują mapy, starają się dowiedzieć jak najwięcej o kulturze kraju, do którego jadą. A potem na miesiąc znikają z kraju. Byli już na wszystkich kontynentach poza Ameryką Południową. Podróż to dla niej synonim przygody i dawka adrenaliny. Zanim znowu gdzieś wyjedzie, podobne emocje zapewnia jej jazda na łyżwach i udział w telewizyjnym show.

GALA: Kiedy pierwszy raz w życiu pomyślałaś: „Będę aktorką”?

KATARZYNA GLINKA Już w dzieciństwie uwielbiałam się przebierać i występować przed rodzicami. Później, jako dziewczynka, nie marzyłam, by zostać aktorką. Dopiero w liceum, gdy zaczęłam grać w kółku teatralnym w Miejskim Ośrodku Kultury w Dzierżoniowie, pomyślałam, że to fajny zawód. Wtedy jednak nie miałam w sobie determinacji.

GALA: Kiedy się pojawiła?

KATARZYNA GLINKA Gdy nie dostałam się do szkoły filmowej w Łodzi. Zarówno budynek, jak i to, co dzieje się w środku, robi naprawdę ogromne wrażenie, jest w tym jakaś magia. I powiedziałam sobie, że po prostu muszę się dostać do tej szkoły. Pojechałam więc do Warszawy, żeby w studium aktorskim przygotować się do kolejnych egzaminów. To był bardzo ciężki rok, bo miałam tylko dziewiętnaście lat i byłam samotna w wielkim mieście, nie miałam tu żadnych znajomych ani rodziny, a zajęcia trwały tylko kilka godzin w tygodniu. Siedziałam więc w domu i czytałam książki. Przed rodzicami udawałam, że wszystko jest OK i świetnie się bawię, ale pamiętam, że nieraz płakałam w poduszkę.

GALA: Opłaciło się jednak przemęczyć, bo przy następnym podejściu się udało i zostałaś studentką słynnej Filmówki.

KATARZYNA GLINKA Szczerze mówiąc, po dwóch tygodniach chciałam zrezygnować, bo nie mogłam sobie psychicznie poradzić z tak zwaną fuksówką. Zazwyczaj jest to fajna zabawa, która bardzo ludzi integruje. U niektórych jednak poczucie władzy otwiera jakiś strumień...

GALA: Zła?

KATARZYNA GLINKA Tak. I wtedy już nie jest ani fajnie, ani wesoło, bo fuksówka zaczyna przypominać falę w wojsku. Mnie bardziej było wtedy do płaczu niż do śmiechu. Nie mogłam zrozumieć, dlaczego ludzie, którzy niczym się ode mnie nie różnią, każą mi na przykład stać na baczność całą noc i deklamować nazwiska wszystkich starszych kolegów. A przy tym ktoś wywiera na mnie presję, krzyczy, a ja żyję w permanentnym strachu. Ostatecznie to tato przekonał mnie, żebym została. Wytłumaczył, że w życiu już tak jest, że czasem bywa ciężko, ale wtedy trzeba zacisnąć zęby i stawić czoła.

GALA: Początki w aktorstwie też łatwe nie były, bo nie rozdzwonił się telefon z propozycjami.

KATARZYNA GLINKA To prawda. Dlatego sama zadzwoniłam do dyrektora teatru w Olsztynie i powiedziałam, żeby mnie przyjął, bo jestem fajna. W ten sam sposób zresztą dostałam pracę w warszawskich teatrach: Polskim i Kwadrat. Trzeba w siebie wierzyć i mieć odwagę, ale to i tak nie gwarantuje sukcesu. Ten zawód przypomina sinusoidę i to jest chyba najgorsze. Bo nawet jak się jest na najwyższym podium, nigdy nie wiadomo, kiedy telefon przestanie dzwonić. W innych zawodach umiejętności mają ogromne znaczenie, w aktorstwie nie zawsze i niekoniecznie. Wiele zależy od szczęścia, od przypadku, od tego, żeby się znaleźć w odpowiednim czasie i miejscu.

GALA: Są przecież castingi.

KATARZYNA GLINKA Biorę w nich udział, gdy tylko mam taką możliwość, bo a nuż ktoś dostrzeże, zauważy, zapamięta i przypomni sobie o mnie przy kolejnej produkcji. Przyzwyczaiłam się.

GALA: Czy do scen rozbieranych także zdążyłaś się już przyzwyczaić? Kiedyś przecież właśnie ze względu na nie odrzuciłaś rolę w dużej rosyjskiej produkcji.

KATARZYNA GLINKA Obawiam się, że teraz postąpiłabym tak samo, bo pod tym względem niewiele się zmieniło. Łatwiej byłoby mi zagrać emocje związane z aktem miłosnym, niż rozebrać się przed kamerą. Kiedyś pewien reżyser tłumaczył mi, że ciało to warsztat. I ja to rozumiem, ale dla mnie nagość oznacza intymność i nie chciałabym jej do końca odsłaniać. Dlatego gdy miałam zagrać Hermię w „Śnie nocy letniej”, odbyłam z dyrektorem teatru bardzo długą i zasadniczą rozmowę. Moja bohaterka bowiem, w jednej ze scen, w złości zrywa z siebie halkę. I na scenie stoi tylko w bardzo krótkich szortach i w biustonoszu. Próbowałam przekonać dyrektora, że to, co ona ma pod spodem, wcale nie jest ważne.

GALA: Dał się przekonać?

KATARZYNA GLINKA Pozwolił mi trochę te szorty przedłużyć.

GALA: Z jednej strony nie chcesz się rozbierać, a z drugiej, gdy kilka lat temu dostałaś propozycję z „Playboya”, to mąż zdecydował za ciebie...

KATARZYNA GLINKA To nieprawda, że mąż mi nie pozwolił, bo zawodowe decyzje podejmuję sama. Choć oczywiście Przemek tak samo jak ja uważa, że jest to nasza sfera intymna. Rozumiem to doskonale. Myślę jednak, że gdybym była chętna, udałoby mi się go przekonać.

GALA: A gdybyś dostała scenariusz filmu „9 i pół tygodnia”, też byś go odrzuciła?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze