KATARZYNA GROCHOLA Gry i zabawy małżeńskie

KATARZYNA GROCHOLA Gry i zabawy małżeńskie Zdjęcia: Krzysztof Dubiel

Katarzyna Grochola napisała nową powieść „Trzepot skrzydeł”. Już nie baśń o Kopciuszku, który spotyka królewicza na białym koniu, ale przejmujący dramat domowej przemocy. Nam pisarka opowiada o małżeńskich błędach, pułapkach miłości i swoim nowym związku, do którego dojrzała po psychoterapii.

Najpierw pies. A właściwie jego groźne szczekanie za bejcowanymi na ciemno wysokimi sztachetami. Z otwartych drzwi domu wychyla się ciemna burza włosów. „Ałgan, do domu!”, krzyczy do psa. A do mnie, że nie gryzie. Odważnie otwieram furtkę i wchodzę na ścieżkę wysadzaną żółto- fioletowymi bratkami, biegnącą przez ogródek. Ałgan, piękny miodowy golden retriever, w budynku wytrzymuje kilka minut. Wita mnie przyjaźnie. Kiedy przyjechał do podwarszawskiego domu Katarzyny, wszystkie psy w okolicy nazywano z rosyjska, więc i on na tej fali mody dostał swoje imię.

Siadamy z Katarzyną przed domem przy drewnianym stole. Ja przy herbacie, którą pisarka zdążyła już zrobić, ona ze szklaneczką wody mineralnej z wiśniami i cytryną. „Z drugiej strony domu jest ładniej” – odpowiada na moje komplementy dla ogródka – ale akurat pracuje tam ekipa remontowa, więc hałas przeszkadzałby w rozmowie. Później mam okazję się przekonać, że ogród rzeczywiście jest rajski, z mnóstwem kwiatów i zieleni. Żeby do niego wejść, przechodzimy przez salon. Klimatyczny, pełen pamiątek i staroci. Nad kominkiem kute żeliwne drzwiczki od starego pieca, stylowa ceramika, na ścianach obrazy i zdjęcia Krzysztofa Jarczewskiego, partnera pisarki.

GALA: Uderzył panią kiedyś mężczyzna?

KATARZYNA GROCHOLA: Nawet jeśli uderzył, nie powiem. Jak będę staruszką, napiszę o tym w autobiografii.

GALA: Będzie tam dużo więcej, niż o pani wiemy?

KATARZYNA GROCHOLA: Być może nawet więcej, niż sama o sobie wiem. Moje życie nie było usłane różami. Czasami bywało tak niewesoło, że tylko w łeb sobie palnąć.

GALA: Choroba nowotworowa, dwa rozwody, samotne wychowywanie dziecka – wiele pani przeszła. Zawsze jednak potrafiła się pani wyprostować.

KATARZYNA GROCHOLA: To moja największa zaleta.

GALA: Była pani świadkiem przemocy?

KATARZYNA GROCHOLA: Odkąd tylko zaczęłam rozumieć. Świadkiem takich scen, jak opisane przeze mnie w książce, takich małżeństw. I to nie w obrębie społecznych dołów, tylko wśród inteligentnych, dobrze wykształconych ludzi. W końcu zebrałam się na odwagę i o tym napisałam.

GALA: Bohaterka pani powieści latami znosi razy od męża, tuszuje sińce pudrem i opowiada nieprawdopodobne historie, aby go wytłumaczyć. Dlaczego przyzwala na takie traktowanie?

KATARZYNA GROCHOLA: Kobiety nigdy na to nie przyzwalają, tylko nie umieją sobie z tym poradzić. Już w samym słowie „przyzwalanie” jest coś, co oddziela nas od tych kobiet. No bo przecież gdyby tego nie lubiła, toby z nim nie była, prawda? Może coś z tym zrobić. Wyjść, poprosić o pomoc… Otóż nie. Gdyby mogła, toby zrobiła. Córka Austriaka Frietzla 24 lata przesiedziała w schronie. Dlaczego nie dała ojcu w łeb? Bo groził, że zagazuje jej dzieci. Dopóki nie znalazłyśmy się w takiej sytuacji, nie wolno nam oceniać, wolno nam tylko pomagać.

GALA: Maltretowane kobiety współuzależniają się od przemocy, podobnie jak żony alkoholików od picia męża. Jak pomóc takiej kobiecie, skoro ona odrzuca każdą wyciągniętą do niej rękę?

KATARZYNA GROCHOLA: Przemoc to zaklęty krąg. Otoczenie najczęściej o tym wie, ale się od tego odcina. To wyraz bezradności. Również wobec przemocy psychicznej. Mężczyźnie się nie podoba, że kobieta jest cały czas w domu albo że jest cały czas w pracy. Że włożyła spódnicę, a nie spodnie. Czasem wynika to z tego, że „ja wiem lepiej niż ty”.

GALA: Pani nie pozwalała sobą manipulować?

KATARZYNA GROCHOLA: Z tym było trochę gorzej, ale w porę mówiłam „stop”. Każda z nas daje się czasami wmanewrować w sytuacje, na które nie ma ochoty. Ważne, by w odpowiednim momencie się zatrzymać. Same też trochę manipulujemy, nawet nieświadomie, bo chcemy coś osiągnąć w związku. Żeby on nam coś kupił albo był milszy, albo poszedł z nami do kina. Wszyscy lubimy gry i zabawy towarzyskie, fl irty i dowcipy wynikające z sytuacji. Uznajemy, że one dowodzą inteligencji. A to nie jest opłacalna gra. W związku nie mamy być inteligentni. Mamy być mądrzy, dobrzy, kochający i otwarci.

GALA: Życie panią tego nauczyło?

KATARZYNA GROCHOLA: Może to przychodzi z wiekiem? Najpierw trzeba się przyjrzeć sobie, a nie partnerowi. Miałam tendencję, żeby za niepowodzenie związku obciążać mężczyznę. Nie zastanawiałam się nad tym, czego sama szukam w tym związku i jak to się stało, że upoważniłam mężczyznę do takiego a nie innego traktowania mnie. Jeśli kobieta chce zdobyć mężczyznę, zaczyna udawać. Na przykład, że jej sztandarem będzie gotowanie. On wtedy myśli: „Zawsze marzyłem o kobiecie, która będzie czekać na mnie z obiadem”. A potem się okazuje, że owszem, ona gotuje, ale w czasie urlopu, bo do 19.00 pracuje. To głupi przykład, ale z takich głupich drobiazgów składa się życie. Moja koleżanka wstawała pół godziny przed mężem, żeby wytuszować rzęsy. I mąż przez 8 lat, bo tyle przetrwało to małżeństwo, nigdy jej nie zobaczył nieumalowanej. Gdybym miała tak żyć, wolałabym sobie poderżnąć żyły. Ja zresztą w ogóle się nie maluję, ponieważ zawsze się bałam, że mężczyzna pozna mnie jako atrakcyjną kobietę, a potem się okaże, że trzymam nogi na stole. Więc wolę, żeby od razu zobaczył, jak je trzymam.

GALA: Mówi pani, że trzeba kontrolować, co się dzieje w związku. Jak nie przeoczyć krytycznego momentu?

Polecamy
Komentarze