KATARZYNA KWIATKOWSKA Potrafię wyciskać łzy

KATARZYNA KWIATKOWSKA Potrafię wyciskać łzy Zdjęcia: Krzysztof Serafin/Forum, Studio 69

„Boję się mówić, że jestem feministką, bo to brzmi jak wyznanie: jestem wariatką, a może nawet lesbijką” – mówi Kasia Kwiatkowska, brawurowo parodiująca Dodę, Szczukę i Jandę w „Szymon Majewski Show”. Przejmująco mówi o siedmiu latach w biedzie, ojcu, którego nigdy nie poznała, i fascynacji Różą Luksemburg.

GALA: Kasiu, co z ciebie za kwiatek?

KATARZYNA KWIATKOWSKA: Zielony kwiatek jestem. Nie opłacam składek, ale mentalnie przynależę do Zielonych, do ekologów. Jestem za peace and love, za „zielonymi” i „czerwonymi”. Jestem taki zielono-czerwony kwiatek.

GALA: Nie wystarczy, że jesteś zielona? Musi być czerwono?

KATARZYNA KWIATKOWSKA: Boję się szczerze o tym mówić.

GALA: Mów! W „Gali” nie ma cenzury.

KATARZYNA KWIATKOWSKA: To jest strasznie naiwne i niepopularne. Kiedy byłam bardzo mała i usłyszałam o pomysłach, które mieli pierwsi socjaliści, pomyślałam sobie: „Boże, jakie to piękne!”. Ta koncepcja, żeby zabrać wszystkim wszystko, podzielić po równo i wtedy wszyscy będą zadowoleni, wydawała mi się najcudowniejszym rozwiązaniem. Pani od historii mówiła nam o tym z lekkim obrzydzeniem i z rumieńcem na twarzy, a ja w duchu jęczałam z zachwytu: „Jaka wspaniała idea!”.

GALA: Widzisz puste półki z okien swojej podstawówki i jęczysz z zachwytu?

KATARZYNA KWIATKOWSKA: Widzę, że jest problem z kupieniem papieru toaletowego, ale myślę: „Nie udało się, ale chcieli dobrze”. Fascynowali mnie Julian Marchlewski i Róża Luksemburg. Chciałam być spiskowcem jak oni. I robić rewolucję.

GALA: Nadal chcesz robić rewolucję?

KATARZYNA KWIATKOWSKA: Bunt jest zawsze pociągający, a bycie w opozycji może nadać treść życiu. Dlatego walka o prawa kobiet jest dla mnie pociągająca. Walka o to, żeby nie dopuścić, by poseł Gowin przewalczył swoją ustawę o in vitro. Czuję, że jestem w mniejszości, dlatego mnie to pociąga. Takie współczesne „bibułowanie”.

GALA: A czym ryzykujesz w tej walce?

KATARZYNA KWIATKOWSKA: Chyba niczym...

GALA: Ale zaczynając ten wywiad, powiedziałaś, że się boisz.

KATARZYNA KWIATKOWSKA: Boję się szczerości. Bo powiedzenie, że jestem feministką, brzmi jak wyznanie, że jestem wariatką. Opowiem ci na przykładzie. Pół roku temu byłam na premierze i spotkałam koleżanki aktorki, z którymi się dawno nie widziałam. Kilka z nich zapytało mnie z nabożeństwem, trzęsącymi się głosami: „Podobno jesteś feministką?”. Widziałam, że za tym ich pytaniem kryje się ogromna niewiedza na temat feminizmu. Tematy kobiece budzą przerażenie, zdziwienie i jestem przekonana, że w niektórych wypadkach ludzie podejrzewają, że skoro jestem feministką, to najprawdopodobniej jestem również lesbijką.

GALA: A co oznacza twoim zdaniem bycie feministką?

KATARZYNA KWIATKOWSKA: Zawsze jest mi tak przykro, kiedy ludzie stawiają znak równości pomiędzy byciem feministką a byciem wrogiem mężczyzn. To jest stereotyp, który trzeba obalić. Nam chodzi o szukanie partnerskich relacji. Można dążyć do tego, żeby wypracować taką równowagę, aby w małżeństwie czy związku podzielić się obowiązkami, żeby wiedzieć, że obydwoje mamy prawo do tego samego. Feministkom bardzo zależy na mężczyznach. My chcemy pobudzić kobiety do działania, a nie szkodzić facetom.

GALA: Po co dzielić świat na kobiety i mężczyzn?

KATARZYNA KWIATKOWSKA: Bo on i tak jest bardzo podzielony. Superfajnie, jeżeli trafisz na kogoś takiego jak Juliusz Machulski, który moim zdaniem jest „nieświadomym feministą”. On po prostu nie dzieli świata na mężczyzn i kobiety, tylko na ludzi, których lubi, i tych, których nie lubi. Praca z nim to nie jest praca w systemie patriarchalnym, gdzie „reżyser jest od reżyserowania, aktor jest od grania, a dupa od srania. I nie masz nic do gadania”. Lubię, jak reżyser wie, czego chce, ale żeby to nie było przeprowadzane w sposób autorytatywny.

GALA: Nazywasz Juliusza Machulskiego „nieświadomym feministą”, a przecież feministki krytykowały go za seksizm „Seksmisji” i paru innych filmów.

KATARZYNA KWIATKOWSKA: Myślę, że kiedy Juliusz robił „ Seksmisję”, to się nie zastanawiał nad wątkiem feministycznym. Dlatego był zdziwiony amerykańskimi badaniami, w których feministki uznały jego film za niebywale niebezpieczny, ponieważ one się na nim... śmiały! Uważały, że „Seksmisja” jest tym groźniejsza i tym bardziej manipuluje! A przecież Machulski chciał przede wszystkim wymierzyć policzek naszemu „czerwonemu ciemiężcy”, a nie pokazać, że kobiety są głupie i złe.

GALA: A co się może feministkom podobać w jego najnowszym filmie „Ile waży koń trojański”? To, że obśmiewa pewien typ faceta: prymitywa-cwaniaczka?

KATARZYNA KWIATKOWSKA: Takich facetów jest więcej, niż ci się wydaje. Myślę, że nasz superświadomy i wyzwolony narzeczony, który ma dużą świadomość feministyczną, w momentach ekstremalnych, kiedy dochodzi do jakichś spięć w domu, potrafi pokazać, jak pogardliwie myśli o kobiecie. I o tym między innymi jest ten film. Także o tym, jaką siłę mamy my, dziewczyny, i jak jednak dużo się zmieniło w sposobie traktowania kobiety od lat 80. To jest też film o wolności. Ma swój urok i lekkość. Fantastyczne kino.

GALA: Jak zostałaś feministką?

KATARZYNA KWIATKOWSKA: Wychowałam się w rodzinie od pokoleń zmatriarchalizowanej. Silne kobiety, faceci gdzieś z boku albo w ogóle ich nie było, albo byli śmieszni i lekceważeni. Kobiety zarabiały, organizowały życie, prowadziły samochód. Wychowałam się w poczuciu, że kobiety mogą wszystko, że są samodzielne. Koty u nas w domu też były kobietami.

GALA: A co się działo z twoim ojcem?

KATARZYNA KWIATKOWSKA: Ja nie mam taty. W ogóle go nie znam. Zostawił mamę, gdy była w siódmym miesiącu ciąży.

GALA: Nie byłaś nigdy ciekawa, jaki jest?

Polecamy
Komentarze